[ANATOMIA ROCKA] polskie zespo³y

Agnieszka Wysokiñska
10.11.2017 11:11
A A A
Breakout na pocz±tku lat 70. Katowice

Breakout na pocz±tku lat 70. Katowice (Fot. Les³aw Sagan / East News)

Zespo³y, które na zawsze zapisa³y siê na kartach historii polskiej sceny rockowej. Tworzyli ponadczasow± muzykê, teksty, które dla publiczno¶ci czêsto by³y drugim hymnem. Inspirowali, byli g³osem swojego pokolenia i odskoczni± od codzienno¶ci.

Zespó³ Breakout zosta³ za³o¿ony w 1968 roku, z inicjatywny kompozytora i gitarzysty Tadeusza Nalepy. By³a to kontynuacja jego wcze¶niejszego projektu - Blackout. To blues-rockowa kapela, w której pocz±tkowym sk³adzie znale¼li siê: wokalistka Mira Kubasiñska, basista Janusz Zieliñski, perkusista Józef Hajdasz, oraz graj±cy na organach Krzysztof D³utowski. W nied³ugim czasie nowym basist± zosta³ Micha³ Muzolf, a grupê opu¶ci³ Krzysztof D³utowski. Grupa debiutowa³a podczas festiwalu Musicorama. Pierwszy album "Na drugim brzegu têczy", na którym znalaz³y siê takie szlagiery jak "Gdyby¶ kocha³, hej" i "Posz³abym za tob±" ukaza³ siê w 1969 roku. Wkrótce pó¼niej, Breakout sta³ siê jednym z najpopularniejszych zespo³ów rockowych w Polsce. Utwór "Gdyby¶ kocha³, hej" sta³ siê wielkim hitem i dobi³ do pierwszych miejsc radiowych list przebojów. Grupa mia³a ogromny wp³yw na polsk± popkulturê w tamtych czasach. Ich dzia³alno¶æ by³a wielokrotnie krytykowana za image i pro-zachodnie podej¶cie. Doprowadzi³o to nawet, do zakazu emitowania ich utworów w radiu i telewizji. W trakcie 14 – letniego istnienia, zespó³ wielokrotnie zmienia³ sk³ad. Wystêpowali w nim m.in. Dariusz Kozakiewicz, W³odzimierz Nahorny, Józef Skrzek, perkusi¶ci Andrzej Tylec i Wojciech Morawski. W 1982 roku, Nalepa oficjalne zakoñczy³ dzia³alno¶æ zespo³u, by po¶wiêciæ siê karierze solowej. Grupa wyda³a w sumie 10 albumów.


D¿em uwa¿any jest za najwa¿niejszy rockowo-bluesowy zespó³ w historii polskiej muzyki. Zosta³ za³o¿ony w 1973 roku przez braci Adama i Beno Otrêbów, oraz Paw³a Bergera. Wkrótce pó¼niej do³±czy³ do nich wokalista Ryszard Riedel. To za spraw± Riedla i jego ponadczasowych, wra¿liwych tekstów, grupa zyska³a najwiêksz± popularno¶æ. Ostateczny sk³ad zespo³u zamkn±³ gitarzysta Jerzy Styczyñski. Debiutowali podczas jednej z edycji festiwalu w Jarocinie. Ich pierwszy album "Ceg³a", zawieraj±cy takie przeboje jak "Czerwony jak ceg³a", czy "Whiskey" uwa¿any jest za jeden z najlepszych albumów w dorobku zespo³u, a tak¿e za jeden z najlepszych polskich albumów rockowych. Dzia³alno¶æ zespo³u od pocz±tku przeplata³a siê z na³ogiem narkotykowym Riedla. Zosta³ on nawet tymczasowo z niego usuniêty. Ostatni wspólny album "Autsajder" nagrali w 1993 roku. Ryszard Riedel zmar³ 30 lipca 1994 roku z powodu niewydolno¶ci serca. Wkrótce pó¼niej, nowym wokalist± D¿emu zosta³ Jacek Dewódzki. Riedel by³ uwielbiany przez fanów. Mimo przedwczesnej ¶mierci sta³ siê ikon± polskiej muzyki. Na podstawie jego biografii, powsta³ g³o¶ny film "Skazany na bluesa" w re¿yserii Jana Kidawy-B³oñskiego. W g³ówn± rolê wcieli³ siê Tomasz Kot, w filmie wyst±pi³ te¿ obecny wokalista D¿emu – Maciej Balcar. Obecnie, zespó³ jest nadal aktywny zawodowo. Wydany w 2010 roku album "Muza" zdoby³ status z³otej p³yty.


