[KLASYCZNA 10] Mirosława Baki

Po raz kolejny mamy dla was ranking 10 utworów z klasyki rocka!! W tym tygodniu swoją listę utworzył Mirosław Baka. Sprawdź, jaka jest jego najlepsza dziesiątka!

10. The Animals - House Of The Rising Sun

Dlatego, że w latach 70-tych, jak ktoś kupił gitarę i próbował coś zagrać, to na pewno był to "House Of The Rising Sun" w polskiej wersji, która zaczynała się od słów: "W więziennym szpitalu, na zgniłym posłaniu". I pamiętam, że to było tak z tą gitarą, że tego się nauczyłem. I to tak weszło w krew, że kiedy się później stroiło gitarę, to robiło się tymi akordami od "House Of The Rising Sun".

9. Black Sabbath - Paranoid

Jeden z flagowych utworów. Riff który miażdży i dobrze zapamiętany. W całej dyskografii jest wiele utworów, które mi się podobają, ale teraz niech to będzie "Paranoid".

8. Breakout - Poszła bym za Tobą

"Poszła bym za Tobą" z Mirą Kubasińską. To jest mój ukłon w stronę koleżanki z liceum. Bo nie wiem, czy Państwo wiecie, ale ja ukończyłem drugie liceum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. I to samo liceum ukończyła niesamowita Mira Kubasińska z zespołu Breakout. I ten utwór jest z jej wokalem. Tam jest takie fantastyczne solo Włodzimierza Nahornego. I bardzo lubię ten utwór. Nie tylko dlatego, że Kubasińska była w tym samym liceum, a dlatego, że bardzo lubię Breakout.

7. Budka Suflera - Cień Wielkiej Góry

Ten utwór odegrał wielką rolę w moim życiu uczuciowym, ale nie tylko moim, bo myślę, że całego pokolenia. Bo to jest taki utwór, który jest opowieścią o pasji, której ja nigdy nie zrealizowałem w pełni. Chodzi o góry, które kocham. Piosenka jest uniwersalna, bo nie tylko mówi o górach, ale o zmaganiu się z samym sobą i ze słabościami. Jest wspaniałym hymnem.

6. Deep Purple - When A Blind Man Cries

Lata 70-te. To moja nauka rocka, hard rocka i pierwsze te utwory. Zdecydowałem się na utwór "When A Blind Man Cries". Bo to jest taki nastrojowy utwór. Też bardzo piękny. Bardzo cenię Ritchie Blackmore, jako gitarzystę. Do dziś pamiętam, jak ja pierwszy raz usłyszałem ten utwór. Byłem zaszokowany, jak można zapłakać gitarą. Różne rzeczy robił Hendrix gitarą, ale ten płacz Blackmore w tym utworze jest przepiękny.

5. Led Zeppelin - Stairway To Heaven

Kolejny gigantyczny klasyk. Właściwie to jest dla mnie numer jeden. Miałem wątpliwość, co wybrać, czy "Whole Lotta Love" czy "Stairway To Heaven", ale wybrałem ten utwór, który jest hitem. Ten utwór ma w sobie tyle muzyki. Tyle wspaniałych muzycznych treści, że warto tego posłuchać.

4. Perfekt - Nie płacz Ewka

Kiedyś na Wyspie Słodowej koncertowało wiele zespołów. Był też tam Perfekt. Mnie się podoba dużo utworów Perfectu. Mój wybór to taki sentymentalny powrót. Wyrył mi się utwór "Nie płacz Ewka". Miałem wybór jeszcze pomiędzy "Autobiografią", ale to "Nie płacz Ewka" przyprawia mnie o bicie serca.

3. Pink Floyd - Comfortably Numb

Wiem z Youtube, że solówka Davida Gilmoura w "Comfortably Numb" została uznana przez wielu, jako najlepsza solówka wszech czasów. Są ciary. I to lubię ten utwór nawet bez tej solówki i chętnie go Państwu polecam.

2. Queen - Bohemian Rhapsody

To jest też ten jeden z utworów, który zawiera w sobie wiele muzycznych treści. Ile stylów muzycznych udało im się tam umieścić. Utwór pokazuje geniusz muzyczny Mercurego i warto tego posłuchać.

1. Uriah Heep - July Morning

Dosyć długi utwór, ale jeden z takich dosyć lubianych przeze mnie. Kiedyś, teraz i zawsze na mojej liście ważnych utworów.

Copyright © Grupa Radiowa Agory