[ANATOMIA ROCKA] - Maanam

REKLAMA
Jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Ukształtowali gatunek i narzucali trendy. Muzyczni geniusze, legendy undergroundu z królową na czele - "Byliśmy dla wieli ludzi ważni, potrzebni. Coś ten Maanam znaczył. Ludzie się z nim utożsamiali, takiej ważności nie jest w stanie nic przekreślić" - Maanam w Anatomii Rocka.
REKLAMA

Maanam powstał w Krakowie w 1975 roku z inicjatywy duetu gitarowego, Marka Jackowskiego oraz Milo Kurtisa. Nazwa grupy wzięła się od zabawy z inicjałami imion założycieli, "M and M", lub w innej wersji "M-a-M", tak powstała nazwa MAANAM. Niestety następnego roku, po zaledwie kilku miesiącach, Kurtis opuścił szeregi grupy, a w tym samym czasie dołączyła wokalistka i autorka tekstów Olga Aleksandra Ostrowska (późniejsza żona Jackowskiego), bardziej znana pod pseudonimem "Kora".

REKLAMA

W 1979 roku Maanam, własnym nakładem, ze wsparciem grupy Dżamble, wydał swój debiutancki singel "Hamlet" oraz, śpiewany przez Jackowskiego, utwór "Oprócz". Rok później ukazały się ich kolejne single "Boskie Buenos/Żądza pieniądza" i "Szare miraże/Stoję, stoję, czuję się świetnie".

Początek lat 80. okazał się przełomowy dla Maanamu. 6 czerwca 1980 roku zadebiutowali na scenie na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji Jarocin. W tym samym miesiącu podczas XVIII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dali fenomenalny występ na którym Kora zaśpiewała słynne "Boskie Buenos". Rozpoczęły się pracę nad debiutancką płytą. Krążek "Maanam" ukazał się w '81 roku i otworzył nowy rozdział w historii polskiego rocka. Praktycznie cały album, jest wypełniony hitami i klasykami puszczanymi do dziś w radiu czy telewizji. Tego samego roku zespół wystąpił w filmie "Wielka majówka", w którego ścieżce dźwiękowej znalazło się pięć piosenek śpiewanych przez Korę. Drugi krążek zespołu "O!" (1982), z gościnnym występem Tomasza Stańki, również okazał się wielkim sukcesem. Doskonale odzwierciedlał atmosferę panującą w Polsce w tamtych trudnych lat. Po winylowe wydanie albumu ustawiały się kilometrowe kolejki, a Maanam wyruszył w swoje pierwsze zagraniczne tournée.

Dwa lata później ukazała się trzecia już płyta zespołu „Nocny Patrol", uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Znalazły się na nim takie hity jak m.in. "Kocham Cię, kochanie moje","Zdrada" czy "Krakowski spleen". Album został nagrany w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku. W połowie lat 80. zespół cieszył się ogromną popularnością nawet wśród publiczności niemieckiej. Specjalnie na tamtejszy rynek Maanam nagrał albumy "Totalski no problemski. Maanam in Concert" (1984) i "Wet Cat" (1985). W tym samym czasie grupa została umieszczona na czarnej liście za odmowę wystąpienia na koncercie przyjaźni polsko-radzieckiej. Jednak już w 1985 roku ukazał się album "Mental Cut", z przebojem "Lucciola".

Po latach intensywnych tras koncertowych, przemęczeni członkowie grupy będący u szczytu sławy, postanowili zawiesić swoją działalność. Złożyło się na to kilka elementów, problemy alkoholowe czy rozwód Kory i Jackowskiego. W roku '86 Maanam został rozwiązany, a Kora rozpoczęła karierę solową. Dawne zobowiązania kontraktowe zespołu sprawiły, że w 1989 roku wydali album "Się ściemnia", który cieszył się ogromną popularnością. Maanam na w 1990 roku wyruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, gdzie grali po klubach polonijnych.Za zarobione tam pieniądze Kora, wraz ze swoim nowym mężem Sipowiczem, otworzyła własną wytwórnię płytową Kamiling Co.

REKLAMA

W listopadzie 1991 Maanam powrócił na rynek z albumem „Derwisz i Anioł”, który cieszył się ogromną popularnością. W latach 90. zespół wydał jeszcze trzy płyty – "Róża" (1994) z przeboje "List (to nie hołd)" i "Bez ciebie umieram", świetnie sprzedające się "Łóżko" (1996) i "Klucz" (1998). Wiosną w latach 96/97 Maanam wyruszył w Polskę z serią darmowych koncertów pod nazwą "Wielka Majówka" sponsorowanych przez Radio Zet.

Początek stulecia trudno uznać za udany dla zespołu. Album "Hotel Nirwana" (2000) został bardzo słabo przyjęty. „Zawiodłam się” - mówiła Kora - „Włożyliśmy dużo serca i rozumu w tworzenie tej płyty. Zaprosiliśmy gości z USA i Wielkiej Brytanii, by stworzyli dla nas wyrafinowaną oprawę muzyczną. Zakładaliśmy, że fani, którzy byli z nami przez tyle lat, z nami się rozwijali, przyjmą ten materiał. Byliśmy zawiedzeni odzewem. Wydawało się nam, że jeżeli my coś takiego robimy, to ci, którzy kochali nas tak bardzo i nadal kochają, którzy kupowali te płyty, za nami pójdą”. Nie zniechęciło to jednak muzyków i w 2004 roku wydali kolejny longplay "Znaki szczególne".

31 grudnia 2008 roku, Kamiling Publishing poinformowało, że zespół Maanam, po blisko 30 latach istnienia, kończy działalność. Kora wraz z zespołem, w składzie znanym z ostatnich lat, zaczęła koncertować pod nazwą Kora, ale już bez udziału Marka Jackowskiego. I tak oto wielka legenda polskiego rocka przestała istnieć. Pozostawili jednak po sobie mnóstwo kultowych już utworów, które grają nam w radiu do dziś.

Startujemy w sobotę 9.07 po 9:00

REKLAMA

W programie wypowiedzą się m.in: Krzysztof Tyniec, Jacek Kawalec, Muniek, Sebastian Riedel, Kamil Sipowicz

Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory