Klasyczna 10 Rafała Rutkowskiego

W tym tygodniu swoją klasyczną dziesiątkę przedstawi Rafał Rutkowski - polski aktor i stand-uper. Zobacz jego Klasyczna 10!

10. AC/DC - Thunderstrack

Zanim poznałem ich muzykę, znałem symbol zespołu. Kiedy chodziłem do szkoły, wszędzie można było zauważyć symbol AC/DC, który dzieciaki wypisywały na ławkach. Całe życie chciałem nauczyć się gry na jakimś instrumencie. Nie udało mi się do dziś, jednak zawsze uważałem gitarę za najbardziej seksowny instrument. Angus Young, ze swoim charakterystycznym krokiem, grał fantastycznie - to był znak jakości.

9. Status Quo - In The Army Now

W młodości jeździłem na kolonie. Na dyskotekach tańczyłem tylko wolny taniec. Za każdym razem kiedy słyszałem ten utwór, brałem dziewczynę na parkiet. Nie wiedziałem wtedy jak bardzo fajny jest ten kawałek i jaki świetny ma tekst. Wrył mi się w pamięć i za każdym razem kiedy słyszę ten utwór w radiu, wracają do mnie wspomnienia z tamtych lat.

8. The Beatles - Strawberry Fields Forever

Myślę, że nie dałoby się mówić o muzyce rockowej bez zespołu The Beatles. Kiedyś moja kuzynka dostała na kasetach magnetofonowych wszystkie dzieła Beatlesów. Nie rozumiałem wtedy tej muzyki, jednak kiedy ich słyszałem, moje ucho zatrzymywało się na ich muzyce. Rozmawiałem na ich temat z Kasią Nosowską. Powiedziała mi, że kiedy przesłuchała ich cały materiał, doszła do wniosku, że w ich muzyce było już wszystko.

7. Guns n' Roses - Knockin on a Heavens Door

Wszyscy puszczali ich numery na domówkach. Totalni wariaci sceniczni. Jest to ponadczasowa piosenka Boba Dylana, jednak moim zdaniem, Guns n' Roses nagrali ją najlepiej. Uwielbiam ten kawałek.

6. INXS - Suicide Blonde

Słuchaliśmy ich na imprezach. Ich wokalista powiesił się na klamce od drzwi. Dopóki żył, grali świetny melodyczny rock. Nie wiem czy lubię ten utwór bardziej za muzykę, czy teledysk.

5. John Lennon - Imagine

Lennon był jednym z genialniejszych kompozytorów wszech czasów. Muzyka jest fantastyczna, jednak jak wsłuchamy się w tekst tego utworu, robi jeszcze większe wrażenie. Myślę, że ta piosenka tak jak Mozart i Beethoven, będzie słuchana przez następne pokolenia.

4. Queen - Bohemian Rhapsody

Jest to jeden z moich ulubionych utworów. Kiedy Freddie przyniósł ten utwór chłopakom z zespołu, myśleli, że zwariował. Jest w nim wszystko. Kiedy usłyszałem go pierwszy raz, śmiałem się. Było w nim wszystko. Ten kawałek pokazał cały geniusz tego zespołu.

3. Myslovitz - Długość Dźwięku Samotności

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem Myslovitz, pomyślałem, że nad Wisłą jest ktoś, kto potrafi zagrać jak zespoły z Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z najlepszych polskich kawałków. Nikt nie wrył mi się w pamięć z polskich zespołów rockowych tak jak Myslovitz.

2. Phil Collins - In The Air Tonight

Uważam, że Phil Collins tworzył genialną muzykę. Niesamowite jest to, jak potrafił opanować grę na perkusji jednocześnie śpiewając. Zdecydowałem się na ten dramatyczny, genialny kawałek.

1. U2 - With Or Without You

Pamiętam wieczór w latach 80, kiedy nagrałem na kasetę płytę U2 - "Joshua Tree". Namisałem na niej markerem słownie - "You too". Moim zdaniem ich najlepsza płyta, słuchałem jej przez lata. Jest to kawałek, który na tej płycie rozłożył mnie na łopatki. Gdybym był na bezludnej wyspie, słuchałbym właśnie tego utworu.

Copyright © Grupa Radiowa Agory