[ANATOMIA ROCKA] John Lennon

REKLAMA
John Lennon, a właściwie John Winston Ono Lennon, urodził się w Liverpoolu, 9 października skończyłby 77 lat. Muzyk, kompozytor, tekściarz, plastyk, ale przede wszystkim współzałożyciel i lider legendarnej grupy The Beatles.
REKLAMA

Lennon to ikona rock and rolla, autorytet muzyczny dla fanów rocka na całym świecie. Jeden z najbardziej cenionych muzyków w historii. Zaliczany do najważniejszych Brytyjczyków wczech czasów. Laureat Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE), które w 1965 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II. Odznaczenie zwrócił po czterech latach w ramach protestu przeciwko polityce zagranicznej Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Jego ojciec był marynarzem i rozstał się z matką Lennona, gdy ten miał 4 lata. Wielokrotnie oddawany pod opiekę krewnych. Do osiągnięcia pełnoletności mieszkał z ciotką Mimi Smith. Mimo to, widywał się z matką, która zaszczepiła w nim muzyczną pasję. Uczyła go gry na bandżo i fortepianie, kupiła mu też pierwszą gitarę. Matka zginęła w wypadku samochodowym, gdy Lennon miał 17 lat. Swój ból po jej stracie, a także żal do ojca wyraził w utworze "Mother". Jest to pierwszy utwór na wydanym w 1970 roku albumie "John Lennon/Plastic Ono Band".

Młody Lennon uczęszczał do Quarry Bank Grammar School, ale nauka nie szła mu zbyt dobrze, zachowanie też pozostawiało wiele do życzenia. W połowie lat 50. zaczął coraz bardziej interesować się rock and rollem. Mówi się, że to dzięki matce został fanem Elvisa Presleya. W wyniku muzycznych zainteresowań, wraz ze szkolnymi kolegami zawiązali zespół The Quarrymen. Wkrótce później dołączył do nich Paul McCartney, a następnie George Harrison. Ostateczny skład zespołu zamknął perkusista Ringo Starr. Na początku lat 60. grupa zmieniła nazwę na The Beatles.

Muzyk przez całe swoje życie wyjawiał zdolności plastyczne. Z polecenia został przyjęty do Liverpool Art College, z którego został wyrzucony za złe zachowanie i zaległości w nauce. W 1962 roku poślubił Cynthię Powell, która była wtedy w ciąży z pierwszym synem Lennona- Julianem. Za namową managera zespołu - Briana Epsteina, fakt ten został ukryty przed opinią publiczną. Charyzmatyczny manager obawiał się reakcji opinii publicznej, ze względu na dużą w tamtym czasie popularność zespołu. Z czasem obawy te stały się zupełnie bezpodstawne.

Przez cały okres działalności The Beatles, Lennon wraz z McCartneyem stworzyli większą część tekstów z ich repertuaru. Zespół w mgnieniu oka podbił rynek muzyczny, a ich płyty, choćby takie jak "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" i ''The Beatles" stały się obowiązkowymi pozycjami każdego fana rocka.

REKLAMA

Mimo popularności zespołu, wydaje się, że Lennon nie czuł się w nim najlepiej. Śmierć Briana Epsteina w 1967 roku, stałe konflikty i niezadowolenie sprawiły, że oficjalnie w 1970 roku nastąpił oficjalny rozpad zespołu. Do dzisiaj uważa się, że największy wpływ na zakończenie działalności The Beatles miała Yoko Ono - druga żona Lennona, którą poznał w połowie lat 60. To dla niej muzyk zostawił rodzinę i odsunął się od przyjaciół. Jeszcze w czasach istnienia zespołu, Lennon tworzył własne projekty. W 1968 roku, wraz z Yoko Ono, nagrał album "Unfinished Music, No. 1: Two Virgins", na której okładce znalazło się słynne zdjęcie, przedstawiające parę nago. W końcowych latach działalności zespołu, Lennon pisał książki, przygotowywał wystawy, występował w filmach i nagrywał z żoną. Małżeństwo było mocno zaangażowane w kampanię antywojenną, owocem czego był m.in. utwór "Give Peace A Chance". W 1970 roku ukazał się pierwszy solowy album Lennona "John Lennon/Plastic Ono Band", natomiast rok później najpopularniejszy w jego solowej karierze "Imagine". Tytułowy utwór, do dzisiaj uważany jest za jeden z najlepszych utworów rockowych w historii.

W 1975 roku urodził się drugi syn Lennona - Sean. Po jego narodzinach artysta poświęcił się zajęciom domowym i wychowywaniu syna. Niemalże całkowicie wycofał się z życia publicznego, aż do 1980 roku, do wydania krążka "Double Fantasy", który okazał się jego ostatnim albumem studyjnym. Znalazły się na nim takie utwory jak "(Just Like) Starting Over", "Woman",czy "Beautiful Boy"- napisany dla syna Seana. John Lennon zmarł 8 grudnia 1980 roku, zastrzelony przez Marka Davida Chapmana w bramie swojego domu Dakota w Nowym Jorku. Jego śmierć wstrząsnęła światem, jednocześnie zakończyła pewną epokę. Środowisko muzyczne bardzo przeżywało odejście muzyka. Fani gromadzili się przez wiele dni przed jego domem, by oddać mu hołd. Do dzisiaj wielu artystów powołuje się na inspirację Johnem Lennonem. Wielu też coverowało jego utwory.

W 1994 roku artysta został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jego imieniem nazwano również lotnisko w rodzinnym Liverpoolu. Z okazji 69. Urodzin, 9 października 2009 roku nazwano także krater na księżycu - "Kraterem pokoju Johna Lennona". Yoko Ono co roku w dzień urodzin męża tworzy Imagine Peace Tower, czyli "wieżę" światła, która ma pojawić się w Reykjaviku jako hołd dla niego. Ponadto, od 37 lat odbywa się koncert "John Lennon Real Love" poświęcony pamięci zmarłego artysty. Podczas uroczystości wręczane są honorowe nagrody dla osób, które wykazują się aktywnością społeczną, mają wkład w rozwój i kulturę społeczeństwa. W tym roku nagrodę otrzymać ma piosenkarka Patti Smith.

W programie wypowiedzą się m.in.: Robert Janowski, Paweł Małaszyński, Maciej Orłoś, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof Ibisz i Wojtek Mazolewski

REKLAMA

Anatomia Rocka już 7 i 8 października. Startujemy w sobotę od 9.40!

Zaprasza, Mariusz Stelmaszczyk

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory