Selekcja w Teatrze Wytwórnia

REKLAMA
'Selekcja' w reżyserii Piotra Ratajczaka porusza problem seryjnych morderców oraz perwersyjnej fascynacji ludźmi, których uznajemy za chorych, niebezpiecznych, strasznych i przerażających. Autorzy chcą tą fascynację nazwać, zbadać, zrozumieć, a nawet wyśmiać Spektakl jest też próbą sprawdzenia co da połączenie najsłynniejszych seryjnych morderców w teatralny kolaż, w ramach którego będzie musiało dojść do szczególnego rodzaju konkurencji - który z nich ma więcej racji? Który jest lepszy? Z którym bylibyśmy w stanie się zgodzić?
REKLAMA

W spektaklu występują zarówno postacie prawdziwe, jak i fikcyjne - np. status postaci Patricka Beytman'a ma tu równy status z Tedem Bundym. To zrównanie wynika z przekonania o uzupełniających się wzajemnie popkulturze i rzeczywistości - w pewnym sensie można bowiem uznać, że rola Bundy'ego jest taka sama jak rola Beytmana. Jest to rola oczyszczenia.

REKLAMA

Przejęcie się losami ofiar, święte oburzenie działaniem Bundy'ego prowadzi do tego samego, do czego prowadzi przyjemność z podglądania filmowych działań psychopaty z "American Psycho" - do powrotu do własnego życia. Do potwierdzenia własnej normalności i własnego bezpieczeństwa.

W spektaklu pojawią się również takie postacie jak: Bonnie i Clyde, Charles Manson, szczeciński Selekcjoner, Issei Sagawa, Karol Kott, Mick and Mallory Knox, bohaterowie 'Funny Games', 'Słonia', 'The assassination of Richard Nixon', Hannibal Lekter i inni.

Zebranie tych wszystkich bohaterów będzie wywoływać kolejne pytania. Jedne z nich będą oczywiste, a inne bardzo wywrotne: czy jest przekonujące uzasadnienie dla zabijania? czy istnieje wiarygodne usprawiedliwienie? I odwrotnie: czy da się pomyśleć o zabijaniu bez konkretnego uzasadnienia?

Pomyśleć o tym da się z całą pewnością, jednak tutaj powstaje wątpliwość dotycząca społeczeństwa, które się na to godzi. Godzi się na morderców odpowiadających na pytanie - 'dlaczego?', pytaniem - 'a dlaczego nie?'.

REKLAMA

Twórcy spektaklu zadbali również o efektowne perspektywy, które służą próbie określenia roli morderców we współczesnym świecie. Ciekawym przykładem może być perspektywa demokracji, któremu towarzyszy stwierdzenie, że to wolny świat 'produkuje' takich ludzi i są oni produktem ubocznym wolności. Czy zatem jest to cena, jaką musimy zapłacić za naszą wolność? Jak zmodyfikować naszą wolność, żeby obniżyć koszty i przede wszystkim dlaczego taka wolność nam odpowiada?

Fascynacja historiami o seryjnych mordercach wypływa z chęci potwierdzenia stabilności swojego własnego świata. To nie nas zabijają i to nas bezpośrednio nie dotyczy. Żyjemy w tym świecie, który dostaliśmy i którego nie jesteśmy w stanie sami zmienić.

'Selekcja' jest spektaklem pełnym barwnych postaci, przebieranek oraz szybkiej akcji. Na scenie odbywa się ciągła, żywa rywalizacja. Bohaterowie spektaklu zostają przedstawieni, nie jako mordercy, więźniowie, degeneraci, tylko jako postacie, które zostały wchłonięte przez naszą rzeczywistość i całe społeczeństwo jako coś normalnego. Coś, co nie oburza, nie wywołuje pytań, po prostu jest Będą walczyć na scenie o swoje ikoniczne statusy morderców oraz o uznanie ich wyjątkowości, bo świat najwyraźniej uznał ich za niegodnych uwagi, a tym samym uznał ich niewinność.

reżyseria: Piotr Ratajczak

REKLAMA

tekst i dramaturgia: Jan Czapliński

scenografia i kostiumy: Grupa Mixer

obsada: Agnieszka Przepiórska, Ernest Nita, Filip Perkowski, Tomasz Pisarek

produkcja: Teatr Wytwórnia

REKLAMA

bilety: 50 zł/premiera, 15 zł/ulgowy i 25 zł/normalny na pozostałe spektakle

PATRONI MEDIALNI:

- Echo Miasta

REKLAMA

- TVN Warszawa

- Radio ROXY Fm

- POKA POKA Warszawa

- www.independent.pl

REKLAMA

- www.teatralia.com.pl

- www.kulisykultury.pl

- www.finelife.pl

- www.mmwarszawa.pl

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory