Klasyczna 10 Wandy Kwietniewskiej [Wanda i Banda]!

W tym tygodniu swoją Klasyczną 10 przedstawiła Wanda Kwietniewska z zespołu Wanda i Banda. Sprawdź, jaka piosenka jest jej numerem jeden!

10. Lombard - "Mister of America"



Nie ma takiego drugiego głosu w Polsce, jak głos Małgosi Ostrowskiej. Oprócz tego nie ma tak fantastycznej osoby - jest to moja przyjaciółka. Kiedyś sama śpiewałam w tym zespole, więc jest [on] bliski mojemu sercu ogromnie. I właśnie dlatego zdecydowałam się na ten utwór.

Jest on bardzo zgrabnie poukładany muzycznie, no i Małgośka śpiewa go z pazurem - tak jak właśnie trzeba. Ma też fajny tekst. Kojarzy się z dobrym czasem w Polsce, a za tym trochę tęsknimy.

9. ZZ Top - Gimme all Your Lovin'



Ci goście zawsze mnie fascynowali. Przede wszystkim jest to trio. Zrobić w trio takie zamieszanie muzyczne, jakie potrafią oni zrobić, to coś niesłychanego. Fascynujący jest ich image. Dwóch kolesi z brodami, którzy są zupełnie inni, ale wyglądają na takich samych. Do tego trzeci koleś na bębnach który tej brody nie ma, ale za to ma na nazwisko Broda, więc jest to niesamowita historia, która zafascynowała mnie od samego początku.

Byłam na koncercie tego zespołu w Operze Leśnej kilkanaście lat temu i powiem Wam, że to jest trzech facetów którzy prawie nic nie robią na tej scenie. Oni rzadko się ruszają, ale mają wspólne wrzuty, w których gitarzyści robią wspólny gest i to odbiera się jako absolutny fajerwerk, gdzie w dzisiejszych czasach niektóre panie muszą się wspomagać piórami. Ci kolesie stoją, grają, robią swoje. Są niesłychanie dynamiczni i przede wszystkim jest to bardzo poważne gitarowe granie. Poza tym mają dobre poczucie humoru, ponieważ trochę naśmiewają się ze swoich utworów. [...] No i fantastyczny teledysk, który jest do zapamiętania z tego utworu, także ZZ Top - The Best.

8. Golden Life - 24.11.94


Bardzo lubię brzmienie głosu Adama Wolskiego. Ma bardzo niski głos, pięknie brzmiący. Ma taki spokój w głosie i klasę, w związku z tym zawsze podobał mi się ten zespół.

Podoba mi się też to, że zareagowali tak pięknym utworem 24.11.94 związanym z pożarem, który przydarzył się podczas ich koncertu w Gdańsku. [...] Golden Life [jest] uwrażliwiony od zawsze. To się przejawia w tekstach tego zespołu, a szczególnie w tekście tego utworu. Każdy z nas kiedyś stracił kogoś, lub straci, a ta piosenka jest takim wspomnieniem, ogarnięciem osób, które odeszły i pewnego rodzaju hołdem. To pięknie udało się zespołowi Golden Life.

7. Foo Fighters - Learn to Fly



Kolejny mój wybór, to zespół Foo Fighters z piosenką Learn to Fly. Fajna kapela. Będę prezentować jeszcze dużo starszych artystów. Foo Fighters wydaje się być młodą kapelą - ledwie 20 lat. Cóż to jest. Zadziwiający zespół, który obserwuję od wielu lat.

[...] Dopiero po pewnym czasie dowiedziałam się, że pierwsza płyta [zespołu] została stworzona przez perkusistę Nirvany. Mało tego, on zagrał na wszystkich instrumentach w tej pierwszej płycie, po czym doszedł do wniosku, że on chce być w żywym zespole. W związku z tym zaczęło się dobieranie ludzi. Nie pamiętam wszystkich członków zespołu, bo było tam wiele rotacji, ale jest tam połączenie niepokoju z muzyki Nirvany, bo Nirvana była właśnie takim zespołem - nie mogłam nigdy spokojnie tego słuchać. Mnie ta muzyka przerażała i potem okazało się, że było jakieś przerażenie w wokaliście. Szkoda Kurta Cobaina oczywiście, ale mam wrażenie, że ktoś przelał ducha Nirvany do Foo Fighters. To się pojawia w różnych momentach, różnych miejscach. [...]

Foo Fighters mają repertuar bardzo różny. Ta powaga i ciemność połączona jest z radością grania. Numer "Learn to Fly" zachwycił mnie przede wszystkim obrazkiem ze stadionu, kiedy zaprosili 1000 rockmanów, którzy grali na wszystkich instrumentach. To jest tak piorunujące wrażenie. Ten obrazek ze stadionu powalił mnie zupełnie i ci ludzie którzy grali na tych instrumentach byli skupieni i radośni. Dlatego polecam ten numer.

6. O.N.A. - Znalazłam



Pamiętam jak mieszkałam w Podkowie Leśnej i podczas mycia okien, zadzwonił do mnie kolega. Krzykną "Włącz radio!". Usłyszałam i to mnie wymiotło. Stałam z tą ścierką, wysłuchałam do końca utworu i było to piorunujące wrażenie. Agnieszka Chylińska śpiewająca po prostu nieprawdopodobnym głosem, ale, tak jak to było zagrane przez Grzesia Skawińskiego, Tkaczyka i resztę - to była piękna i mocna rzecz.

Później O.N.A towarzyszyło mi bardzo długo. Do dzisiaj mi towarzyszy. Wiele jeszcze fantastycznych utworów powstało i bardzo się cieszę, że taka kapela zaistniała w Polsce i pozostawiła tyle fantastycznych rzeczy.

