21. rocznica śmierci Chasa Chandlera

Weronika Ornat
17.07.2017 14:11
A A A
Chas Chandler

Chas Chandler (https://www.facebook.com/Jukebox-Blues-467707030051918/)

Dzisiaj obchodzimy 21. rocznicę śmierci byłego gitarzysty The Animals - Chasa Chandlera. Muzyk, menedżer i producent muzyczny odszedł 17 lipca 1996 roku.

Chandler urodził się w Heaton, Newcastle upon Tyne. W 1962 roku został basistą w The Alan Price Trio. Po tym jak do zespołu dołączył Eric Burdon, grupa zmieniła nazwę na The Animals. Chas był najwybitniejszym wokalistą tego zespołu i pomimo sukcesu był rozczarowany brakiem pieniędzy.

- Przez trzy lata koncertowaliśmy bez przerwy, rocznie graliśmy 300 koncertów a nie mieliśmy ani grosza - mówił.

Po opuszczeniu grupy The Animals, w której występował do 1966, został menedżerem i producentem muzycznym. Już pierwsza jego próba była strzałem w 10. Kiedy Chandler usłyszał Jimiego Hendrixa w jednym z nowojorskich klubów, wiedział że jest w nim coś magicznego, więc zabrał go ze sobą do Anglii.

Przez następne dwa lata Chandler był menadżerem Hendrixa i pracował nad jego singlami oraz pierwszymi dwoma albumami. Na początku entuzjazm Chasa nakręcał Jimiego, lecz w połowie nagrywania trzeciego albumu "Electric Ladyland" (1968) znacznie to się zmieniło.

- Chas i Jimi tak naprawdę nie myśleli o tym, ile osób Jimi chciał w pokoju nagrań - wspomina inżynier Eddie Kramer w wywiadzie dla Uncut . - Chas poczuł, że Jimi grał po to by mieć widownię. Myślę, że Jimi uwielbiał całą tę uwagę a Chas uznał, że to niepotrzebne rozproszenie. Potem się rozeszli.

Hendrix zaczął przesiadywać w pracowni i zamieniał swoje wizje muzyczne w rzeczywistość. Chandler w tym czasie podjął się kolejnego projektu - zespołu Slade, z którym przez 12 lat 6 razy osiągnął numer 1 na listach przebojów w Wielkiej Brytanii.

Muzyk w pewnym momencie wszedł w rolę biznesmena - kupił studia IBC Studios, które później sprzedał Donowi Ardenowi. Muzyk utworzył także agencję wydawniczą oraz firmę produkcyjną. Przez bardzo krótki okres zajmował się prowadzeniem grupy rockowej z Filadelfii - Horsepower-EMI Records. Na początku lat 90. pomógł finansować rozwój stadionu Newcastle Arena, otwartego w 1995 roku.

W 1977 roku Chandler zaczął nagrywać z The Animals, do których dołączył ostatecznie w 1983 roku. Aby skupić się na roli muzyka zakończył wszystkie swoje interesy.

Chandler zmarł, z powodu tętniaka aorty, w szpitalu w Newcastle w 1996 roku.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ROCK RADIA