[Anatomia Rocka] Led Zeppelin

REKLAMA
Zespół Led Zeppelin powstał w 1968 roku w Londynie. Został utworzony z inicjatywy Jimmy'ego Page'a, który wcześniej współpracował z The Kinks, Them, czy The Yardbirds. Grupa jest uważana za jednego z prekursorów hard rocka i heavy metalu. Artyści grali także muzykę okołorockową i bluesową.
REKLAMA

Po rozpadzie The Yardbirds, Jimmy Page i pozostały w składzie Chris Dreja uzyskali prawa do posługiwania się nazwą zespołu. Muzycy zaczęli rekrutować nowy skład grupy. Wokalistą miał początkowo zostać Terry Reid, jednak ten odmówił. W jego miejsce zatrudniono Roberta Planta, którego polecił Terry. Robert zaproponował zespołowi współpracę z perkusistą Johnem Bonhamem. Artysta dołączył do grupy, a zaraz potem odszedł od nich Dreja, wybierając karierę fotografa. Później z zespołem skontaktował się John Paul Jones. Za namową żony postanowił dołączyć do projektu.

REKLAMA

Nowy skład przyjął nazwę The New Yardbirds. Jego menedżerem został Peter Grant, którego grupa traktowała jak swojego piątego członka. Muzycy spotkali się na sali prób w sierpniu. Było to niewielkie pomieszczenie, które znajdowało się pod sklepem muzycznym przy Gerrard Street w Londynie.

We wrześniu 1968 roku zespół wyruszył w trasę koncertową po Skandynawii. Pierwszy koncert grupy odbył się 7 września 1968 roku w Gladsaxe Teen Clubs w Gladsaxe (Dania). Później The New Yardbirds rozpoczęli prace nad swoim debiutanckim albumem. Znalazły się na nim piosenki, które zespół zaprezentował podczas trasy. Nagrania trwały tylko 9 dni! Page opłacił sesje z własnych środków.

Po zakończeniu nagrań, Jimmy został pozwany przez Chrisa Dreję. Artysta twierdził, że Page mógł posługiwać się nazwą The New Yardbirds tylko na potrzeby właśnie zakończonej trasy koncertowej. Grupa była zmuszona zmienić nazwę. Wtedy Entwistlow i Moon z The Who myśleli o zagraniu z Page'em i Beck'iem. Uważali jednak, że powstała supergrupa "spadałaby w dół niczym ołowiany balon (lead balon)" . Te porównanie stanowi początki nowej nazwy zespołu. Grupa wyrzuciła jednak literę "a" z jej pierwszego członu (ponieważ, zdaniem Petera Granta, z "a" brzmiało to źle). Słowo "baloon" zastąpiono wyrazem "zeppelin". Dla Page'a miało to symboliczne znaczenie. Oznaczało zarówno ciężar, jak i lekkość w ich grze.

Później, dzięki Grantowi, grupa uzyskała zaliczkę od Atlantic Records - wytwórni, z którą podpisała kontrakt. Kwota wyniosła 200 000 dolarów. Była to wówczas najwyższa suma przyznana nowo powstającemu zespołowi.

REKLAMA

Projekt, pod nową nazwą - Led Zeppelin, zagrał po raz pierwszy na University of Surrey w Guildford. Trzy miesiące później ukazał się pierwszy album grupy. "Led Zeppelin I" promowany był przez single "Communication Breakdown" i "Good Times Bad Times", które po dzień dzisiejszy są hitami zespołu. Album został uznany za punkt zwrotny w rozwoju hard rocka i heavy metalu. Początkowo jednak krążek nie zdobywał pozytywnych opinii wśród recenzentów. To właśnie dlatego artyści nabrali dystansu do mediów, a szczególnie prasy. Większość recenzji pojawiała się właśnie w gazetach, a każda kolejna coraz mocniej obrzucała błotem muzyków.

Dzięki stałemu koncertowaniu, Led Zeppelin wyrobił dobrą opinię o sobie. Wtedy też wzrosły notowania albumu grupy. W wyniku tego ich zarobki wzrosły do 15 000 dolarów za koncert!

W październiku zespół wydał następcę płyty, "Led Zeppelin II". Krążek był nagrywany w przerwach od koncertowania w różnych studiach na terenie Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej. Album osiągnął większy sukces od swojego poprzednika. Podczas samej przedsprzedaży zakupiono aż 400 tysięcy egzemplarzy! To właśnie na tym krążku pojawił się utwór "Whole Lotta Love".

Ciekawostką jest, że zespół, grając w Danii w 1970 roku, był zmuszony zmienić nazwę na okres trwania trasy. Spowodowała to Eva von Zeppelin, która była spadkobierczynią Ferdinanda van Zeppelina. Była niezadowolona z wykorzystania nazwiska jej przodka w nazwie grupy. Muzyków określiła jako "wrzeszczące małpy". Page chciał porozmawiać z Evą, dlatego zaprosił ją za kulisy, gdzie poznała Led Zeppelin. Kobieta zaczęła przekonywać się do zespołu, ale kiedy wychodziła, dostrzegła okładkę nowego albumu. Widniał na nim płonący sterowiec. Page wspominał, że Eva "wpadła w furię" . "Musiałem się gdzieś schować. Hrabina wyszła z siebie" . Von Zeppelin zrezygnowała ze sprawy w sądzie, ale grupa musiała zmienić tymczasowo nazwę. Postanowili więc występować jako "The Knobs", co oznacza w slangu zarówno "penisa", jak i "osobę z wyższych sfer". Jak widać, nie było to przypadkiem.

REKLAMA

Niedługo potem zespół stał się jednym z najważniejszych zespołów na świecie. Jego twórczość miała olbrzymi wpływ na dalszy rozwój muzyki rockowej.

Grupa Led Zeppelin została rozwiązana 4 grudnia 1980 roku. Powodem tego była śmierć Johna Bonhama 10 października tego samego roku. Artysta miał 32 lata.

Co sądzą koledzy z branży muzycznej o zespole?

Tony Iommi (Black Sabbath): "Oni tworzyli rzeczy, jakich nikt wcześniej nie słyszał. Istniały zespoły grające mieszankę bluesa i rocka, ale to było inne".

REKLAMA

Roger Daltrey (The Who): "[Oni] byli pochodną Cream, ale mieli znacznie większy ciężar gitar. Jack Bruce z Cream był tak naprawdę wokalistą jazzowym i bluesowym, a Robert wiedział, jak dorzucić do pieca. Led Zeppelin przenieśli to na nowy poziom. To była moc! I nagle stało się to nową formułą muzyki. Nawet Hendrix zaczynał ulegać zmęczeniu. Zaczął iść w kierunku jazzu. Zeppelini zregenerowali scenę".

W programie wypowiedzą się m.in.: Jacek Bryndal, Krzysztof Cugowski, Dariusz Kozakiewicz, Paweł Małaszyński, Tomasz Organek, Maciej Orłoś, Kuba Sienkiewicz,

Anatomia Rocka już 23 i 24 września. Startujemy w sobotę od 9.40! Zaprasza, Mariusz Stelmaszczyk.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory