[KLASYCZNA10] - John Porter

- Wybrałem piosenki, które są dla mnie emocjonalne. Nie są to moje ulubione utwory, ale mają dla mnie ogromne znaczenie. To jest właśnie najważniejsze, kiedy słucha się muzyki - rozpoczyna John Porter. Zobaczcie, jakie utwory wskazał muzyk, podczas rozmowy z Tomaszem Miarą.

The Clash - London Calling

"Moja pierwsza propozycja to utwór zespołu nowej fali, The Clash, czyli London Calling. To jest po prostu klasyka. Uderzyli z nim w dobrym momencie, ponieważ było już Sex Pistols, The Damned, itd. The Clash też starali się być punkowi na scenie, ale jednocześnie mieli bardzo dużo melodycznych piosenek. To była ich moc. Wspaniały zespół."

Talking Heads - Psycho Killer

"Następna piosenka jest amerykańskiego zespołu. Miała ona na mnie ogromny wpływ. Jest to Psycho Killer, zespołu Talking Heads. David Byrne jest fenomenalnym talentem. Tak samo, jak The Clash, był to zespół nowej fali."

Obywatel G. C. - Nie pytaj o Polskę

"Jeżeli dobrze pamiętam, to grałem na tej płycie. Nie wiem czy geniusz to dobre słowo, ale jest to ogromny stracony talent dla polskiej muzyki. Zarówno jego muzyka, jak i on, jako człowiek byli znakomici. Był to pierwszy polski zespół nowej fali. Wspaniały."

The Who - My Generation

"Mocny kawałek i jeden z moich ulubionych zespołów. The Who z piosenką My Generation. Niestety tylko raz byłem na ich koncercie. Zdemolowali wtedy całą scenę. Jak jest się młodym, robi to wrażenie. My Generation do dzisiaj jest głosem buntu mojego pokolenia. Wspaniały zespół."

The Cure - Boys Don't Cry

"Następny jest zespół, którego wpływ na muzykę słychać do dzisiaj. The Cure, piosenka Boys Don't Cry. Nie tylko na mnie, ale na wielu ludzi zrobiła wielkie wrażenie. Gdy słyszy się to brzmienie gitary, od razu wiadomo o kogo chodzi. Ich image był równie charakterystyczny. Genialny zespół."  

The Rolling Stones - Sympathy For The Devil

"To jest ikoniczna piosenka. Moment kiedy The Rolling Stones grali ją w Altamont w 1969 roku uznawany jest za koniec flower power. Członkowie klubu motocyklowego Hells Angels zaczęli wtedy porządnie rozrabiać. Zabili nawet człowieka. Klip z tego koncertu wywołuje taką dziwną energię, że aż ciarki przechodzą. Dlatego kawałek ten ma dobrą i złą stronę. Ale nadal jest to znakomita piosenka."

The Kinks - You Really Got Me

"Jest to petarda. Kawałek coverowali Van Halen, czy Metallica, ale tylko The Kinks tak to grali. Piosenka była bardzo prosta, miała proste akordy. Każdy mógł to grać. No i ten charakterystyczny riff gitarowy."

The Jimi Hendrix Experience - Hey Joe

"Pamiętam jak grał to w programie Top of the Pops na żywo. Znakomita postać. Byłem na jego koncercie trzy razy. Widziałem też jak palił swoją gitarę. Jest co pamiętać. Niesamowita charyzma. Niestety, Bóg o niego nie zadbał."

Lou Reed - Walk on the Wild Side

"Jest to ktoś, kto wywarł na mnie duży wpływ muzyczny. Lou Reed i jego klasyczna piosenka - Walk on the Wild Side. Genialna aranżacja i melodia. Bardzo przyjemna."

The Beatles - Hey Jude

"Specjalnie trzymałem ten kawałek na koniec. The Beatles i Hey Jude. Klasyka. Dla mnie jest tym bardziej istotna. Kiedy wyszła, przeżywałem koniec mojej pierwszej wielkiej miłości. Za każdym razem, gdy słucham tej piosenki dostaję ciarek, a serce bije mi mocniej."