[ANATOMIA ROCKA] Maanam

REKLAMA
Zespół Maanam został założony w 1975 roku w Krakowie z inicjatywy Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa. Pierwotnie był to niszowy duet M-a-M, grający orientalną muzykę. Rok później do Maanamu dołączyła Kora (żona Marka), a chwilę potem z zespołu odszedł Milo. Jego miejsce zajął John Porter. Grupa zmieniła nazwę na Maanam Elektryczny Prysznic, co miało symbolizować, iż od tej pory będą grali rocka. Ostatecznie nazwa została skrócona do Maanam, co miało nawiązywać do wcześniejszej nazwy M-a-M (M and M - Marek i Milo).
REKLAMA

Po trzech latach John Porter odszedł z grupy. Zaczął on pracować nad swoim projektem, który nazwał Porter Band. Jackowscy postanowili wtedy nagrać pierwszy singiel Maanamu. Pomysł zrealizowali z własnych środków, wspólnie z grupą Dżamble.

REKLAMA

Na singlu "Hamlet" pojawiła się piosenka o tym samym tytule oraz utwór "Oprócz", który spotkał się z niezwykle pozytywnym przyjęciem. Niedługo potem do zespołu dołączyli bracia Ryszard (gitara) i Krzysztof (bas) Olesińscy, oraz Ryszard Kupidura (perkusja). Maanam, w nieco odświeżonym składzie, zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu.

Jednak kariera grupy rozkwitła dopiero po występie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1980 roku. Podczas koncertu zespół wykonał piosenkę "Boskie Buenos" oraz utwór "Żądza pieniądza". Publiczność przyjęła Maanam tak dobrze, że grupa wielokrotnie bisowała, a kawałki, które zagrali, stały się wielkimi hitami.

W sierpniu zespół zajął się nagrywaniem materiału do pierwszego albumu. Wtedy Ryszarda Kupidurę zastąpił nowy perkusista - Paweł Markowski. W 1981 roku ukazały się dwa single Maanamu. Pierwszy obejmował piosenki, które grupa zagrała w Opolu, zaś drugi - "Szare miraże" i "Stoję, Stoję, czuję się świetnie". Wkrótce potem zespół wydał pierwszy album, zatytułowany "Maanam".

Jednak zanim grupa wydała krążek, została zaproszona na plan powstającego wówczas filmu - "Wielka Majówka" Krzysztofa Rogulskiego. W produkcji wykorzystano utwory powstałe na potrzeby pierwszej płyty Maanamu oraz nowa piosenka, która ukazała się jako kolejny singiel zespołu. Była to "Ta noc do innych jest niepodobna".

REKLAMA

Kolejne albumy i utwory zyskiwały przez lata coraz to lepsze przyjęcie przez fanów, jednak Maanam postanowił zawiesić swoją działalność. Grupa była wtedy u szczytu sławy, ale muzykom dało się we znaki przemęczenie. Część z nich zmagała się również z uzależnieniem od alkoholu. Kolejnym problemem zespołu był rozwód Marka Jackowskiego i Kory. Wydali oni ostatni singiel z utworami takimi, jak "Jesteśmy ze stali" i "Ty - nie ty" oraz składankę "The Best of...".

Artyści wznowili karierę dopiero w 1991 roku. Grali wspólnie pod szyldem Maanamu kolejne 17 lat, po czym ostatecznie zawiesili działalność w 2008 roku.

Jan Benedek, rozmawiając z Gazetą Wyborczą w 2013 roku, po śmierci Marka Jackowskiego, tak wspominał Maanam:

"Maanam był ewenementem. Gdyby grał nie w latach 80-tych i nie za żelazną kurtyną, miałby szansę na karierę międzynarodową. Format tandemu Kora - Marek Jackowski to dla mnie klasa światowa. Przełamywali bariery środowiskowe, byli komunikatywni. Mogli ich zagrać w modnym klubie w stolicy, mogli w tancbudzie na wsi, a i tak wszyscy rozumieli te piosenki. Marek był po prostu genialnym kompozytorem".

REKLAMA

W programie wypowiedzą się m.in.: Maciej Orłoś, Tomasz Organek, Jacek Kawalec, Muniek Staszczyk, Krzysztof Tyniec, Marieta Żukowska.

Anatomia Rocka już 9 i 10 września. Startujemy w sobotę od 9.40!

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory