Manfred Stader, twórca sztuki flamastrowej

REKLAMA
Od 10 września do 3 października w podwarszawskim Centrum Handlowym Janki  będzie można oglądać ogólnopolską wystawę trójwymiarowej sztuki ulicy. Atrakcją akcji ?Street art 3D? będzie tworzenie obrazu na żywo - z okazji Roku Chopinowskiego niemiecki artysta Manfred Stader, w dniach 16-18 września, namaluje fortepian.
REKLAMA

HARMONOGRAM WYSTAWY:

REKLAMA

o 10.09 - 03.10 - Janki, Centrum Handlowe Janki

o 08.10 - 31.10 - Szczec in, Centrum Handlowe Ster

o 05.11 - 28.11 - Wrocław, Centrum Korona Wrocław

O artyście

REKLAMA

Manfred Stader jest niemieckim artystą, który jako jeden z nielicznych na świecie specjalizuje się w malarstwie trójwymiarowym. Swoją przygodę z malarstwem ulicznym zaczął na początku 1980 roku, kiedy to studiował sztukę w państwowej wyższej szkole Städelschule we Frankfurcie nad Menem. Już w 1985 r. należał do wąskiego grona mistrzów sztuki ulicznej. Ten tytuł został mu przyznany podczas najważniejszych międzynarodowych zawodów dla artystów zajmujących się tym rodzajem sztuki, które odbyły się w Grazie di Curtatone we Włoszech. Studiując atmosferę wykorzystywaną w malarstwie renesansowym i barokowym w celu wywołania optycznej głębi, artysta rozwinął wkrótce nową formę "sztuki flamastrowej", malarstwa 3-D, aby wywołać wrażenie trójwymiarowości na płaskiej powierzchni.

Znany w Europie i Azji

Trójwymiarowe malarstwo uliczne rozwija się dynamicznie od lat 80. i staje się coraz bardziej popularne w Europie, gdzie głównie tworzy Manfred Stader. W Azji jest to nowość. Niedawno Manfred Stader został zaproszony do Hongkongu w celu namalowania wodospadu z Afryki Południowej - Victoria Great Falls. Obraz osiągnął gigantyczne rozmiary 16x6 metrów i wyglądał bardzo realistycznie. Uzupełnieniem obrazu była specjalna scenografia przedstawiająca ptaki charakterystyczne dla Afryki Południowej - niebieskie żurawie o niesamowitym upierzeniu.

Proces tworzenia

REKLAMA

Malarstwo 3D to nowa forma sztuki, która jest następstwem dokładnego matematycznego wyliczenia. Jest złudzeniem - wykorzystuje zasady perspektywy w celu wywołania wizualnej iluzji trójwymiarowej. Manfred Stader maluje bezpośrednio na asfalcie czy płytach chodnikowych (po spełnieniu niezbędnych warunków, m.in. powierzchnia powinna być such a i czysta oraz mieć odpowiednią fakturę) lub na specjalnie zagruntowanym płótnie. Zależnie od wielkości i złożoności pracy, potrzeba 3 do 7 dni na całkowite zakończenie projektu. Malowidła oglądane pod odpowiednim kątem, dają efekt realnej głębi na zwykłym podłożu. Wystarczy stanąć w oznaczonym miejscu, oddalonym zazwyczaj o 2-3 metry od dolnej krawędzi pracy. Ulubionym wariantem sztuki Manfreda Stadera, są projekty interaktywne - interactive street art - gdzie uczestnicy pozwalają się fotografować bądź filmować w pozie pozostającej w logicznym związku z obrazem.

Malowanie na żywo

Jeden z obrazów Manfred Stader będzie tworzył na żywo z udziałem publiczności. Zawsze będzie to praca charakterystyczna dla danego miasta czy regionu. W Katowicach będzie to symbol Śląska, czyli kopalnia. Malowanie na żywo potrwa trzy dni w Centrum Handlowym 3 Stawy od środy do piątku 18-20 sierpnia.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory