[ANATOMIA ROCKA] Ozzy Osbourne

REKLAMA
Ikona i legenda rocka, wokalista Black Sabbath, jednego z najpopularniejszych zespołów heavy metalowych na świecie. Jego ojciec mawiał: Johnie Osbournie, mam przeczucie, że dojdziesz do czegoś wielkiego. Te słowa okazały się prorocze. Ozzy Osbourne już od pięciu dekad rządzi rockowym światem.
REKLAMA

Ozzy Osbourne (właściwie John Michael Osbourne) urodził się w angielskim Aston, w Birmingham, 3 grudnia 1948 roku. Pochodzi z wielodzietnej i niezamożnej rodziny (miał piątkę rodzeństwa). Z racji, że w szkole nie szło mu najlepiej, szybko porzucił edukację. Osbourne, od najmłodszych lat, tak samo jak lubił sprawiać kłopoty, kochał muzykę. Jako czternastolatek zainteresował się zespołem The Beatles, podobno to dzięki nim postanowił zostać muzykiem. W 1968 roku, gdy miał 20 lat, wraz ze szkolnym kolegą Tonym Iommim założyli zespół, do którego wkrótce dołączyli Bill Ward i Geezer Butler. To w takim składzie grupa Black Sabbath zdobyła największą popularność. Debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu Black Sabbath ukazał się 13 lutego 1970 roku. Kolejny album, Paranoid ukazał się jeszcze w tym samym roku. Wydawnictwa zespołu prezentowały nową jakość, surowe rockowe brzmienia, jeszcze niespotykane w tym okresie. Album Paranoid pociągnął za sobą wielki sukces, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii zyskał status multiplatyny.  Działalność zespołu przeplatała się z wewnętrznymi problemami związanymi z nałogiem narkotykowym jego członków  i konfliktami w zarządzaniu grupą.  Wydany w 1976 roku album Technical Ecstasy nie spotkał się ze zbyt przychylnym przyjęciem. Ozzy opuścił zespól w 1978 roku, a ostatnim krążkiem, który nagrali wspólnie był Never Say Die! Jego miejsce w Black Sabbath zajął Ronnie James Dio.

REKLAMA

Mimo muzycznych zdolności Osbourne walczył z depresją, nałogiem alkoholowym i narkotykowym. Mówi się, że z opresji uratowała go Sharon Arden, córka managera Black Sabbath, która później została jego żoną. Początek lat 80 był startem solowej kariery Ozzy’ego. Do współpracy zaprosił wtedy 23 – letniego gitarzystę Randy’ego Rhoadsa (dwa lata później muzyk zginął w katastrofie lotniczej). Wkrótce ukazał się pierwszy, solowy album artysty Blizzard of Ozz. W jego nagraniu wzięli udział: perkusista Lee Kerslake, basista Bob Daisley (Rainbow) i klawiszowiec Don Airey (Deep Purple).

W 1981 roku ukazał się kolejny album Diary of a Madman, w jego nagraniu brał udział m.in. Tommy Aldridge (Whitesnake,Thin Lizzy),  a w 1983 roku światło dzienne ujrzał krążek Bark at the Moon. Grupa muzyków, którzy wspierali Ozzy’ego wielokrotnie się zmieniała. Od 1987 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z gitarzystą Zakkiem Wyldem. Dzięki utworowi I Don’t Want to Change the World, pochodzącemu z wydanego w 1991 roku albumu No More Tears, muzyk otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy utwór metalowy.

Po odejściu Ozzy’ego, Black Sabbath mimo, że z przerwami, nadal nagrywali i koncertowali. Po zawieszeniu działalności w 2006 roku, reaktywowali się pięć lat później. W 2011 roku ogłosili wielki powrót ze swoim pierwszym wokalistą na czele. W 2013 roku, po wielu latach przerwy ukazał się album zatytułowany 13. W jego nagraniu wziął udział cały pierwszy skład zespołu, czyli Osbourne, Iommi, Butler i Ward.

W trakcie trwającej prawie pięć dekad kariery, Ozzy Osbourne dał się poznać jako człowiek o wielu twarzach. Rzucanie mięsem w publiczność, odgryzienie głowy nietoperzowi i gołębiowi, niezliczone ekscesy narkotykowe i alkoholowe, to tylko niektóre "przewinienia" kontrowersyjnego artysty. Nazywany "Księciem Ciemności" i jednym z ojców heavy metalu muzyk,  zasłynął jednak przede wszystkim, dzięki swoim muzycznym ociągnięciom. Dla fanów mocnego grania jest prawdziwym guru, prekursorem metalu i jego wielu odmian. W swojej solowej karierze wydał jedenaście albumów studyjnych. Do jego utworów należą takie klasyki jak "Crazy Train", czy "Mr. Crowley". Współpracował m.in. z Lemmym Kilmisterem, Jasonem Newstedem, Robertem Trujillo, Stevem Vaiem.

REKLAMA

W 2006 roku zespół Black Sabbath został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

2 lipca 2016 roku w krakowskiej Tauron Arenie zespół pożegnał się z polskimi fanami. 4 lutego 2017 roku w Genting Arena w Birmingham zagrali ostatni koncert kończąc działalność.

Na przyszły rok zapowiedziana jest światowa trasa koncertowa Ozzy’ego Osbourna, z okazji pięciu dekad na scenie. Zatytułowane Farewell World Tour wielkie tournee, ma być pożegnaniem artysty i potrwa do 2020 roku.  Legenda rocka odwiedzi też Polskę, 26 czerwca wystąpi w Tauron Arenie w Krakowie, w ramach Impact Festiwalu.

W jednym z wywiadów Osbourne powiedział - To będzie moja ostatnia światowa trasa, ale nie mogę powiedzieć, że nie będę występował tu i tam.

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory