[KLASYCZNA 10] - Piotr Świerczewski

Zobacz które piosenki wybrał Piotr Świerczewski do Klasycznej 10!

Lady Pank - Wciąż bardziej obcy

"W średniej szkole słuchało się szalonych ludzi z za granicy, ale nie ukrywam - ja zawsze byłem fanem polskiego rocka. Wybór padł na Lady Pank, dlatego że kiedyś miałem swój klub w Nowych Sączu - dyskoteka World Underground. Wtedy postanowiłem, że na każdego sylwestra będziemy zapraszać naprawdę fajne gwiazdy - czołówkę polskich rockmanów. Lady Pank było jednym z pierwszych zespołów. Ja zawsze zadawałem pytanie czy moglibyśmy zaśpiewać jedną piosenkę. Padło również w rozmowie z Jankiem Borysewiczem. Więc mam tą przyjemność, że zaśpiewałem jedna piosenkę z Lady Pank i do dzisiaj jestem fanem."

AC/DC - Thunderstruck

"Uwielbiam koncerty i byłem na kilku naprawdę dobrych. Z polskich zespołów byłem na prawie wszystkich. A kolejna piosenka to coś bardziej rockowego - co staram się włączać chłopakom jak wychodzimy na murawę. Tak żeby było z mocną gitarą, zachrypniętym głosem i żeby dawało poweru."

Dżem - Harley mój

"Moim marzeniem było gościć zespół Dżem w swoim klubie. Niestety się nie udało. Jednak to był nasz blues - ta gitara, dobra perkusja no i świętej pamięci Rysiek Riedel. No i chyba wszyscy znamy ich piosenki "Wehikuł czasu", "Whisky", "Czerwony jak cegła", a dla tych co lubią motory "Harley mój"."

Perfect - Autobiografia

"Wracając do tego kogo gościłem - zespół Perfect. Również spytałem Grzegorza Markowskiego czy możemy razem zaśpiewać. Zgodzi się i razem z kilkoma przyjaciółmi wyszliśmy na scenę. Zawsze przy ogniskach śpiewaliśmy "Autobiografię" - była to piosenka naszej młodości, dorastania i ją wykonaliśmy na scenie."

Golden Life - 24.11.94

"W domu mam mnóstwo instrumentów, bo pasją moich dzieci jest muzyka. No a ja próbuję wszystkiego, a nic mi nie wychodzi. Grać nie umiem, śpiewać nie umiem, ale uwielbiam muzykę. Kolejnym wyborem jest utwór bardziej sentymentalny - Golden Life "24.11.94". gdzie zginęło 7 osób, a piosenkę śpiewa Adam Wolski, który razem z nami jest w reprezentacji od wielu lat."

Phill Collins - Tn the air tonight

"Skupiając się na instrumentach mój syn gra na puzonie i fortepianie, córka na gitarze, a my przejdźmy do perkusji. Phil Collins był perkusistą Genesis i oni chyba przez chwile nie mieli wokalisty i Phil się zgłosił. Zaśpiewał to przepięknie."

Myslovitz - Długość dźwięku samotności

"Przypomniała mi się sytuacja gdy awansowaliśmy do Mistrzostw Świata, z Tomkiem Hajto świętowaliśmy, usiedliśmy nad ranem przy barku. To wtedy w radiu zagrała "Długość dźwięku samotności"."

U2 - Pride

"Po tytułach słabo znam piosenki, ale utwór który teraz wybiorę padł na stadionie śląskim. Było ze 100 000 ludzi. Koncert przepiękny. Scena w kształcie pajączka. To był koncert U2."

Obywatel GC - Nie pytaj o Polskę

"Chciałem wspomnieć o Wojciechu Cichowskim i jego solowym projekcie Obywatel GC. Byliśmy w Opolu na festiwalu, Tomek Iwan, Tomek Hajto i ja. Spotkaliśmy się wtedy z zespołem Republika i z Wojciechem Ciechowskim. Mogliśmy się poznać zarówno muzycznie jak i prywatnie."

Perfect - Niepokonani

"Po raz drugi będzie zespół Perfect i to będzie piosenka z dedykacją. Jest to utwór nawiązujący do tego, że nasi piłkarze się nie poddawali, wiedzieli że dla mnie są "Niepokonani"."