Klasyczna 10 Andrzeja Nowaka

Kontynuujemy nowy cykl Rock Radia - Klasyczna 10! W tym tygodniu swoje idealne zestawienie stworzył Andrzej Nowak z TSA. Sprawdź, co według niego zasługuje na numer 1.

10. AC/DC - Back In BlackTomek Miara: Od razu ustalmy - to jest ranking? Te piosenki są dla Ciebie istotne w kolejności?

Andrzej Nowak: Nie, to nie ma znaczenia. Czas jest najlepszym "gładzicielem szpachli". To wszystko zostało tak wygładzone, że już nie pamiętam, która [piosenka] była lepsza, która była gorsza. To nie wyścigi. W tej chwili piosenki, na których się wychowywałem uważam, że dzięki nim gram, dzięki nim jestem i są na jednej linii. Wszystkie są dla mnie bardzo cenne

Tomek Miara: No to numer 10 na tej liście - AC/DC "Back In Black". No tutaj po prostu Angus Youngi i nic nie trzeba dodawać.

Andrzej Nowak: Trzeba zamknąć oczy albo otworzyć je szerzej i widzieć ten wspaniały zespół.

9. Aerosmith - Dude (Looks Like A Lady)Tomek Miara: Czy wymyślenie gitarowego riffu to jest tak, że z tym się człowiek budzi i mówi: "Mam to"?

Andrzej Nowak: Trafiłeś. Wszystkie moje piosenki powstają między 4 a 5 rano. Na szczęście w tej chwili mam przy sobie notatnik albo gitarę. Budzę się o 5, ponieważ każda piosenka mi się śni. Pisze nawet jakieś hieroglify żeby rano przenieść to na wzmacniacz.

Tomek Miara: A w klasycznej 10 wybrałeś Aerosmith - Dude ( Looks Like A Lady). To jest taki żart muzyczny, prawda?

Andrzej Nowak: To jest znakomity żart, taki piękny. Ile pozytywnej energii, a ja w tej chwili żyję pozytywną energią, chłonę pozytywną energię i staram się dawać jej jak najwięcej swoim pobratymcom.

8. TSA - Trzy zapałkiTomek Miara: Ustaliliśmy już, że z riffem się budzisz. Czy budzisz się też z solówką?

Andrzej Nowak: Już od jakiegoś czasu staram się grać melodie i piosenki na gitarze. Solówki już mnie kompletnie nie interesują. Po co przebierać tysiące dźwięków, po co przebierać palcami jak i tak tego nikt nie słucha. Na przykład ten słynny kawał, kiedy gitarzysta z ZZ Top stanął przed Jimmy Hendrixem. Jimmy zaczął się wyginać, grać solówkę. A gitarzysta z ZZ Top powiedział: "No ładnie, a mógłby Pan to powtórzyć?".

Tomek Miara: Dobrze, a mógłby Pan to powtórzyć bo TSA - "Trzy zapałki" to kolejna piosenka, którą wybrałeś.

Andrzej Nowak: Nie mógłbym tego powtórzyć. Każdy koncert TSA jest inny. Każda interpretacja jest inna, zależy od wszystkiego - od pogody, od nastroju, od dziewczyny która stoi przed sceną i patrzy na ciebie.

7. The Animals - It's My LifeTomek Miara: Kolejna piosenka, którą wybrałeś to Animals - "It's my life". Trochę nietypowo, bo jak "Animalsi" to wszyscy myślą "Dom Wschodzącego Słońca".

Andrzej Nowak: Dokładnie i dlatego poproszę inną piosenkę, wbrew innym.

Tomek Miara: Powiedziałeś na samym początku, że TSA ma się dobrze, Złe Psy mają się dobrze - czy TSA nagra płytę?

Andrzej Nowak: Na razie nie.

Tomek Miara: A Złe Psy tak?

Andrzej Nowak: Płyta już jest, reakcja jest nieprawdopodobna. Wiadomo, że jak masz coś dobrego to chcesz jeszcze więcej. Ja się tak cieszę, że ta płyta jest tak dobrze przyjęta. Jest to zderzenie Nowaka z Pilichowskim, które owocowało moją nową płytą "Duma".

6. Bad Company -Feel Like Making LoveTomek Miara: Jak wybieraliśmy ten zespół [Bad Company] to widziałem, że się uśmiechałeś.

Andrzej Nowak: Jestem fanem Bad Company - wokalisty, gitarzysty i w ogóle wszystkich związanych z tą nazwą. Nie chcę dużo gadać, tylko poproszę swój ulubiony zespół.

5. Breakout - Poszłabym za tobąTomek Miara: To jest kawał historii - Breakout, czyli jak wspomniałeś muzyka i przede wszystkim człowiek, który cię wychował.

Andrzej Nowak: Niektórzy twierdzą, że byłem jego przyszywanym synem. Jestem wdzięczny cały czas, że Tadek wychował mnie na tego Nowaka. Ja wiem o tym na 100%, że patrzy teraz na nas z góry i jest coraz bardziej dumny, że Nowak jest i robi coraz to ciekawsze rzeczy.

4. Budka Suflera - Jest taki samotny domTomek Miara: Budka Suflera - "Jest taki samotny dom". Dlaczego akurat ten kawałek?

Andrzej Nowak: To moje młode lata. To moja pierwsza gitara. To moje marzenia, mój styl życia i hołd dla moich obecnych przyjaciół, kolegów, dla całej Budki Suflera od Andrzeja Nowaka głębokie ukłony.

3. Deep Purple - Black NightTomek Miara: Najlepsza trójka, chociaż jak już ustaliliśmy nie chodzi o to żeby się ścigać, która piosenka ale to są prawdziwi giganci. Deep Purple i "Black Night".

Andrzej Nowak: Mam przyjemność osobiście znać Iana Paice'a z Deep Purple. Miałem zaszczyt zagrać u niego w zespole na dwóch koncertach jako gitarzysta, tak więc pozdrawiam cię Ian!

2. Eric Clapton - I Shot The SheriffTomek Miara: Teraz trochę w opozycji do tego czego słuchaliśmy wcześniej [Deep Purple] Eric Clapton, który jak uznaliśmy ma wolną rękę.

Andrzej Nowak: Slowhand - kiedyś była taka płyta i tutaj jest bardzo podobna sytuacja do Andrzeja Nowaka. Bo jak on nagrał tą płytę (tak zwaną wolną rękę) to wszyscy jego fani mieli do niego straszne pretensje, że gra wolno, że pitoli na gitarze. A on wtedy powiedział w wywiadzie "Ja jestem wolnym człowiekiem i robię to co chce, to jest moja muzyka i będę ją grał dalej". I wygrał, bo wtedy mieli pretensje, że gra komercje ale nie - on grał siebie. On został Eric'iem Claptonem na wszech czasy.

1. Lady Pank - Kryzysowa narzeczonaTomek Miara: Twoi przyjaciele, czyli Lady Pank "Kryzysowa narzeczona".

Andrzej Nowak: Pamiętam jak dziś jak ta piosenka powstawała. Pamiętam te nasze pierwsze chwile, pamiętam Grand Hotel na wybrzeżu. Zresztą to moi przyjaciele, bardzo ich lubię i odwrotnie. Chylę czoła, pozdrawiam ich wszystkich serdecznie.

Copyright © Grupa Radiowa Agory