[ANATOMIA ROCKA] Freddie Mercury!

REKLAMA
Freddie Mercury, a właściwie Farrokh Bulsara, urodził się 5 września 1946 roku w Stone Town w Zanzibarze. Jego ojcem był brytyjski urzędnik, Bomi Bulsara. Kiedy miał pięć lat, rozpoczął edukację w szkole prowadzonej przez brytyjskie zakonnice. Artysta od zawsze wykazywał niezwykłe uzdolnienie muzyczne. Dzięki swojej ciotce rozpoczął naukę gry na fortepianie. W szkole również udzielał się muzycznie. Śpiewał on w chórze oraz należał do kółka teatralnego. Freddie interesował się także sportem. Kiedy miał 10 lat, wygrał w szkolnym turnieju tenisa stołowego.
REKLAMA

Młody Farrokh kontynuował naukę w szkole z internatem w Panchagani w Indiach. Placówka była znana głównie z rygoru i dyscypliny. Mercury, za jedną z bójek, został ukarany przymusowym scięciem swoich długich włosów. W czasie nauki w Panchagani, dołączył do swojego pierwszego zespołu rock n' rollowego - The Hectics. Do grupy należeli także Bruce Murray, Derrick Branche, Farang Irani i Victory Rana. Muzyk otrzymał również w szkole pseudonim "Freddie".

REKLAMA

W 1963 roku (rok po rozpadzie The Hectics) wrócił do Zanzibaru, skąd (rok później) był zmuszony uciec razem z rodziną do Anglii. W Zanzibarze trwała wtedy wojna domowa.

Chłopak, ucząc sie w brytyjskim technikum Isleworth School, udzielał się aktorsko. Zagrał w sztuce Arnolda Weskera "The Kitchen". Później ukończył studia na Ealing College of Art na kierunku Grafika i Projektowanie. W czasie studiów poznał Rogera Taylora (przyszłego perkusistę Queen) oraz Briana Maya (późniejszego gitarzystę Queen). Obaj muzycy (Roger i Brian) grali wtenczas w zespole Smile. Freddie był zachwycony ich muzyką. Pod wpływem artystów, zaczął znowu grać na fortepianie oraz dołączył do zespołu Sour Milk, który jednak rozpadł się po dwóch miesiącach. Grupa Maya i Taylora również przeżywała kryzys. Spowodowany był odejściem jednego z członków - Tima Staffela.

Freddie postanowił dołączyć do Smile. Muzycy zmienili nazwę zespołu na (zaproponowaną przez Mercurego) "Queen". Bulsara stworzył również logo grupy. Kiedy zaczął grać w Queen, artysta zmienił swoje nazwisko na Mercury. Chciał on od początku dbać o swój wizerunek, a nowe nazwisko wydawało mu się bardziej medialne. Stwierdził, że imię rzymskiego boga będzie bardziej pasować gwieździe rocka, którą planował zostać.

Pierwszy występ Queen odbył się w 1971 roku, a rok po nim grupa zaczęła pracować nad albumem. W końcu, w 1973 roku zespół zadebiutował singlem "Keep Yourself Alive" oraz albumem "Queen". Muzycy pojechali też w swoją pierwszą trasę koncertową "Queen Tour".

REKLAMA

Kariera Queen ruszyła jednak dopiero po wydaniu singla "Bohemian Rhapsody" w 1975 roku, zapewniając kolejnym albumom zespołu miejsca na szczytach list przebojów na całym świecie.

Wokalista udzielał się także solowo. Wydał album pt. "Mr. Bad Guy". Jednak krążek okazał się być klapą. Płyta ta była niezwykle ważna dla Mercurego. Wszystkie piosenki (w większości ballady) napisał sam, a płytę traktował bardzo osobiście. Nagrał również album z Montserrat Caballe, katalońską śpiewaczką operową. Oboje byli niezwykle dumni z krążka, który zatytułowali "Barcelona".

Artysta, w czasie kariery, odkrył swoją biseksualność. Miewał liczne kontakty płciowe z mężczyznami, w wyniku czego zachorował na AIDS. Choroba prowadziła do osłabienia odporności, przez co Freddie zachorował na zapalenie płuc. Nie przetrwał. Zmarł 24 listopada 1991 roku w swoim domu Garden Lodge w Londynie. Miał 45 lat.

Brian May (o ostatniej sesji nagraniowej) dla "The Daily Telegraph" w 2011 roku:

REKLAMA

Wtedy wszystko było już oczywiste. Jego dni były policzone, ale on chciał prowadzić nadal normalne życie i tworzyć. Powiedział: "Piszcie dla mnie i nagrywajmy. Dokończycie, kiedy mnie już nie będzie". Potrafił wspaniale pogodzić się z losem. [...] Nie czuł się dobrze, ale jeśli było trzeba, pytał: "Potrzebujemy wokalu? Zaśpiewam". Wypijał kilka kieliszków wódki, opierał się o biurko i śpiewał zachwycająco, z wielką pasją i siłą. Dopóki nie padł ze zmęczenia. Myślę o nim cały czas. Nie ma dnia, żebym o nim w jakiś sposób choć przez chwilę nie pomyślał.

W programie wypowiedzą się: Krzysztof Ibisz, Krzysztof Szewczyk, Wojciech Pijanowski, Barbara Kurdej- Szatan, Paweł Małaszyński, Michał Wiraszko oraz członkowie zespołu Sztywny Pal Azji!

Anatomia Rocka już 2 i 3 września. Startujemy w sobotę od 9.40!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory