5 miejsc, które każdy fan rocka musi odwiedzić w te wakacje

W okresie wakacyjnym ciepłe słońce i bezchmurne niebo powoduje, że człowiek nie może usiedzieć bezczynnie w domu. A skoro już zwiedzać i podróżować, to koniecznie w muzycznym, rockowym klimacie po Polsce i okolicach.
Otwarcie Muzeum Historii Gitary w Katowicach Otwarcie Muzeum Historii Gitary w Katowicach DAWID CHALIMONIUK

1. Muzeum Historii Gitary w Katowicach

W Katowicach przy ulicy Krzywej 4 znajduje się największe w Polsce Muzeum Gitary. Powstało z prywatnej inicjatywy dwóch kolekcjonerów-fascynatów tego niesamowitego instrumentu oraz jego poprzedników, różnych wariantów i wariacji.
Kolekcja liczy ponad 70 różnych obiektów z różnych zakątków świata, a na niemalże każdym z nich można zagrać oraz posłuchać opowieści właścicieli o niekończących się poszukiwaniach.

Atrakcją towarzyszącą Muszli jest wystawa fotografii, która powstała we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie. Ekspozycję będzie można podziwiać w foyer MCK przy ul. Marcinkowskiego od 17 do 30 sierpnia. Atrakcją towarzyszącą Muszli jest wystawa fotografii, która powstała we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie. Ekspozycję będzie można podziwiać w foyer MCK przy ul. Marcinkowskiego od 17 do 30 sierpnia. TYMON MARKOWSKI

2. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

Jarocin to miejsce historyczne dla wszystkich fanów szeroko pojętych, rockowych brzmień, wymagało więc również egspozycji, która by odpowiednio upamiętniała ponad 40-letnią historię legendarnego festiwalu i historii polskiego rocka.
Ekspozycja jest cześcią jarocińskiego muzeum, a mieści się w niecodziennym miejscu - zbożowym spichlerzu. Odwiedzający mają okazję obejrzeć zarówno fotografie wykonane podczas różnych edycji festiwalu, jak i posłuchać i pooglądać nagraniaa czy zatrzymać się na chwilę przy filmach dokumentalnych.

3. Pomnik pamięci Ryszarda Riedla w Tychach

Każdy fan polskiej klasyki rocka na pewno doskonale zna postać Ryszarda Riedla - długoletniego, charyzmatycznego wokalisty zespołu Dżem. Pomimo, że niezwykły artysta zmarł 22 lata temu, w pamięci fanów wciąż żyje, warto więc zatrzymać się na chwilę przed pomnikiem ku jego pamięci w Tychach. Przy okazji można udać się na pobliski cmentarz, przeczytać wykuty na nagrobku cytat "W życiu piękne są tylko chwile...", zapalić świeczkę i pogrążyć się na moment we własnych myślach.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu M.Tenczynska

4. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Tuż przy Amfiteatrze Opolskim znanym z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki znajduje się także nowe, multimedialne Muzeum Polskiej Piosneki, dzięki któremu możemy uważnie prześledzić historię muzyki w Polsce. Nie brakuje tam także klasycznych, rockowych smaczków pokroju Lombardu, Lady Pank czy Kultu.
Zwiedzający mają okazję obejrzeć m.in. serię "Historia jednego przeboju", multimedialnie przywdziać najbardziej spektakularne stroje gwiazd wystepujących podczas Festiwali czy posłuchać nagrać z dawnych lat.

3. Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach

Niedaleko za granicą Polski, na terytorium Białorusi w Starych Wasiliszkach znajduje się Muzeum Czesława Niemena. Tego artysty chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, co więcej, wystawa znajduje się w domu w którym naprawdę urodził się ten wielki muzyk. Dyskusje na temat otworzenia tego wyjątkowego miejsca toczyły się od momentu śmierci legendy w roku 2004, ale oficjalne otwarcie wraz z odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku odbyło się dopiero w 2011r.
Przy odrobinie szczęścia odwiedzający będą mieli również okazję uczestniczyć w koncercie na żywo okolicznych oraz przyjezdnych artystów, gdyż muzeum pełni również funkcje kulturalne i promujące kulturę polską.

Copyright © Grupa Radiowa Agory