[KLASYCZNA 10] - Piotr Zelt

Zobacz które piosenki wybrał Piotr Zelt do Klasycznej 10!

AC/DC - Back In Black

"Kiedy byłem małym chłopcem zafascynowanym muzyką rockową, miałem 10 lat, dostałem sprzęt grający. To był Continental Adison - wzmacniacz, który miał możliwość kwadro. [...] To było załatwiane przez wujka, bo pracował w Unitrze łódzkiej. Wtedy królowały podrobione kasety magnetofonowe i sklepy muzyczne - Music Shopy. Pierwsza kaseta, na którą sobie przyoszczędziłem to było AC/DC - Back In Black. Do dzisiaj ją mam."

Deep Purple - Black Night

"Teraz mam taką kolekcję, że nie jeden by się zdziwił, zarówno kaset oryginalnych jak i tych podróbek z z okładeczką drukowaną gdzieś na tyłach Music Shopów. Mam też potężną kolekcję płyt winylowych. [...] Moją pierwszą płytą winylową był "Made in Japan". Gdy byłem u wujka w Niemczech, on mi dawał po 5 marek i sobie uzbierałem. Wybrałem Black Night, ale to sam zespół Deep Purple nawiązuje do moich wspomnień."

ELO - Ticket To The Moon

"Pamiętam też przegrywanie płyt kompaktowych, to były takie ciekawe przedsięwzięcia. Można było karierę zbudować na kopiowaniu kaset VHS. [...] Ticket To The Moon to też dobre wspomnienia - dziewczyny, prywatki i fajne domówki"

Kult - Piosenka młodych wioślarzy

"W Łodzi w tamtych czasach królował przegląd - fantastyczna impreza - Rockowisko. Co więcej, nawet gdy wprowadzono stan wojenny Rockowiska nie odwołano, wszędzie było mnóstwo ZOMOwców. Nawet pałką po nogach dostałem bo miałem spodnie i buty moro, a za to wtedy łapano."

Kobranocka - Kocham Cie jak Irlandię

"Przez krótką chwilę byłem zafascynowany klimatem hipi, ale szybko mi przeszło i utonąłem w klimatach punkowym. Miałem bardzo dziwnie powycinane włosy, buty BHP - jak zajączki wojskowe, ale czuby miały okute metalem. Spodnie zwężane samodzielnie w domu na maszynie Łucznik. Każde zakładałem 3 minuty, a ściągałem 8, bo były obcisłe jak rajstopy. Babcia jeszcze miała takie zasłonki kolorowe, z nich też uszyłem spodnie obcisłe jak getry. Do tego kurtka skórzana - ramoneska. [...] Te czasy były bardzo kolorowe - zwłaszcza gdy na tle szarzyzny pojawiali się tak barwni ludzie."

Iron Maiden - Two Minutes To Midnight

"Miałem jakieś 2-3 lata w życiu gdzie nie opuściłam żadnego koncertu rockowego w Łodzi. [...] Chodziłem na koncerty bluesowe, punkowe, wszystkie rodzaje muzyki. Ale to były już czasy gdy pojawiały się pierwsze zespoły z zachodu i dawały robiły spektakularne wydarzenia. [...] Jeden z pierwszych koncertów, który zrobił największe wrażenie to byli Iron Maiden - w Łodzi grali 2 razy. Za pierwszym razem promowali płytę Killers, a za drugim Powerslave."

Janis Joplin - summertime

"Nie gram na żadnym instrumencie - to wielki ból zarówno mój jak i mojego dziadka. Ze śpiewaniem też się nie pcham na afisz, bo wiem że są lepsi. A teraz coś czego zdecydowanie bym się nie podjął - Janis Joplin."

Foreigner - I Want To Know What Love Is

" Mam korzenie niemieckie i mój kuzyn miał dużo szybciej dostęp do muzyki. Trochę był odpowiedzialny za moja edukację muzyczną. Miał w domu magnetofon szpulowy - Koncert. To było coś niesamowitego. To od niego pierwsze płyty dostałem, pożyczałem, a niektóre mi przegrywał. No i gdy wróciłam od cioci przytargałem ze sobą kilka płyt. Był tam Tim Lizzy, wcześniej wspomniane Iron Maiden, Queen, no i Foreigner."

John Lennon - Imagine

"Z Jonem Lennonem łączy się historia młodzieńczej, licealnej miłości. Była taka dziewczyna, z którą sympatyzowałem i byłem zbyt nieśmiały by z nią zacząć chodzić. [...] Później się okazało, ze mogłem to przyśpieszyć, bo najlepszym dowodem na to, że to sympatia była odwzajemniona było to, że dostałem od niej płytę właśnie Johna Lennona - Imagine."

Genesis - Mama

"Genesis z zapamiętaniem słuchałem zafascynowany od wielu lat i ta muzyka cały czas we mnie tkwi i często do niej wracam, choćby w samochodzie. Ja kochałem Genesis i z Peterem Gabrielem i Philem Collinsem."