Tindersticks w Polsce

Legenda brytyjskiego indie rocka, po dwóch latach, zawita do Polski. Gwiazdy OFF Festiwalu 2010 wystąpią 9 maja 2012 rw warszawskim Palladium. Zespół, po okresie eksperymentów i poszukiwań w czasie nagrywania ostatniej płyty, powraca do Polski w świetnej koncertowej formie.

Mistrzowie Melancholii na JEDYNYM KONCERCIE W POLSCE!

Legenda brytyjskiego indie rocka, po dwóch latach, zawita do Polski. Gwiazdy OFF Festiwalu 2010 wystąpią 9 maja 2012 rw warszawskim Palladium. Zespół, po okresie eksperymentów i poszukiwań w czasie nagrywania ostatniej płyty, powraca do Polski w świetnej koncertowej formie.

„The Something Rain” to dziewiąta płyta pochodzącego z Nottingham zespołu i klasa sama w sobie. Wystarczy spojrzeć na noty i recenzje.

Amerykański Pitchfork - 8.1/10 „ Tindersticks strike the sweet spot between experimental sprawl and hot, bothered soul”, " an incendiary device”.

Drowned In Sound 9/10! " Quite wonderful”

Bartek Chaciński (POLITYKA)-5/6 „ zespół, który wraca do formy, w jakiej był ostatnio w latach 90. Pop z odrobiną soulu, w dużej mierze oparty na brzmieniach instrumentów dętych i smyczków, z krótkimi wycieczkami w stronę rocka wysmakowana propozycja muzyczna”

Najnowszy album Tindersticks to przede wszystkim nowy rozdział w historii zespołu. Niezmienne pozostają radość oraz pasja w tym co robią, bo robią to genialnie, zwłaszcza podczas koncertów pełnych emocji i napięcia.

Entuzjastyczne przyjęcie ich ostatniej produkcji jedynie podgrzewa atmosferę przed ich występem na żywo. Prawdziwa gratka dla fanów Leonarda Cohen'a, Nicka Cave'a, czy też Lambchop i Marka Lanegana.

Nostalgiczna muzyka Tindersticks odkrywa mroczną stronę każdego słuchacza. Dla wielu osób to płyta, która z pewnością znajdzie się w podsumowaniu najlepszych albumów 2012 roku, a na pewno dla wszystkich będzie to koncert, który na długo zagości w ich pamięci.

Singiel promujący najnowszą płytę, to kapitalny utwór „Medicine”,
http://vimeo.com/33165113
video z koncertu nagrane dla telewizji ARTE zarejestrowane w marcu , tego roku

koncert:
http://liveweb.arte.tv/fr/video/Tindersticks_en_direct_du_Trianon/

Organizator BANG BANG PRODUCTION we współpracy z BEIRUT hummus & music bar

koncert 9 maja 2012

Palladium  
Ul. złota 9, Warszawa
Bilety, dostępne od 26 marca 2012
www.eventim.pl , www.ebilet.pl , www.ticketpro.pl ,
specjalne kolekcjonerskie bilety dostępne w Beirut hummus & music bar, Warszawa, Poznańska 12
125 dół /145 (siedzące, balkon),
w dzień koncertu
135 dół /155 (siedzące, balkon)
Więcej informacji , rezerwacje
biuro@beirut.com.pl , kgalkowski@bang.com.pl

BIOGRAFIA

Brytyjska formacja indie rockowa. Obecnie grają w składzie - Stuart Ashton Staples (wokal, gitara), Neil Timothy Fraser (gitara prowadząca, wibrafon) oraz David Leonard Boulter (klawisze, perkusja).

Grupa powstała w 1991 roku w angielskim Nottingham. Początkowo znaleźli się w niej - Staples, Boulter, Fraser, a także Alasdair Robert De Villeneuve Macaulay (perkusja, trąbka) i Dickon James Hinchliffe (skrzypce, gitara, fortepian). Ostatecznie dołączył do nich także basista John Thompson i w tym ustawieniu, niedługo potem, nagrano EP-kę „Old Horse”.

