36 rocznica premiery debiutanckiego albumu Thin Lizzy

30 kwietnia 1971 Thin Lizzy wydali swoją pierwszą płytę "Thin Lizzy"!

Thin Lizzy został założony w 1969 roku w Dublinie przez perkusistę Briana Downeya oraz basistę i wokalistę Phila Lynotta. Zespół znany jest przede wszystkim z takich przebojów jak "The Boys Are Back In Town", "Jailbreak" i "Whiskey In The Jar" - ostatni z nich to tradycyjna irlandzka ballada, która zyskała ogromną popularność dzięki swej nowej, hard-rockowej wersji.


Jednym z najbardziej znanych członków zespołu był Gary Moore, gitarzysta bluesowy, który występował między innymi z B.B. Kingiem i Georgem Harrisonem. W 1990 roku pojawił się gościnnie na płycie "Traveling Wilburys Vol. 3", supergrupy Traveling Wilburys, w której skład wchodzili Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison i Tom Petty.


Co ciekawe, sam debiut zespołu nie jest uznawany za dzieło szczególnie udane. Płytę rozpoczyna enigmatyczny monolog: "The friendly ranger paused / And scooping a bowl of beans / Spreading them like stars". Według krytyków, materiał sprawiał wrażenie chaotycznego i niedokończonego. Jak wspominał ówczesny gitarzysta Thin Lizzy, Eric Bell w wywiadzie dla Noisey sprzed kilku lat:

"Wiele z tych rzeczy było niedopracowanych. Nasza trójka po prostu weszła do studia nagraniowego totalnie naćpana". Później muzykom szło już zdecydowanie lepiej, chociaż - biorąc pod uwagę lata 70. - raczej nie miało to wiele wspólnego z bardziej umiarkowanym podejściem do narkotyków.


W 2016 roku do składu Thin Lizzy dołączył Scott Travis, perkusista Judas Priest. Innym znanym muzykiem, który wspiera grupę podczas tras koncertowych w ostatnich miesiącach jest Tom Hamilton, basista Aerosmith.

SŁUCHAJ ROCK RADIA