Ciemna strona... muzyki

Najmroczniejszy weekend w roku trwa! Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się tej ciemnej stronie muzyki i jej głównym przedstawicielom.
Devil Doll Devil Doll YouTube

Devil Doll

... czyli ?diabelska lalka? to zespół o korzeniach włosko-słoweńskich wykonujący rock progresywny. Lider formacji to tajemniczy Mario Panciera o równie enigmatycznym pseudonimie Mr. Doktor. Niewiele wiadomo o jego osobie, brak również informacji w mediach na temat prywatnego życia muzyka, co jednocześnie sprawia, że twórczość grupy Devil Doll jeszcze bardziej przyciąga uwagę. Krążyły pogłoski, według których muzyka i teksty Panciery miały wprowadzać słuchaczy w obłęd. Czy diabelska lalka posiadała aż taką moc? Niewątpliwie zespół dotyka mrocznej strony życia idealnie wpisując się w tematykę okultyzmu.

King Crimson King Crimson mat. prasowe

King Crimson

Brytyjska grupa grająca rocka progresywnego. Ich twórczość znana jest każdemu, kto kocha psychodeliczną i ciężką muzykę lat 60-tych. Teksty utworów nawiązują do sacrum i profanum, a samo brzmienie zespołu wykracza poza ustalone wówczas trendy. Formacja znana jest przede wszystkim z okładki debiutanckiej płyty, na której widać schizofrenika XXI wieku. Jak głosi legenda przedstawia ona twarz diabła na co wskazywać mogą kły wystające z ust postaci.

Jacula Jacula mat. prasowe

Jacula

Zespół założony we Włoszech wykonujący rock progresywny, którego mroku nie sposób jest ogarnąć na trzeźwo. Przez wzgląd na występowanie tej formacji na różnego rodzaju czarnych mszach można wyobrazić sobie treść i sposób podania utworów, które nie są przeznaczone dla uszu niewtajemniczonych. O zespole niewiele wiadomo, jednak jeśli rajcuje Was okultyzm i nie boicie się zanurzyć w arkana magii czarnego pana to twórczość tajemniczej Jaculi powinna zadowolić waszą spragnioną mrocznych wrażeń duszę.

Erik Satie Erik Satie mat. prasowe

Erik Satie

Postać związana z muzyką epoki fin de si?cle. Wbrew pozorom nie zamulał tęsknych melodii na fortepianie do tak zwanego kotleta lecz potrafił ukazać mroczną stronę brzmienia i wydobywał z instrumentu dźwięki tak odległe od ówczesnego poglądu na świat sztuki, że budził tym samym grozę wśród wytrawnych słuchaczy. Walczył ze schematami, burzył kanony a przez ludzi był uważany za dziwaka i geniusza jednocześnie. Sam Satie marzył o skomponowaniu muzyki-mebla , która tworzyłaby tło dla wydarzeń dnia codziennego. Niech za dowód jego charyzmatycznej pełnej ciemnych stron twórczości i osiągniętego przezeń celu posłuży fakt, że jego słynne kompozycje wykorzystane zostały jako ścieżka dźwiękowa do filmów: Nobody z Jaredem Leto w roli głównej, Malowany Welon w reżyserii Johna Currana, Niebo nad Paryżem w reżyserii Cédrica Klapischa oraz w filmowej adaptacji powieści Agathy Christie Pięć małych świnek.

Jimmy Page Jimmy Page Facebook

Jimmy Page

Legendarny gitarzysta zespołu Led Zeppelin. Niewielu jednak wie, że ma on ciekawe zainteresowania sięgające sekretów magii i okultyzmu. Jego ambicje poznania czarnej strony mocy nie sprowadzają się do samej wiedzy na ten temat lecz graniczą z fanatyzmem poprzedzonym pilną praktyką. Żeby nie być gołosłowną pan Page w zachwycie dla magicznych sił zakupił posiadłość samego Aleistera Crowleya, znanego z filozoficznych teorii oraz dzieł czczących króla ciemności. Ze względu na odważne wywody mistyka został on nazwany przez prasę apokaliptyczną "Bestią 666". Page nie zamierzał poprzestać na objęciu ekscytująco czarodziejskiego domu Crowleya i w Londynie otworzył księgarnię oraz wydawnictwo The Equinox Booksellers and Publishers, pod której szyldem opublikował magiczną księgę, Goetię Lemegetonu. Jeśli mało wam jeszcze dowodów na szaleństwo mroku Page?a odpalcie słynny kawałek Stairway to heaven od tyłu a przemówi do was nie kto inny jak szatan ;)

Coven Coven Facebook

Coven

Zespół, którego początków powstania można by śmiało szukać w piekielnych otchłaniach. Jako pierwszy wprowadził do swojej twórczości motyw szatana. Można przypuszczać, że zarówno za image zespołu jak i styl jego niewątpliwie porywającej liderki odpowiadał sam diabeł, co widać było na okładkach płyt przedstawiających lucyferyczne orgie z panią Jinx Dawson na czele. Przez zbyt prowokujący charakter swojej twórczości Coven został posądzony o związek z grupą Charlesa Mansona. Niestety zbyt głęboki jak dla laików odcień mroku i odważne epatowanie satanizmem odbiło się czarcią czkawką i w konsekwencji doprowadziło do rozwiązania grupy.

Copyright © Grupa Radiowa Agory