[KLASYCZNA 10] Mateusza Banasiuka

Po raz kolejny mamy dla was ranking 10 utworów z klasyki rocka!! W tym tygodniu swoją listę utworzył Mateusz Banasiuk. Sprawdź, jaka jest jego najlepsza dziesiątka!

10. Aerosmith - I Don't Want To Miss A Thing

Uwielbiam tę kapelę. A dlaczego wybrałem ten utwór na początek? Bo w teatrze "Komedia" śpiewam polską wersję tego utworu. Reżyser nazwał mnie "tenorek". Trochę brzmię, jak jego parodia. Niestety, daleko mi do Stevena Tylera. Jego głos jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jest to balladka. Z jakim powerem, z jakim zawzięciem on to śpiewa. Uwielbiam ten utwór. Absolutnie świetnie śpiewa. Ma tak ogromną skalę. Poza tym, te jego emocje, które są przy śpiewaniu to jest największa siła muzyki Aerosmith.

9. Deep Purple - Smoke On The Water

Gram trochę na gitarze. Trochę śpiewam. Najwięcej satysfakcji sprawia mi granie na perkusji. Miałem zespół w podstawówce. Nawet mówiło się o nas "najmłodszy zespół rockowy w Polsce". Jeździliśmy po różnych piknikach, różnych festynach, różnych miasteczkach. Graliśmy pomiędzy różnymi starszymi kapelami. Graliśmy covery. Pan Rutkowski, ojciec naszego gitarzysty, zajmował się nami hobbistycznie. On przynosił dla nas muzykę, którą graliśmy. Nazywaliśmy się Blues Makers. I to było nawiązanie do Blues Breakers. Wybrałem kilka utworów z naszego ówczesnego repertuaru. Proszę Państwa, "Smoke On The Water" Deep Purple. Wyobraźcie sobie, że ja jak śpiewałem ten utwór to byłem w siódmej klasie szkoły podstawowej i byłem jeszcze przed mutacją. Właściwie śpiewałem ten utwór o oktawę wyżej. "Smoczek On The Water".

8. Obywatel G.C. - Nie Pytaj O Polskę

Fajne skojarzenie z czasów młodości. Nad którym pracowałem w młodych latach. Była to Republika, a właściwe Obywatel G.C.. Konkretnie wybrałem jego utwór "Nie pytaj o Polskę". Uwielbiam Grzegorza Ciechowskiego i uważam, że jest niesamowitym artystą, niezwykłym poetą. Jego utwory są bardzo różnorodne. A teraz jestem troszkę zaniepokojony o nasz kraj.

7. The Beatles - Come Together

Nie byłoby muzyki bez Beatelsów. Takie jest moje zdanie. I jako perkusista wybrałem utwór "Come Together". Uwielbiam jak tam brzmią "gary". Po prostu najfajniej brzmiąca perkusja, jeśli chodzi o wszystkie utwory Beatelsów. Podziwiam ich. Podziwiam ich twórczość. Nie wiem czy powstała równie dobra kapela w historii muzyki.

6. Breakout - Oni zaraz przyjdą tu

Niedawno zrobiłem są taką listę utworów, które poruszają moje serce. Gdzieś tam najbardziej w duszy grają. I okazało się, że jednym z tych utworów jest "Oni zaraz przyjdą tu" kapeli Breakout. I to też zawdzięczam panu Rutkowskiemu, który przyniósł Breakout do naszej kapeli - Blues Makers. I muszę Ci powiedzieć, że ludzie byli w szoku. Naszego perkusistę było ledwo widać zza perkusji. To nie jest tak jak dzisiaj, że idziesz sobie do sklepu i dostajesz instrument, jaki tylko chcesz. Graliśmy na instrumentach z domu kultury. Kolega grał na perkusji "Amati". Gdzieś tam były piece "LDM". To był old school. Dzięki temu poczuliśmy prawdziwego rock&rolla. To było przezabawne, bo te instrumenty były większe od nas, ale miały w sobie siłę. Mam wrażenie, że jakoś znaleźliśmy w sobie tego rocka. Breakout to był jeden z zespołów, który graliśmy. Ja chyba wtedy nie do końca rozumiałem ten tekst. Wiele też utworów śpiewałem po angielsku i siedziałem ze słownikiem i musiałem się dowiedzieć o co w tym chodzi. Jakoś stawia się te pierwsze kroki z muzyką. Jakoś po kolei człowiek się uświadamia.

5. Fleetwood Mac - The Chain

Chciałbym zadedykować go mojej dziewczynie. Fleetwood Mac "The Chain". Też piękny utwór i też jest na zestawieniu utworów, które jakoś na mnie działają. W środku tego utworu jest taka zmiana. I jakoś ona na mnie tak działa. W ogóle lubię takie rytmiczne utwory. Przez to, że sam jestem perkusistą to właśnie bardzo często zwracam uwagę na tę sferę.

4. The Jimi Hendrix Experience - Hey Joe

Ostatnio widziałem doskonały dokument od Jimim Hendrixie, w którym zakochany jestem od zawsze. "Foxy Lady" uwielbiam ten kawałek. Każdy jego numer był absolutnie genialny. On był bardzo płodnym artystą i niezwykłym wirtuozem gitary. Jest to jeden z najlepszych gitarzystów, jacy urodzili się na tej ziemi. Wybrałem klasykę, czyli "Hey Joe". Ja jestem za Hendrixem. Lubię jego kontrowersyjny styl z ubiorze i muzyce.

3. Queen - We Will Rock You

Utwór poszukujący. Bardziej obracający się w rockowych klimatach. Ale wychodzący gdzieś dalej. Bawiący się również takimi operowymi klimatami. Genialni muzycy. Fantastyczni instrumentaliści. Jeżeli przed chwilą mieliśmy najlepszego gitarzystę to teraz będzie najlepszy wokalista. Queen i utwór, po którym nóżka i ręka zaczną chodzić.

2. The Doors - Riders On The Storm

Jedna z ważniejszych kapel. Każdy w swoim życiu ma ten etap buntu. Mam wrażenie, że gdzieś tam rozumiem tego Morrisona lub próbowałem zrozumieć. Jak każdy buntowałem się. Do końca nie wiadomo czemu. Wiele rzeczy mnie wkurzało. I jakoś ta muzyka pozwalała mi znaleźć ukojenie. Uwielbiam ich słuchać. Są absolutnie genialni. Prostota i geniusz. Tak bym określił ich muzykę.

1. Led Zeppelin - Kashmir

Myślę, że bez kapeli, którą zaraz wymienię, nie powstałyby takie zespoły jak The White Stripes lub Black Keyes. A jest nią Led Zeppelin. To są absolutne korzenie. Każdy, kto słucha rocka na pewno się gdzieś tam zetknął z Zeppelinami. To jest coś niesamowitego. Bardzo głębokiego i mocnego. Każdy utwór jest inną opowieścią. Dla mnie od nich wszystko się zaczęło. Wybrałem "Kashimir". Te gitary. Ta perkusja. Jest w nich moc.