30 lat temu Metallica po raz pierwszy zagrała w Polsce!

Metallica wystąpiła w Polsce po raz pierwszy w 1987 roku. Koncerty odbyły się 10 i 11 lutego w katowickim Spodku w ramach trasy "Damage, Inc. Tour". Każdego dnia zgromadzili pełną widownię. Pierwszy koncert odbył się w 25. rocznicę urodzin Cliffa Burtona, który zmarł w wypadku kilka miesięcy wcześniej. Na obu koncertach zagrali utwory z trzech pierwszych płyt. Z tej okazji przedstawiamy Wam 5 najlepszych utworów z tych koncertów.

Fade to Black (Ride the Lightning)Pierwsza ballada zespołu. Solówki z początku i końca kompozycji zostały sklasyfikowane na 24. miejscu listy 100. najlepszych gitarowych solówek przez magazyn "Guitar World". Właśnie podczas wykonywania tej piosenki w Montrealu, James Hetfield doznał oparzeń, kiedy doszło do wybuchu płomieni.

For Whom the Bell Tolls (Ride the Lightning)Numer niemal zawsze obecny na koncertach zespołu. Solówka na gitarze basowej poświęcona jest Cliffowi Burtonowi. Tekst został napisany na podstawie rozdziału z powieści "Komu bije dzwon" Ernesta Hemingwaya.

Creeping Death (Ride the Lightning)Podobnie jak "Master of Puppets" obowiązkowy utwór na wszystkich koncertach zespołu. Jest pierwszym singlem promującym album "Ride the Lightning", a opowiada o biblijnych plagach egipskich.

The Four Horsemen (Kill'Em All)Najbardziej rozbudowany utwór z całego albumu. Skomplikowana kompozycja, wiele przejść i zwolnień. Wszystko to, co w Metallice najciekawsze.

Master of Puppets (Master Of Puppets)Prawdopodobnie największy przebój zespołu. Pojawia się na każdym ich koncercie. Najbardziej rozpoznawalny metalowy utwór lat 80., a główny riff zna chyba każdy, kto próbował swoich sił z gitarą.

Copyright © Grupa Radiowa Agory