10 najlepszych numerów Davida Bowiego!

8 stycznia 1947 roku urodził się David Bowie! Autor tekstów, kompozytor, multiinstrumentalista, aktor. Ikona popkultury eksperymentująca z własnym wizerunkiem. Nazywany kameleonem rock'n'rolla - był jednocześnie facetem w eleganckim garniturze, androgynem w sukience i przybyszem z kosmosu o ognistych włosach. "Zawsze chciałem być kimś więcej niż człowiekiem" mówił Bowie.

"The Man Who Sold the World" (1970)

Tytułowy numer z trzeciego albumu Bowiego jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć. Sięgnęło po niego wielu wykonawców. Najbardziej znane covery należą do szkockiej piosenkarki Lulu (1974) i kultowej grunge'owej kapeli Nirvana (1993). Utwór porównywany jest do tekstów Howarda Phillipsa Lovecrafta z gatunku horror/fantasy.

"Five Years" (1972)

"Five Years" otwiera album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Piosenka jest scenariuszem końca świata, który ma nastąpić w ciągu 5 lat. Warstwa tekstowa maluje jeden z najbardziej wyrazistych obrazów. Strona muzyczna utworu to chaotyczne crescendo, które uwydatnia panika w głosie Bowiego w czasie jego kulminacji.

"Modern Love" (1983)

Pierwszy numer z płyty "Let's Dance", który (według tego, co mówił Bowie) została zainspirowana przez Little Richarda. Głównym tematem piosenki, jak i całego albumu, jest walka między Bogiem a człowiekiem. Płyta została nagrana we współpracy z fenomenalnym gitarzystą blues-rockowym. Nazywał się Stevie Ray Vaughan!

"Rebel Rebel" (1974)

Numer, który posiada jestem z najbardziej rozpoznawalnych riffów gitarowych w historii rocka - zagrany przez samego Bowiego! Muzyk dograł gitary do prawie wszystkich utworów z płyty "Diamond Dogs".

"Rebel Rebel" został okrzyknięty hymnem glam-rocka.

"Ziggy Stardust" (1972)

Flagowy numer postaci stworzonej przez Bowiego - Ziggy'ego Stardusta. Przybysz z kosmosu o ognistych włosach, który staje się gwiazdą rocka. W skład kapeli Stardusta - Spiders from Mars - wchodzi świetny gitarzysta Mick Ronson. Jego gra i teksty Bowiego nadały piosence niezwykły charakter.

"Young Americans" (1975)

Transformacja z kosmicznego Ziggy'ego Stardusta do The Thin White Duke! Tytułowy numer z płyty "Young Americans" czerpie przede wszystkim z muzyki soul. Bowie proponuje nowy kierunek. Saksofon Davida Sanborna, tekst nawiązujący do numeru "A Day in the Life" Beatlesów - wszystko razem w rytmie samby. Niesamowite!

"Heros" (1972)

Mówi się, że to najbardziej inspirujący numer Davida Bowiego. John Lennon w jednym z wywiadów przyznał, że jego celem było "...zrobienie czegoś tak dobrego jak Heroes". Utwór napisany przez Bowiego i Briana Eno opowiada o parze kochanków spotykających się przy Murze Berlińskim.

W sesji nagraniowej albumu "Heroes" wziął udział znakomity gitarzysta Robert Fripp.

"Moonage Daydream" (1972)

Początkowo utwór "Moonage Daydream" został nagrany w ramach projektu Arnold Corns (pod tym pseudonimem Bowie nagrał także numer "Hang On To Yourself"). Ostatecznie trafił na krążek "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" i... okazał się jednym z najlepszych numerów na płycie! Bezsprzecznie przyczynił się do tego kapitalny riff Ronsona.

"Changes" (1971)

Bowie nazywany jest kameleonem rock'n'rolla, a jeden z najlepiej znanych numerów Bowiego zatytułowany jest właśnie "Changes". Tekst może być interpretowany jak zapowiedź zmian wizerunkowych, ciągłych przemian i tworzenia nowych artystycznych wcieleń.

"Changes" to połączenie niezwykłego śpiewu Bowiego i pięknej melodii granej na fortepianie przez Ricka Wakemana (YES).

"Space Oddity" (1969)

David Bowie tworzył arcydzieła! Naprawdę ciężko wybrać utwór najlepszy z najlepszych. Nasza propozycja to "Space Oddity" z 1969 roku. Utwór napisany przez 22 latka!

Młody David Bowie stworzył rewolucyjną, pod względem muzycznym i lirycznym, piosenkę. To ona przyczyniła się do popularności artysty. Numer został użyty czasie transmisji BBC z pierwszego lądowania na Księżycu.

"The Laughing Gnome" (1967)

Sprawdźcie też, o czym śpiewał David Robert Jones zanim stał się Davidem Bowiem...

Copyright © Grupa Radiowa Agory