Bob i jego MOOG- 54 lata syntezatorów Moog'a

REKLAMA
18 grudnia 1964 roku na rynku pojawił się pierwszy syntezator, skonstruowany przez Roberta Mooga.
REKLAMA

Instrument nazywał się, rzecz jasna MOOG. Syntezatory Moog'a uznawane są za jedne z pierwszych popularnych i szeroko stosowanych instrumentów elektronicznych.
Robert Moog po raz pierwszy zaprezentował swój syntezator w 1964r . na konwencji Audio Engineering Society.

REKLAMA

W połowie lat 60. XX wieku dr Robert Moog wprowadził nowy wszechświat dźwięków w muzyczną mentalność dzięki swojemu wynalazkowi- elektronicznemu analogowemu syntezatorowi MOOG. Instrumenty były prawdziwymi dziełami sztuki. Określały generację muzyki, w dużej mierze kreując utwory The Beatles, The Doors, Steviego Wonder'a zespołu Kraftwerk i wielu innych.

Mylnie słowo syntezator kojarzy się z czymś „syntetycznym”- podrobionym, nienaturalnym, wyprodukowanym a nie stworzonym. Syntezatory Roberta Mooga dawały piękne, organiczne i bogate dźwięki, które niemal 50 lat później uważane są przez wielu profesjonalnych muzyków za uosobienie elektronicznego instrumentu. "Syntezator", jak się okazuje, odnosi się do syntezy osadzonej w instrumentach Mooga: sieci elementów elektronicznych pracujących razem, aby stworzyć całość.

Pierwsze urządzenia były syntezatorami modularnymi o dużej kubaturze, dlatego w 1971 pojawił się w sprzedaży Minimoog Model D, który był przenośnym instrumentem zawierającym wszystkie ważniejsze moduły z wcześniejszych modeli.
Do dzisiaj to najpopularniejszy syntezator Mooga. W 2004 roku zaprezentowano ostatni model - Minimoog Voyager.

Robert Moog urodził się 23 maja 1934 roku. Zmarł na raka mózgu w wieku 71 lat. Po jego śmierci powstała fundacja kontynuująca dzieło mistrza, czyli rozwijanie szeroko pojętej muzyki elektronicznej.

REKLAMA

Z syntezatorów Moog'a korzystają najwięksi muzycy na świecie. Jednym z nich jest Jean Michel Jarre, który w filmie poniżej opowiada o instrumentach, z których korzysta (wśród nich jest również syntezator Moog'a).

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory