[KLASYCZNA 10] - Robert Janowski

Zobacz jakie utwory wybrał Robert Janowski do swojej Klasycznej 10 w Rock Radiu!

10. Aerosmith - Dream On

"Kolega dostał od ciotki z Anglii paczkę, a tam... Aerosmith, pierwsza płyta [...] Dostałem ją za trzy klasery znaczków... błagałem trzy lata! Jeszcze jest jedna historia dlaczego wybrałem tę piosenkę (...) Atmosferę w domu mam bardzo muzyczną, moja córka mówi "Tata coś Ci zagram!", i pierwszą piosenkę jaką mi zagrała było właśnie Dream On... więc musiałem to wybrać"

9. AC/DC - Back In Black

"Chociaż najbardziej lubię utwór "Beating Around the Bush", bo zawsze puszczam na maksa ile fabryka dała w samochodzie, jak jadę z córkami swoimi i łby nam się trzęsą jak na teledysku, to jest już nasza tradycja rodzinna... ale niech będzie "Back in Black", byle by było AC/DC!"

8. The Animals - House of The Rising Sun

"Piosenka gigant, piosenka legenda, którą śpiewa Eric Burdon, zresztą późniejszy mój guru. Wtedy nikt się nie spodziewał ,że można tak głęboko, tak mądrze w oparciu o tekst, zrobić fajną, mądrą kompozycje, która przejdzie do historii."

7. Bon Jovi - Always

"Wokal gościa z Bon Jovi, jest niebywały, jest po prostu na miarę lat 70/80...natomiast sama jego historia mnie urzekła. On był przecież chłopakiem od przynoszenia kabli w studio. Patrzył, słuchał jak nagrywają, wiesz "leć po kawę", "kup nam pączki, pizzę"... No historia jak kopciuszka, taki American Dream!"

6. Breakout - Modlitwa

"Cały nasz zawodowy, artystyczny świat w Polsce, jak mówi się Tadeusz Nalepa... wszyscy rączki do tyłu, skłaniają nisko głowo, wielki szacunek.... No bo gdzie bluesa w Polsce grać... nie mamy ani tradycji, ani nie myślimy bluesowo, nie wychowywaliśmy się w Harlemie... To gatunek najbardziej trafiający w naszą duszę, te słynne osiem taktów bluesa... no i Tadeusz nam wszystkim pokazał, że można po polsku, używając zwykłych polskich słów, zaśpiewać coś co przetrwa do końca świata"

5. Bruce Springsteen - Born in the USA

"Ta jego bezpretensjonalność, naturalność, fajny wokal, normalność którą tak cenimy. Jeżeli ona jest, jeżeli się pojawia to się przebija i zostaje nam w głowie. A jeżeli zostaje w głowie to znaczy, że nikt nas nie oszukiwał, że on tak chciał, zaśpiewał to szczerze. Bardzo to cenie."

4. Budgie - Parents

"To było trzech facetów, z czego śpiewał basista (.) Budgie było takie wyrafinowane, dla kogoś kto bardziej wchodził w lata 70te, gdzie odkrywał Wishbone Ash, potem Rush... one były kompleksowe, one był o czymś, a w szczególności utwór Parents."

3. Budka Suflera - Cień Wielkiej Góry

"Dzięki temu utworowi, zmieniło się wiele w moim życiu. Śpiewałem ten utwór na eliminacjach do Metra. Usłyszałem klasyczne "odezwiemy się do pana", ale udało się. Dlatego mam ogromny sentyment".

2. Black Sabbath - Paranoid

"To były początki lat 70tych, przecież wymyślili hard rock. Dodatkowo byli trochę... no nie byli optymistami <śmiech> to było wszystko dość ponure, dużo bassu takiego niestrojącego, takie to wszystko gwałtowne, ale piękne, bo porywające".

1. Aya RL - Skóra

"To było tak nowatorskie, tak inne, tak fajnie zaśpiewane... Powiew świata w naszym polskim środowisku. Wybrałem ten utwór z sentymentu. Pamiętam te czasy buntu jak się fajnie rodziła polska muza w latach 80tych, jak wszystko nagle można było robić. Wolność (.) genialne czasy!".