[Klasyczna 10]- Wanda Kwietniewska

Jak co tydzień w Klasycznej 10 prezentujemy klasyki rocka. W tym tygodniu swoją listę przygotowała Wanda Kwietniewska, piosenkarka, wokalistka zespołu Wanda i Banda. Sprawdź jej zestawienie Klasycznej 10!

10. Lombard- Mister of America

"Nie ma takiego drugiego głosu w Polsce jak głos Małgosi Ostrowskiej. Oprócz tego nie ma tak fantastycznej osoby, jest to też moja przyjaciółka. Kiedyś sama śpiewałam w tym zespole więc to bliskie mojemu sercu ogromnie. I dlatego zdecydowałam się właśnie na ten utwór, jest on bardzo "zgrabnie" poukładany muzycznie- no i Małgośka go śpiewa z pazurem, tak jak trzeba. Ma też fajny tekst, kojarzy się z dobrym czasem w Polsce, a za tym trochę tęsknimy."

9. ZZ Top- Gimme All Your Lovin'

"To jest kapela, która dla mnie miała ogromne znaczenie i towarzyszyła mi od zawsze. Ci goście mnie zawsze fascynowali, bo przede wszystkim to jest trio. A zrobić w trio takie zamieszanie muzyczne jakie potrafią oni zrobić to jest coś niesłychanego. Fascynujący jest ich image. Byłam na koncercie tego zespołu w Operze Leśnej kilkanaście lat temu- powiem Wam, że to jest trzech facetów, którzy praktycznie nie robią nic na scenie. Oni się rzadko ruszają, ale mają takie "wrzuty", że nagle tych dwóch gitarzystów zrobi jakiś jeden wspólny gest i to się odbiera jako absolutny firework. Ci kolesie stają, grają, robią swoje- są niesłychanie dynamiczni. No, i przede wszystkim jest to bardzo poważne, gitarowe granie."

8. Golden Life- 24.11.1984

"Jakoś niedawno z Adasiem Wolskim spotkaliśmy się na kilku imprezach i jest coś takiego między mną a Wolskim od lat, że zawsze się bardzo lubiliśmy, chociaż nigdy się nie znaliśmy lepiej. A ostatnio nawet udało nam się razem podróżować przez jakieś 120 kilometrów, bo podwoził mnie z koncertu w Mrągowie. I nagle wszystkie lata tego carte blanche lubienia w nas ożyły- i jak zaczęliśmy "klepać" jedno do drugiego, to nie mogliśmy skończyć. Żałowaliśmy, że ta podróż trwa tak krótko.
Bardzo lubię brzmienie jego głosu. To jest wokalista, który ma niski, bardzo pięknie brzmiący głos- jest w nim spokój i klasa. Podoba mi się to, że zareagowali tak pięknie tym utworem na wydarzenia związane z tym nieszczęsnym pożarem, który przydarzył się podczas ich koncertu w Gdańsku. I to jest taki Golden Life, który dla mnie jest uwrażliwiony. Każdy z nas kiedyś stracił kogoś, lub straci a ta piosenka jest takim wspomnieniem takich osób, które odeszły i jest swego rodzaju hołdem."

7. Foo Fighters- Learn to Fly

"Fajna kapela. Zadziwiający zespół, który obserwuję od wielu, wielu lat. Dopiero po pewnym czasie doczytałam się, że perkusista pierwszą płytę zagrał sam na wszystkich instrumentach, po czym doszedł do wniosku, że on chce być żywym zespołem- więc zaczął dobierać ludzi. Tam jest takie połączenie niepokoju, który czuliśmy w muzyce Nirvany. Natomiast Foo Fighters mają repertuar bardzo różny- ta powaga i ciemność połączona jest z radością grania. Numer Learn To Fly zachwycił mnie przede wszystkim wtedy, gdy zobaczyłam ten obrazek ze stadionu, kiedy oni zaprosili tysiąc rockmanów, którzy grali na różnych instrumentach. To jest tak piorunujące wrażenie. Ci ludzie, którzy grali na tych instrumentach, oni wszyscy byli i skupieni i radośni. Dlatego polecam ten numer!"

