Koncerty wszech czasów!

Dziś mija 31 lat od pamiętnego koncertu Queenu w Stevenage (U.K.). To podczas niego po raz ostatni Freddie Mercury wystąpił na scenie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku największych koncertów rockowych wszech czasów!

#1 - Festiwal w Woodstock (1969 r.)

Był to jeden z pierwszych koncertów muzycznych, który zgromadził tak wielu młodych ludzi. Pomimo słabego rozreklamowania wydarzenia, do Woodstock przyjechało około 500 tysięcy osób.

Festiwal trwał cztery dni. Wystąpili na nim m.in. Jennis Joplin, Santana, The Who, czy Jimi Hendrix.

Ozzy Osbourne Ozzy Osbourne Facebook

#2 - Ozzy Osbourne - Des Moines w stanie Iowa (1982 r.)

Podczas występu Księcia Ciemności, jeden z fanów wrzucił na scenę żywego nietoperza. Ozzy postanowił przypomnieć fanom o jednym ze swoich incydentów sprzed lat, kiedy to odgryzł głowę białemu gołębiowi. Wziął więc nietoperza do rąk, chcąc go ugryźć. Jak napisał w swojej autobiografii ("I am Ozzy"), był przekonany, że zwierze jest gumową zabawką. Nietoperz ukąsił go. Wokalista został przewieziony do szpitala. Jednak wciąż nie traktował poważnie całej sytuacji. Gdy usłyszał, że dostanie szczepionkę przeciwko wściekliźnie, zaczął udawać psa.

#3 - Steve Wozniak's US Festival" (1983)Koncert, jak sama nazwa wskazuje, zorganizował (i współfinansował) amerykański inżynier firmy Apple, Steve Wozniak. Podczas wydarzenia fani mogli obejrzeć pokazy nowinek technicznych, ale i przede wszystkim usłyszeć na żywo takie zespoły, jak: Van Halen, U2, czy Davida Bowie'ego.

Festiwal zgromadził około 670 tysięcy ludzi.

Metallica Metallica www.facebook.com/metallica

#4 - Metallica - Monsters Of Rock w Moskwie (1991)

Miejsce, w którym miał odbyć się koncert, miało duże znaczenie dla muzyków. W tym okresie nastąpiło wiele zmian w Europie Wschodniej (upadek Muru Berlińskiego). Artyści chcieli uhonorować weteranów oraz bohaterów, którzy stracili życie w walce z systemem.
Podczas koncertu wielokrotnie interweniowała policja i wojsko.

Na Monsters Of Rock wystąpiły takie zespoły, jak: Metallica, AC/DC, czy Pantera.

Zespół odwiedził także (w tym samym roku) Polskę. Zagrał na Stadionie Śląskim w Chorzowie, wspólnie z AC/DC i Queensryche. Oba koncerty obejrzała podobna liczba osób (około 700 tys.).

rod steward rod steward rod steward

# 5 - Rod Stewart - Rio de Janeiro (1994)

Wielu fanów uważa ten występ za koncert wszech czasów. Rod przyciągnął na niego około 3,5 mln widzów. Niektóre źródła podają, że podczas koncertu mogło pojawić się nawet 4,2 mln osób! Jednak według lokalnych władz to nie może być prawdą. Plaża Copacabana, na której wystąpił Stewart, ich zdaniem nie była w stanie pomieścić tak ogromnej liczby fanów.

Koncert trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

Koncert The Rolling Stones w Chorzowie Koncert The Rolling Stones w Chorzowie Grzegorz Celejewski/ Agencja Wyborcza.pl

# 6 - The Rolling Stones - Rio de Janeiro (2006)

Stonesi również odwiedzili Rio. Wystąpili tam w ramach trasy koncertowej "A Bigger Bang". Wejście na koncert było bezpłatne!

Zespół nie zawiódł się na Rio. Występ, podobnie jak koncert Roda Stewarta 12 lat wcześniej, przyciągnął wiele osób. Zgromadził on aż 1,5 mln widzów i był warty około 4,5 mln dolarów!

Wybudowano nawet most, aby Stonesi mogli bezpiecznie przejechać do hotelu po koncercie.

Copyright © Grupa Radiowa Agory