W następnym roku muzycy postanowili założyć własną wytwórnię Tippy Toe Records, w której rozpoczęli pracę nad nowymi nagraniami. Ich pierwszym singlem, wydanym jeszcze w 1992 roku, był utwór „Patchwork”.

Rok później ukazał się ich debiutancki longplay „Tindersticks”, nazywany często „Pierwszym Albumem”, a w 1995 roku do sklepów trafiła płyta, również zatytułowana „Tindersticks” i jak można się domyśleć, określana mianem „Drugiej”. Równocześnie dużo koncertowali, wzbudzając wśród publiczności prawdziwy zachwyt. A wszystko za sprawą bogatego zestawu instrumentów na scenie, niejednokrotnie za sprawą pełnej orkiestry. Zapisem jednego z takich występów była płyta „Bloomsbury Theatre 12.3.95”.

W 1997 roku pojawił się ich trzeci studyjny krążek - „Curtains”, na którym ewidentnie czuć zmianę kierunku, w jakim zaczęli zmierzać. Przestała im bowiem odpowiadać formuła zespołu, ogrywającego cały materiał z płyt na koncertach.

Jakby na potwierdzenie, kolejna płyta otrzymała znamienny tytuł - „Simple Pleasure” (1999). Na wydawnictwo złożyły się energetyczne utwory, z wyraźnymi wpływami soulu. Wśród nich, także cover - „If You're Looking for a Way Out” z repertuaru legendarnego amerykańskiego zespołu Odyssey. W podobnej stylistyce nagrany został kolejny longplay „Can Our Love” (2001). Tymczasem następny album „Waiting for the Moon” (2003) znów wracał do brzmień bardziej rockowych.

W 2005 roku Staples zdecydował się rozpocząć karierę solową. Spowodowało to liczne spekulacje, co do ewentualnego rozpadu zespołu. W sumie artysta nagrał dwa albumy i jak miało pokazać życie, los Tindersticks nie był w związku z tym zagrożony.

We wrześniu 2006 roku grupa zagrała w pełnym składzie w londyńskim Barbican Centre, podczas którego, wspólnie z dziewięcioosobową sekcją dętą, wykonała swój drugi album. Sam wokalista przyznał jednak, że upływający czas uświadomił wszystkim, że ich gusta zdążyły się zmienić i naprawdę trzeba docenić fakt, że mieli w sobie na tyle determinacji, by spróbować nagrać razem coś nowego.

W następnym roku, Staples, Boulter i Fraser (trzej z oryginalnego składu) postanowili rozpocząć pracę nad nowym materiałem. Dołączyli do nich - perkusista Thomas Belhom, basista Dan McKinna oraz inżynier dźwięku Ian Caple. W rezultacie powstał album „The Hungry Saw”, mający swoją premierę w kwietniu 2008 roku. Resztę roku muzycy spędzili na promocyjnym europejskim tournee.

Ich ósmym krążkiem, jest „Falling Down a Mountain”. Nagrano go z pomocą perkusisty Earla Harvina (zastąpił Belhoma) oraz gitarzysty i wokalisty Davida Kitta.

Dziewiąty, entuzjastycznie przyjęty album, to wydany w 2012 „The Something Rain”

Wyznacznikami brzmienia Tindersticks są zapożyczenia z jazzu i soulu, bogate partie orkiestrowe, kojarzone głównie z multiinstrumentalistą Dickonem Hinchliffe'em (odszedł ze składu w 2006 roku), a także charakterystyczny baryton wokalisty. Wśród wykorzystywanych instrumentów obok wibrafonu, klarnetu i organów Hammonda pojawiają się także skrzypce, trąbka, puzon, a nawet fagot i pochodzący z Niemiec metalowy odpowiednik znanych powszechnie cymbałków.

Obecny skład:
David Boulter (wokal, klawisze, przeszkadzajki, perkusjonalia)
Neil Fraser (gitara elektryczna)
Earl Harvin (perkusja)
Dan McKinna (bas, klawisze, perkusjonalia, wokla) /
Stuart A. Staples (wokal, gitara, mixing, cymbałki)

SŁUCHAJ ROCK RADIA