ANATOMIA ROCKA Faceci Rock'n'Rolla

Redakcja
29.09.2017 10:13
A A A
ANATOMIA ROCKA Faceci Rock'n'Rolla

ANATOMIA ROCKA Faceci Rock'n'Rolla (mat. prasowe / Agencja Gazeta, Dawid Chalimoniuk)

Gwiazdy rocka nigdy nie narzekają na nudę. Otaczają się pięknymi kobietami, eksperymentują z używkami, na koncertach wszczynają zamieszki, podpalają gitary i przepychają się z policją. Z okazji Dnia Chłopaka w najbliższy weekend przedstawiamy sylwetki najbardziej niepokornych wokalistów rock n rolla!

Joe Strummer

Brytyjski gitarzysta, wokalista i autor tekstów. Najbardziej znany jako frontman punkrockowego zespołu The Clash, z którym wydali m.in. album "London Calling". Krążek osiągnął niebywały sukces komercyjny, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Stanach Zjednoczonych. Uznaje się go za jeden z najlepszych albumów lat 80. Strummer lubił mieszać gatunki, co jest bardzo widoczne w dyskografii The Clash. Był buntownikiem, który wielokrotnie wchodził w konflikt z prawem. Jego teksty bardzo często miały podłoże polityczne. Pisał o bezrobociu, rasizmie, czy represjach społecznych. Zdarzało mu się też występować w filmach ("Z piekła rodem"). Inspirował swoje pokolenie. Jest niepodważalną legendą punka. Zmarł 22 grudnia 2002 roku na zawał serca.

Jimi Hendrix

Gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Zdobywca niezliczonej liczby wyróżnień. Powszechnie uważany za gitarowego geniusza, najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę rockowego w historii. Stworzył jedyny, niepowtarzalny styl i technikę gry na gitarze. Na jego muzyce wzorowali się m.in. Eric Clapton, Jimmy Page, Prince, Freddie Mercury, czy Slash. Za swojego krótkiego 27- letniego życia wydał trzy albumy. Jest rekordzistą jeżeli chodzi o sprzedaż płyt po śmierci. Łącznie na świecie sprzedał ich ponad 50 mln.. Muzyk zmarł 18 września 1970 roku w hotelu Samarkan, w Londynie. Prawdopodobną przyczyną zgonu było przedawkowanie środków nasennych. Jego śmierć, do dzisiaj jest jedną z najbardziej zagadkowych w historii. Za oficjalną przyczynę podaje się nieszczęśliwy wypadek, jednak wiele osób do dzisiaj uważa, że Jimmi Hendrix został zamordowany.

Robert Smith

Brytyjski muzyk, kompozytor, założyciel i wokalista legendarnej, rockowo - alternatywnej grupy The Cure. Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny głos, a w początkowych latach kariery też mocny makijaż i rozczapierzone włosy. Początkowo interesował się klasyką rocka. Byli to m.in. The Beatles, czy Jimi Hendrix. Lata późniejsze przyniosły fascynację muzyką alternatywną, mrocznym klimatem i nowofalowym rockiem. Parokrotnie zapowiadał przejście na emeryturę, lecz przerywał ją. Choć sporo utworów The Cure jest mrocznych i melancholijnych, to Smith zalicza się do osób wesołych z dobrym poczuciem humoru. Wystąpił na specjalnym koncercie z okazji 50. urodzin Davida Bowiego w Madison Square Garden. W jednym z wywiadów wyznał, że jego marzeniem jest komponowanie muzyki filmowej. Iggy Pop ur. 21 kwietnia 1947 w amerykańskim Muskegon. Muzyk, wokalista, autor tekstów i aktor filmowy. Prekursor "nowej fali". Niekwestionowana ikona rocka, nazywany "ojcem chrzestnym punka". Założyciel i lider rockowej kapeli The Stooges. W połowie lat 70 trafił do szpitala psychiatrycznego z powodu braku kontroli nad nałogiem narkotykowym. Z opresji uratował go David Bowie, z którym Iggy Pop blisko współpracował. Dzięki pomocy Bowiego wydał jedne z najważniejszych w swojej karierze płyt "The Idiot" i "Lust for Life". W swojej niemalże kilkudziesięcioletniej karierze wydał prawie 20 albumów solowych, z czego ostatni "Pop Depression" ukazał się w 2016 roku. W 2003 otrzymał we Francji Order Sztuki i Literatury.

Mick Jagger

Wokalista, kompozytor i autor tekstów. Znany na całym świecie jako współzałożyciel i lider grupy The Rolling Stones. Przez 50 lat działalności, sprzedali wraz z zespołem ponad 200 milionów płyt na całym świecie. Razem odnieśli jeden z największych sukcesów komercyjnych w historii muzyki. Próbował aktorstwa z marnym powodzeniem. Podobnie, słabym zainteresowaniem cieszyły się jego solowe dokonania. W 2003 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała go brytyjskim tytułem szlacheckim i Orderem Imperium Brytyjskiego. Mick Jagger słynie z bogatego życia towarzyskiego. Posiada 8 dzieci.

Grzegorz Markowski

Polski muzyk rockowy. Od 1980 roku wokalista zespołu Perfect. Obdarzony niezwykłym głosem muzyk, karierę rozpoczynał w amatorskiej grupie Watabah. Dzisiaj jest legendą polskiej sceny rockowej. Po rozpadzie zespołu z inicjatywy Zbigniewa Hołdysa w 1983 roku, Markowski prowadził własną firmę budowlaną. W 1987 roku zespół reaktywował się na chwilę, by w 1989 roku wrócić na stałe na scenę. Koncerty Perfectu do dzisiaj cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Steven Tyler

Amerykański wokalista, autor tekstów. Współzałożyciel i lider Aerosmith, jednego z najbardziej znanych rockowych zespołów na świecie. Po przeszło 45-letniej karierze, Aerosmith stanowią czołówkę gigantów rocka. Ogromną popularność przyniósł im wydany w 1975 roku krążek "Toys In The Attic". Sam Tyler zaczął śpiewać w wieku zaledwie sześciu lat. Nigdy nie uczył się śpiewu. W młodości bardzo buntowniczy, nie raz miewał problemy z prawem. Nie radził sobie z narkotykowym nałogiem. Ma czwórkę dzieci z różnych związków, najbardziej znana jest jego córka, aktorka Liv Tyler. Oprócz śpiewania, Tyler potrafi grać na gitarze, mandolinie, banjo, harmonijce ustnej, pianinie, flecie i perkusji. Jego cechą rozpoznawczą jest charakterystyczny skrzekliwy głos i "bogaty" w kolory i dodatki strój.

Jim Morrison

Piosenkarz i poeta. Jedna z najbardziej wpływowych postaci w muzyce rockowej i kulturze. Lider znanej na całym świecie psychodelicznej kapeli The Doors. Autor takich przebojów jak "Light On Fire", czy "Hello, I Love You". Z zamiłowania był poetą. Sam twierdził, że czuje się bardziej poetą, niż muzykiem. Nie do końca odnajdował się w świecie rock and rolla, co wpływało na jego skandaliczne zachowania. Muzyk przez całe swoje życie fascynował się jaszczurkami. Mówił o sobie, że jest "Królem jaszczurem". Zmarł w Paryżu, 3 lipca 1971 roku.

W programie wypowiedzą się m.in.: Artur Gadowski, Arek Jakubik, Wanda Kwietniewska, Tomasz Lipiński, Robert Motyka, Maciej Orłoś I Janusz Panasewicz

Anatomia Rocka już 30 września i 1 października. Startujemy w sobotę od 9:40!

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ROCK RADIA