[KLASYCZNA 10] - Joanna Kołaczkowska

Kocha muzykę rockową, towarzyszy jej od zawsze. Wszystko zaczęło się od Cliffa Richarda. Oto Klasyczna 10 Joanny Kołaczkowskiej!

10. U2 - One

Nie mogłam pominąć U2 i ich najlepszego numeru, czyli "One".
Wiadomo, że wszystkie ich piosenki są piękne ale ta mnie absolutnie powaliła. Album "Achtung Baby" na której jest ta piosenka, była jedną z moich pierwszych płyt.


9. Talking Heads - Psycho Killer

Parę dni temu omawiałyśmy z córką, Talking Heads. Była na O'penerze w zeszłym roku i widziała na żywo jak śpiewa David Byrne. Występ zrobił na niej tak wielkie wrażenie, że postanowiła sprawdzić też Talking Heads. Dla mnie osobiście jest to bardzo ważny numer, jak byłam na studiach to wszyscy to znaliśmy i śpiewaliśmy. To był taki muzyczny underground.

8. Soundgarden - Black Hole Sun

Chris Cornell, jak dla mnie najlepszy wokal świata. Mam jego plytę solową, genialna. "Black Hole Sun", wspaniały utwór! Do tego ten teledysk. Wszystko razem to niesamowita mieszanka.

7. Simon And Garfunkel - Sound Of Silence

Ostatnio moja córka mi puszczała ten utwór. Przypomniałam sobie, że parę lat temu miałam być na koncercie Paula Simona ze Stingiem. Koncert został odwołany, i ciągle czekam na zwrot za bilety (śmiech). To niesamowite jak oni śpiewali, ten duet, Paul Simon i Garfunkel. Jakoś ostatnio miałam z nimi skojarzenie jak usłyszałam zespół "Kings Of Convienience".

6. Republika - Biała Flaga

Biała flaga, Republika. Bardzo ważny numer, bardzo ważna grupa. Ostatnio nawet mówiłam córce "Kurczę! Gdybyś ty wiedziała co to był za facet! Gdyby on nie umarł, na pewno nasza muzyka w Polsce, by wyglądała zupełnie inaczej" Strasznie jestem ciekawa co by zrobił, czego by dokonał i z kim zaśpiewał. Z Republiką mam też takie wspomnienie, byłam na ich koncercie w Legnicy. Poszłam tam wraz z moimi kolegami którzy mnie edukowali muzycznie (o czym już wspominałam wcześniej) i to właśnie oni pokazali mi Republikę. A propos tekstu piosenki "Gdzie oni są, gdzie wszyscy moi przyjaciele" to z całą paczką mam kontakt do dzisiaj!

5. Queen - Bohemian Rhapsody

Moja córka mnie teraz bardzo edukuje z zakresu muzyki rockowej. Razem słuchamy i analizujemy teksty, ostatnio nawet śpiewamy wspólnie. Kolejny numer to Queen "Bohemian Rhapsody" absolutny szał. Jeszcze nie byłam w kinie, ale wybieram się. Ta piosenka jest niesamowita jak i cały zespół.

4. Ozzy Osbourne - Dreamer

Ballada i aż niesamowite jak bardzo piękna! Ja szukam tych harmonii i w tym numerze są wyjątkowo piękne! Zauważyłam tę piosenkę w wykonaniu kogoś innego, później wróciłam do wersji Ozzy'ego i się zdziwiłam, że tak ładnie śpiewa. Moja córka też się nim bardzo interesowała swego czasu.

3. Foreigner - Urgent

Za młodu nie byłam w żadnej subkulturze. Raczej zazdrościłam innym, że w nich są. Bardzo chciałam do nich dołączyć ale się bałam. Myślę też, że nie bardzo miałam szanse na dostanie się do takiego środowiska. W internacie jak ktoś próbował sobie nastroszyć włosy albo inaczej się ubrać to był natychmiast, wyśmiewany i raczej sekowany przez nauczycieli. Myśle, że w tych małych miasteczkach, a pochodzę z małego miasteczka, ludzie krzywo patrzyli i nie rozumieli tego rodzaju zachowań. Wybieram bardzo przeze mnie lubiany Foreigner i utwór "Urgent", którego ostatnio nawet słuchałam na gramofonie. Bardzo lubię też ich piosenkę "I Want To Know What Love Is" W wakacje totalnie idę na ich koncert w Dolinie Charlotty!

2. Deep Purple - Perfect Strangers

Numer bardzo znany i znaczący, bardzo mi się kojarzy z listą przebojów. Co tydzień słuchałam jej i nagrywałam na magnetofon szpulowy, to wtedy poznałam Deep Purple. Byłam w tym czasie w internacie przy technikum ogrodniczym w Głogowie i tam mnie koledzy edukowali w zakresie tych mocniejszych rytmów.

1. The Beatles - Yesterday

W młodości najbardziej kochałam takie melodyjne rzeczy z wyraźnymi harmoniami. Ze wszystkich numerów beatlesów wybrałam ten który kocham najbardziej, czyli "yesterday". Chyba najbardziej znaczący i znany, ale przede wszystkim piękny utwór, absolutnie za nim szalałam!