5. Deep Purple - "Smoke on The Water"



To jest numer, którego zawsze chętnie pewnie każdy posłucha.

Ja byłam w szkole podstawowej, jak pojawiły się te kapele. Kolega miał ciocię w Ameryce, która przysyłała płyty, bo oczywiście to wszystko w świecie się zdarzyło wcześniej, zanim dotarło do nas, do Polski.

To był jakiś przecudowny okres czasu, kiedy ja jeszcze mieszkałam w Elblągu (bo stamtąd pochodzę). [Kiedy się uczyłam, pamiętam jak] nagle te dźwięki się wdarły razem. Jimi Hendrix, Janis Joplin... W Elblągu pojawiły się amatorskie kapele, które zaczęły grać utwory Deep Purple i Zeppelinów...

[Jednak] największą przyjemnością było słuchanie płyt, które pachniały Ameryką, Wielką Brytanią i fantastycznymi dźwiękami.

4. Joe Cocker - "Unchain My Heart"



Wybrałam piosenkę Joe Cockera - "Unchain My Heart", bo pomyślałam sobie: "Kto nie kocha Joe Cockera?". Ja kocham go całe życie.

Nie ma to dla mnie znaczenia, czy on śpiewa piosenkę Beatlesów, czy śpiewa jakikolwiek inny cover, czy coś swojego. Ten głos jest tak charakterystyczny, jest tak wyjątkowy, że nie sposób koło tego przejść obojętnie. Zawsze robiło to na mnie wrażenie. Nigdy nie zdarzyło mi się, żebym zmieniła gdzieś tam stację radiową. Nie może nic innego lecieć równolegle gdzie indziej, jeżeli gdzieś jest grany Joe Cocker!

[Była to] malownicza postać, [ale i] ciężkie te [jego] życie. Dobrze, że chłop to wszystko przetrwał, przeżył jakoś! Zahaczał o narkotyki, o deportacje za posiadanie, no... Niby skandalista, chociaż to nie był skandalista celowy. On po prostu żył! Myślę, że mu ciężko nawet ze samym sobą czasem bywało.

Niemniej jednak ten jego głos... Głównie z tego powodu [wybrałam tą piosenkę]. Chociaż to, co działo się pod spodem w muzyce u Joe Cockera, też zawsze miało dla mnie ogromne znaczenie.

3. Breakout - "Co się stało kwiatom?"



Kolejny wybór to piosenka zespołu Breakout - "Co się stało kwiatom?". Może nie jest tak popularna, jak parę innych, ale kiedy słuchałam tych cudownych [...] zagranicznych artystów, będąc młodą lekarką, czyli będąc bardzo młodą młodzieżą, pojawił się też zespół Breakout.

To było coś niesłychanego po prostu. Tadeusz Nalepa, tak charyzmatyczny człowiek, tak niesamowite teksty, które tam się pojawiały... Nie mogę powiedzieć, że to jest jakiś genialny gitarzysta, bo nigdy go nie postrzegałam w ten sposób. Był absolutnie wyjątkowy po prostu! Niepowtarzalny! I to był zespół, który wywarł na mnie tak ogromne wrażenie, właśnie może dlatego, że z jednej strony słuchałam muzyki szalenie drapieżnej, bardzo rockowej, to nagle ten blues. [...] To się tak wdarło jakby z tyłu głowy i ta miłość do bluesa została mi wtedy zaszczepiona i tak pozostało do dzisiejszego dnia.

["Co się stało kwiatom?"] to piękna piosenka o niesamowitym klimacie!

2. Dire Straits - "Money For Nothing"



Cenie Marka Knopflera za to, jak gra na gitarze, bo ja przecież jestem człowiekiem, który uwielbia gitary i opieram swój repertuar na gitarowym graniu. Ale nie jestem takim bezkrytycznym fanem zespołu Dire Straits, ponieważ on dla mnie bardzo często bywał za spokojny. [Jednak] numer "Money For Nothing"? Wiadomo, Knopfler jak zawsze tak samo doskonały, bo jest doskonałym gitarzystą, nie ulega to wątpliwości. Natomiast ten utwór dodatkowo jest mi bliski [przez] tekst. [...] On gdzieś tam opowiada o czymś, co ma dla mnie znaczenie, więc stworzyło się takie poczucie bliskości.

[W tej piosence] wyeksponowanie grania na 2 i 4... Jest milion numerów zagranych na 2 i 4. Mówię tutaj o sekcji, o akcentach. Nie wiem, dlaczego ten numer jest lepszy, niż całe mnóstwo innych numerów, które też sekcję opierają na takim graniu. Skąd to się wzięło? No pewnie z wielkości tych artystów.

Do tego niesamowity klip. [...] To było coś niesłychanego.

1. Human - "Polski"

Tak zamkniętej kompozycji, dopracowanej i tak punktualnie zagranej w dorobku muzyki rockowej w Polsce ze świecą szukać. Pewnie jest jeszcze parę takich numerów, ale to, co ci kolesie wykombinowali, to było coś nieprawdopodobnego! Usłyszałam ten numer i odpadłam. To jest granie, które ja najbardziej kocham!

Tam się nic nie da zrobić lepiej, nic się nie da poprawić. Jest to genialnie zaśpiewane [i] świetnie zrobione. [...] Ludzie, którzy tam zagrali - Kostek i Yoriadis, [który] to zaśpiewał, ale [i] zagrał tam Maciej Gładysz na gitarze, zagrał Piotrek Urbanek na gitarze basowej i Krzysio Patocki na bębnach. To są muzycy... Po prostu przemuzycy! Jest to rewelacyjny polski utwór, [więc] fajnie, że nazywa się też "Polski". [...] Oni zostawili tam duszę w tym utworze!

Copyright © Grupa Radiowa Agory