Lady Pank, to rockowy zespó³ za³o¿ony w 1981 roku, który od ponad trzydziestu piêciu lat ¶wiêci tryumfy na polskiej scenie rockowej. Powsta³ we Wroc³awiu, z inicjatywy Andrzeja Mogielnickiego i Jana Borysewicza. Na czele grupy stoi wokalista Janusz Panasewicz. Zespó³ od pocz±tku zyska³ du¿± popularno¶æ, g³ównie za spraw± takich przebojów "Mniej ni¿ zero", "Kryzysowa narzeczona", "Wci±¿ bardziej obcy", "Zamki na piasku", które w tamtym czasie ¶piewa³a ca³a Polska. W tamtych czasach, piosenki Lady Pank zajmowa³y szczyty list przebojów, a koncerty przyci±ga³y rzesze fanów. Debiutancki album, zatytu³owany po prostu "Lady Pank", oraz pó¼niejsze "Tacy sami", czy "Na na" ugruntowa³y ich pozycjê na polskiej scenie muzycznej. Zespó³ koncertowa³ w innych europejskich miastach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Miewali swoje wzloty i upadki, kilka razy zawieszali dzia³alno¶æ, jednak do dzisiaj graj±, wydaj± nowe albumy, a ich koncerty nadal ciesz± siê ogromn± popularno¶ci±. Nie tak dawno, bo w 2016 roku odbyli du¿± trasê koncertow± z okazji swojego 35 – lecia. Maj± na swoim koncie 18 nagranych albumów i tysi±ce koncertów, ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego s³owa.


Maanam, to jeden z najpopularniejszych zespo³ów rockowych w historii polskiej muzyki. Autorzy takich przebojów jak "Anio³", "Boskie Buenos", czy "Szare mira¿e". Grupa zosta³a za³o¿ona w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa. Wcze¶niej funkcjonowa³a jako duet o nazwie M-a-M. Chwilê pó¼niej do zespo³u do³±czy³a ¿ona Jackowskiego – Kora, za¶ miejsce Mila zaj±³ John Porter. By nadaæ grupie bardziej rockowe brzmienie, przemianowan± j± na Maanam Elektryczny Prysznic, a¿ ostatecznie skrócono nazwê do samego Maanam. Zmiana nazwy i rockowe aspiracje, zachêci³y grupê do rozpoczêcia prac nad pierwszym albumem. Po odej¶ciu Portera, do zespo³u do³±czyli bracia - gitarzysta Ryszard i basista Krzysztof Olesiñscy, oraz zasiadaj±cy za perkusj± Ryszard Kupidura. W takim sk³adzie zadebiutowali na Muzycznym Campingu w Lubaniu. Prawdziw± s³awê zyskali w 1980 roku, wystêpuj±c na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas koncertu wykonali dwa utwory "Boskie Buenos" i "¯±dza pieni±dza", które spotka³y siê z bardzo pozytywnym przyjêciem i sta³y siê wielkimi przebojami. Swój debiutancki album "Maanam" nagrali ju¿ z nowym perkusist± Paw³em Markowskim. Kilka miesiêcy pó¼niej ukaza³ siê kolejny singiel i zarazem wielki przebój zespo³u "Cykady na Cykladach". Mimo, ¿e byli u szczytu s³awy, przemêczenie, problemy z alkoholem, a tak¿e rozwód Marka i Kory Jackowskich, doprowadzi³ do zawieszenia dzia³alno¶ci zespo³u. Grupa reaktywowa³a siê dopiero w 1991 roku. Ich kolejne albumy cieszy³y siê sporym sukcesem komercyjnym. Ostatecznie, w 2008 roku, po 17 latach znów zawiesili dzia³alno¶æ.


