Klasyczna 10 Wojtka Mazolewskiego

W tym tygodniu swoją klasyczną dziesiątkę przedstawi Wojciech Mazolewski - polski basista i kontrabasista jazzowy. Zobaczcie jaka jest jego Klasyczna 10!

10. Uriah Heep - "Lady in Black"

Jest to utwór od którego zaczęła się moja fascynacja muzyką. Jako dwulatek spędzając czas na wsi u moich dziadków gdzie niewiele było do roboty, odkryłem coś takiego jak odbiornik radiowy z którego usłyszałem właśnie Uriah Heep - Lady in Black. Jeżeli macie dzieci, puśćcie im ten kawałek, jest w stanie zrobić im dobrze.

9. Oddział Zamknięty - "Party"

W pierwszy dzień szkoły podstawowej, nasza wychowawczyni powiedziała, że wyjątkowo nie będzie zajęć, ale da nam szansę na zdobycie pierwszej oceny. Zapytała - "Ile dni ma tydzień"? Już wtedy długotrwały fan polskiej muzyki, takich zespołów jak TSA, Dżem, od razu przyszło mi do głowy - "Siedem dni ma tydzień [...]" - fragment piosenki Oddziału Zamkniętego. Dostałem pierwszą piątkę. Wspaniały tekst, wspaniała melodia.

8. The Doors - "Light My Fire"

To był piękny okres kiedy odkryłem The Doors. Byłem oczarowany jak Morrison i cała grupa gra, to robiło ogromne wrażenie na mnie, chociaż w tamtym okresie nie potrafiłem jeszcze grać na żadnym instrumencie.

7. Dżem - "Paw"

Jest to utwór z którym mam silne wspomnienia. Kiedy usłyszałem fragment zaczynający się od "Miałem kiedyś piękny dom [...]" pomyślałem, że jest bardzo prawdziwy. Zrozumiałem wtedy, że chce mieć przyjaciół, rodzinę. Wzruszył mnie ten utwór. Uważam że Riedel był cudownym wokalistą. Ucząc się gry na gitarze, spisywałem wszystkie solówki gitarowe, których używałem grając kumplom przy ognisku.

6. Jimmy Hendrix - "All Along The Watchtower"

Jednym z moich głównych bohaterów muzycznych i życiowych jest Hendrix. Jego przykład był dla mnie drogowskazem. Jest to utwór Dylana, który zagrał Jimmy. Mam z tym kawałkiem piękne wspomnienia, kiedy pewnego razu z dziewczyną pojechaliśmy w góry. To była iście Hendrixowa historia.

5. Brygada Kryzys - "Centrala"

Lubię cofać się do lat 90. Mam do nich wielki sentyment, tak samo jak do tego zespołu. Zapraszam na koncerty Pink Freud - ten utwór również będzie grany na naszych koncertach.

4. Led Zeppelin - "Whole Lotta Love"

Jest dla mnie ważny z powodów osobistych. Przy tym kawałku zakochiwałem się pierwszy raz. Sołówki Jimmiego Page'a z tego kawałka uczyłem się namiętnie. Niewiele więcej mogę powiedzieć na jego temat. Po prostu, Led Zeppelin - "Whole Lotta Love"

3. Tilt - "Jeszcze będzie pięknie"

Jest to grupa którą bardzo lubiłem w młodości. Podobały mi się teksty i muzyka. Chciałbym puścić wiele utworów tego zespołu, ale wybrałem akurat ten. Kojarzy mi się z czasem kiedy dorastałem i z polityka w tamtych czasach. Wydaje mi się, że ten temat teraz wraca. Utwór "Jeszcze będzie pięknie" jest moim zdaniem aktualny.

2. Lady Punk - "Vademecum Skauta"

Jest to kolejny utwór mojego dzieciństwa. Bardzo lubię tekst tego utworu. Ma taki buddyjski przekaz - "Szanuj czas i pieniądz, zęby myj, zbieraj złom, dobry bądź dla zwierząt, one też  kochać ciebie chcą [...]. Kawałek do którego wracam.

1. Iggy Pop - Passanger

Koncertowe wersje tego utworu od najmłodszych lat totalnie robiły mi na wyobraźnie. Zawsze uważałem, że tak powinno się robić ogień na scenie. Kawałek ten wykonywaliśmy wraz z zespołem na naszych koncertach. Jeden z najpiękniejszych jakie nagrał Iggy Pop. Jest fantastyczny.

Copyright © Grupa Radiowa Agory