6. O.N.A- Znalazłam

"Pamiętam jak mieszkałam jeszcze w Podkowie Leśnej i myłam sobie okna. I zadzwonił do mnie kolega i mów tak : "Masz włączone radio?". Ja mówię "wiesz co, no nie mam bo słucham jakiejś płyty". On mówi "włącz, włącz, włącz!". No więc włączyłam, i tak jak on do mnie krzyczał " włącz, włącz włącz", tak w radiu usłyszałam "teraz, teraz, teraz!". To mnie wymiotło. Stałam z tą ścierką, wysłuchałam do końca utworu i to było piorunujące wrażenie. Agnieszka Chylińska śpiewająca po prostu nieprawdopodobnym głosem. Ale tak, jak to było zagrane przez Grzesia Skawińskiego i cały ten zestaw, tak jak to było dopracowane- naprawdę piękna i mocna rzecz."

5. Deep Purple- Smoke On The Water

"To jest numer, którego każdy zawsze chętnie posłucha. Ja byłam w podstawowej szkole, kiedy pojawiły się kapele Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple. Kolega miał ciocię w Ameryce, która przysyłała płyty. To był przecudowny okres, kiedy ja jeszcze mieszkałam Elblągu a te dźwięki się przedarły razem z Hendriksem czy Janis Joplin."

4. Joe Cocker- Unchain My Heart

"To, że on jest mistrzem coverów, to nie jest wcale takie złe. Wybrałam piosenkę Joe Cockera, bo pomyślałam sobie "no kto nie kocha Joe Cockera?". Ja kocham go całe życie. Nie ma to dla mnie znaczenia czy on śpiewa piosenkę Beatlesów czy śpiewa jakikolwiek inny cover czy coś swojego. Ten głos jest tak charakterystyczny, tak wyjątkowy, że nie sposób obok tego przejść obojętnie. Malownicza postać. To co się zawsze działo pod spodem w muzyce u Joe Cockera miało też dla mnie ogromne znaczenie. Bo on łączył wiele gatunków. Zawsze nieprawdopodobnie dbał o sekcję.Wszystko było tak punktualne, że to mnie też zawsze urzekało w jego wykonaniach. I mam nadzieję, że wy to też wszystko słyszycie, bo to jest naprawdę dobre i warto to słyszeć."

3. Breakout- Co się stało kwiatom

"Może ta piosenka nie jest tak popularna jak parę innych. Ale kiedy słuchałam tych cudownych zagranicznych artystów pojawił się też zespół Breakout. I to było coś niesłychanego. Tadeusz Nalepa- tak charyzmatyczny człowiek, tak niesamowite teksty, które tam się pojawiały. Był absolutnie wyjątkowy, niepowtarzalny. Miłość do bluesa została mi wtedy zaszczepiona i tak mi pozostało do dzisiaj"

2. Dire Straits- Money For Nothing

"Ten tekst opowiada o czymś, co ma dla mnie znaczenie. Stworzyło się takie poczucie bliskości. Tutaj wyeksponowanie grania na dwa i cztery- nie wiem czemu ten numer jest dużo lepszy niż całe mnóstwo innych utworów granych na dwa i cztery. Skąd to się wzięło? No pewnie z wielkości tych artystów. No i do tego niesamowity klip, który jak wszyscy zobaczyliśmy w tamtych latach... no to było coś niesłychanego."

1. Human- Polski

"Tak zamkniętej kompozycji, dopracowanej i tak punktualnie zagranej w dorobku muzyki polskiej- ze świecą szukać. Usłyszałam ten numer i opadłam. To jest granie, które ja najbardziej kocham. Tam się nic nie da zrobić lepiej, nic nie da się poprawić. Genialnie zaśpiewane, świetnie zrobione. Zagrał tam Maciej Gładysz, Piotrek Urbanek i Krzysio Patocki. To są prze-muzycy. Rewelacyjny polski utwór. Oni zostawili duszę w tym utworze. Dopiero po czasie dowiedziałam się, że oni przez rok razem mieszkali robiąc próby. Fantastycznie wyglądali w tym czasie."