Zespó³ Perfect powsta³ w 1978 roku w Warszawie. Jego inicjatorem by³ by³y perkusista Breakoutu Wojciech Morawski, basista Zdzis³aw Zawadzki (Breakout), keyboardzisty Paw³a Tabaki, wokalistek Ewy Korczynskiej-Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej (Alibabki). Wkrótce pó¼niej do³±czy³ do nich wokalista i gitarzysta Zbigniew Ho³dys, który napisa³ pierwsze utwory takie jak "Co siê sta³o z Magd± K.", "Jego nie ma", "Nie ma mogi³y rock and rolla". W takim sk³adzie, pod nazw± Perfect Super Show And Disco Band grywali w warszawskich lokalach rozrywkowych i w o¶rodkach polonijnych w USA. Zdarza³o siê, ¿e towarzyszyli te¿ takim gwiazdom jak Anna Jantar i Halina Fr±ckowiak. Wkrótce kobieca czê¶æ opu¶ci³a zespó³, a do³±czy³ do niego wokalista - Grzegorz Markowski. Grupa zaczê³a przybieraæ mocny, rockowy charakter i ostatecznie zmieni³a nazwê na Perfect. W zespole znale¼li siê te¿ m.in. Ryszard Sygitowicz (gitara), Piotr Szkudelski (perkusja), Zdzis³aw Zawadzki (bas). Swój pierwszy koncert zagrali w Sylwestra 1980 roku w warszawskim klubie Stodo³a. W³a¶nie na pocz±tku lat 80 Perfect sta³ siê najpopularniejszym zespo³em rockowym w Polsce. W 1981 roku wydali swój pierwszy album "Perfect", który sprzeda³ siê w nak³adzie ponad miliona egzemplarzy. Dobra passa trwa³a, a¿ do 1983 roku, kiedy to Ho³dys og³osi³ rozwi±zanie zespo³u. W 1987 roku grupa reaktywowa³a siê, by daæ koncert m.in. w gdañskiej Hali "Oliwa". Dwa lata temu wyjechali na turnee po USA, ale ju¿ bez Markowskiego. W 1992 roku, Ho³dys ponownie rozwi±za³ zespó³, który w 1993 roku rozsta³ reaktywowany z Grzegorzem Markowskim jako wokalist±. Zespó³ do tej pory koncertuje i wydaje nowe albumy. Autorem wiêkszo¶ci tekstów Perfectu jest Bogdan Olewicz. Zawieraj± one ponadpokoleniowe problemy. Czêsto by³y odbiciem sytuacji politycznej w kraju, zw³aszcza w okresie wprowadzenia i trwania stanu wojennego. "Autobiografia" sta³a siê rockowym hymnem pokolenia, a g³o¶no ¶piewane na koncertach "Chcemy byæ sob±", czy "Nie bój siê tego wszystkiego" by³y manifestacj± przeciwko ówczesnej w³adzy.


Republika, to nowofalowy zespó³, który powsta³ w 1981 roku w Toruniu i zyska³ miano jednej z najwiêkszych rockowych gwiazd lat 80 w Polsce. Pierwotnie zespó³ nosi³ nazwê Res Publica i by³ prowadzony przez Jana Castora. Liderem i wokalist± zespo³u zosta³ Grzegorz Ciechowski. Zespó³ debiutowa³ w warszawskim klubie Riviera. Prezentowa³ now± jako¶æ i oryginalno¶æ na polskiej scenie muzycznej, g³ównie za spraw± Ciechowskiego, który inspirowa³ siê kultur± zachodu i zawsze charakteryzowa³ siê niszowym podej¶ciem do muzyki. "Nowe sytuacje" – pierwszy album zespo³u, ukaza³ siê w 1982 roku. Wszystkie utwory na p³ycie, jak i na wiêkszo¶ci wydanych albumów pisa³ sam Ciechowski. Drugi kr±¿ek – "Nieustanne tango", tak¿e zosta³ pozytywnie przyjêty, a kolejne przeboje grupy wskakiwa³y na listy przebojów. Zespó³ szybko zyska³ przychylno¶æ fanów i sta³ siê jednym z czo³owych zespo³ów koñca lat 80 w Polsce. Najwiêksz± s³awê przyniós³ im wydany w 1988 roku album "Tak! Tak!". To na nim znalaz³y siê takie przeboje jak "Nie pytaj o Polskê" i "Tak... tak... to ja". Wkrótce po tym zespó³ da³ liczne koncerty, które wszystkie zosta³y wyprzedane. Latem 1986 roku, g³ównie ze wzglêdu na nieporozumienia miêdzy cz³onkami zespo³u, Republika zosta³a rozwi±zana. Grzegorz Ciechowski po¶wiêci³ siê karierze solowej i zacz±³ wystêpowaæ pod pseudonimem "Obywatel G.C.". W latach 90 Republika reaktywowa³a siê, g³ównie za spraw± koncertu gwiazd lat 80 w Opolu. Podczas jego wielkiego fina³u zespó³ zagra³ swoje najwiêksze przeboje "Kombinat", "Telefony", "Sexy doll", "Arktykê", oraz "Bia³± flagê" . W 2002 roku, po nag³ej ¶mierci Grzegorza Ciechowskiego nast±pi³o definitywne zakoñczenie dzia³alno¶ci zespo³u.


