54 lata temu zadebiutowali The Beatles!

22 marca 1963 ukazała się pierwsza płyta zespołu The Beatles "Please Please Me", która zapoczątkowała błyskawiczną karierę "chłopców z Liverpoolu".

Album utrzymywał się na szczycie brytyjskiej listy przebojów przez 30 tygodni, dopóki nie ustąpił miejsca kolejnemu krążkowi grupy "With the Beatles". To właśnie na tej płycie znajdują się takie przeboje jak napisane przez Lennona i McCartneya "Please Please Me" i "Love Me Do" a także cover utworu Phila Medleya i Berta Bernsa "Twist and Shout".


Materiał nagrano w słynnym studio Abbey Road zaledwie w dwanaście godzin, pod okiem producenta George'a Martina. Martin nie pomylił się, gdy po zakończeniu pracy nad utworem "Please Please Me", powiedział do muzyków przez interkom: "Gratulacje panowie, właśnie wylądowaliście na swoim pierwszym pierwszym miejscu". Krążek zapoczątkował okres dominacji Beatlesów na rynku muzycznym, spośród ich dwunastu albumów studyjnych wydanych pomiędzy rokiem 1963 a 1970, jedenaście znalazło się na pierwszym miejscu list przebojów. Sukcesowi komercyjnemu, Beatlemanii i "byciu popularniejszym od Jezusa" towarzyszyły przychylne opinie krytyków, muzycy wywarli też ogromny wpływ na twórców związanych z różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Do fascynacji Beatlesami przyznają się między innymi Tom Petty, The Police, U2, Oasis oraz Bruce Springsteen.

SŁUCHAJ ROCK RADIA