T.Love, to z pewno¶ci± ikona polskiego rock and rolla i zarazem jednen z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespo³ów. Powsta³ w 1982 roku z inicjatywy czterech kolegów z IV LO w Czêstochowie. Do 1987 roku zespó³ nosi³ nazwê Teenage Love Alternative. Jego liderem do dzisiaj jest Zygmunt "Muniek" Staszczyk. Pierwsze lata dzia³alno¶ci grupy up³ywa³y pod widocznym wp³ywem punk rocka, chocia¿by takiej legendy jak The Clash. W pierwszym sk³adzie zespo³u znale¼li siê: Janusz Knorowski (gitara elektryczna), Muniek Staszczyk (wokal, gitara basowa), Jacek Wudecki (perkusja) i Dariusz Zaj±c (klawisze). Debiutowali w 1983 roku podczas Malborskiego festiwalu Malrock, chwilê pó¼niej pojawili siê na du¿ej scenie festiwalu w Jarocinie. Rok pó¼niej rozpoczêli próby i koncerty w warszawskich Hybrydach. W 1988 roku ukaza³ siê pierwszy oficjalny album kapeli, nagrany w nowym sk³adzie (Piotr Wysocki zosta³ nowym perkusist±), zatytu³owany. „Miejscowi – live. W 1989 roku Muniek Staszczyk wyjecha³ do Anglii, co spowodowa³o rozpad zespo³u. W 1990 roku zosta³ on jednak reaktywowany w zupe³nie nowym sk³adzie, ale ze starym liderem na czele. Lata 90 by³y niezwykle owocne dla T.Love. Koncerty, nowe albumy i kolejne listy przebojów. "Stokrotka", "Jest super", "Ch³opaki nie p³acz±", to hity, które gra³a ka¿da stacja radiowa. Przez ca³± swoj± karierê tworzyli ró¿n± muzykê, w ró¿nym klimacie, czêsto zaskakiwali i szokowali, mimo to, zawsze posiadali i nadal posiadaj± rzeszê wiernych fanów. Ich najnowszy album zatytu³owany po prostu T.Love ukaza³ siê w 2016 roku. Obecnie zespó³ ¶wiêtuje 35-lecie istnienia. Wiêkszo¶æ klubowych koncertów zosta³a ju¿ wyprzedana. W trakcie 35-letniej kariery wydali 11 albumów studyjnych, z których wiêkszo¶æ z nich zdoby³a status z³otej p³yty. Energia na scenie, to z pewno¶ci± ich znak rozpoznawczy.


Wypowiedz± siê m.in. Wojtek Mazolewski, Maciej Maleñczuk, Tomek Lipiñski, Krzysztof Ibisz, Adam Sztaba i inni.


Anatomia Rocka ju¿ 11 i 12 listopada. Startujemy w sobotê od 9:40!

Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.

 
Skomentuj:
Zaloguj siê

Aby oceniæ zaloguj siê lub zarejestrujX

S£UCHAJ ROCK RADIA