10 Najlepszych utworów Toma Petty'ego

Tom Petty jest prawdziwą legendą rocka. Przygotowaliśmy ranking najlepszych piosenek amerykańskiego artysty według redakcji.

10. "Scare Easy" Mudcrutch, 2008

10. "Scare Easy" Mudcrutch, 2008

We wczesnych latach siedemdziesiątych Petty, Mike Campbell i Benmont Tench grali w zespole Mudcrutch, w skład którego wchodził również gitarzysta Tom Leadon. Grupa rozpadła się w 1975 roku.

"Nie mam pojęcia czemu to nie wyszło. W tamtym okresie nie potrafiliśmy wspólnie nic nagrać".

Zespół niespodziewanie wrócił w 2008 roku i nagrał znakomity album. Pokazał on, że mógł być jednym z najlepszych z gatunku country rock, gdyby muzycy wcześniej znaleźli wspólny język.

9. "Learning to Fly" Into the Great Wide Open, 1991

"Jest to łatwa muzyka, prosty tekst. Tom Petty przed nagraniem powiedział nam, że nie ma wiele do nauki, aby to zagrać. Dlatego ten kawałek ma taki urok". - Mike Campbell na temat utworu.

Piosenka, która zawiera aluzje do zakończonej wojny w Zatoce Perskiej, została nagrana i zmontowana wieczorem, wraz z Jeffem Lynnem, który wyszedł z akordów, aby przejść do melodii Petty'ego.

8. "Walls (Circus)" Songs and Music from 'She's the One,' 1996

Ed Burns był jedną z najgłośniejszych postaci w kinematografii, kiedy namówił Toma do napisania piosenki do jego filmu "She's the One". Była ona inspirowana słowami Johnego Casha, które powiedział do Petty'ego:

"Niektóre dni są diamentem, a inne skałą".

Petty wykorzystał te słowa i napisał piosenkę. Lindsey Buckingham pomogła w aranżacji i nadaniu harmonii jednemu z najlepszych utworów Toma. W filmie możemy usłyszeć dwie różne wersje "Walls".

7. "Into the Great Wide Open" Into the Great Wide Open, 1991

Utwór, którego teledysk przeszedł do historii. Opowiada o młodym muzyku, który po przeprowadzce do Los Angeles, wpada rock n' rollowy wir. Wystąpili w nim Johny Depp, Faye Dunaway, oraz osobiście Tom Petty. W jednym z wywiadów muzyk powiedział, że wielu ludzi pytało go, czy zrobi ktoś w końcu pełnometrażowy film na podstawie klipu. Był to również ulubiony klip samego artysty.

6. "Room at the Top" Echo, 1999

Petty miał głęboką depresję po rozstaniu ze swoją pierwszą żoną - Jane. Usiadł przy fortepianie w studiu i oddał całe serce tej piosence. Emocjonalnie surowa piosenka rozpoczyna album "Echo", kolekcję inspirowanych rozpadem ich małżeństwa.

"Room at the Top" to najbardziej przygnębiająca piosenka, jaką kiedykolwiek napisałem" - powiedział Tom na temat swojego utworu.

5. "Don't Come Around Here No More" Southern Accents, 1985

"Chciałam stworzyć singiel, który będzie będzie inny od wszystkich" - powiedział Petty na temat tego utworu.

Kawałek ten jest połączeniem muzyki psychodelicznej, synthu i muzyki klasycznej. Był radykalną muzyczną inwersją, skoordynowaną z angielskim producentem Davem Stewartem z Eurythmics. Heartbreakers sceptycznie nastawili się do zmiany w ich brzmieniu.

"Dave i ja pracowaliśmy nad tym singlem od miesięcy. W tym czasie mogliśmy nagrać 10 różnych płyt".

4. "Straight Into Darkness" Long After Dark, 1982

"To świetny kawałek. Napisałem go dość późno w nocy. Myślę, że jest to bardzo optymistyczny numer. Nie wierzę, że dobre czasy się skończyły. Ta piosenka była jedną z niewielu rzeczy, na którą byłem podekscytowany".

Klimat późnej nocy można poczuć w napięciu i nastrojowym wstępie, który otwiera spokojny dźwięk gitary, oraz tekst o utrzymaniu wiary w późnych godzinach.

"Pamiętam, że Bruce Springsteen mówił w samych superlatywach o tym utworze. To wiele znaczyło, bo czułem, że przez ludzi nie został dobrze odebrany". - powiedział Petty.

3. "American Girl" Tom Petty and the Heartbreakers, 1976

American Girl" to drugi singiel z debiutanckiego albumu "Tom Petty and The Heartbreakers". Singiel początkowo nie przyjął się dobrze w Stanach Zjednoczonych (dopóki nie został wydany ponownie w 1994 roku), ale niespodziewanie, w Wielkiej Brytanii osiągnął szczyt na tamtejszej liście.

"Amerykańska dziewczyna to jeden z charakterów, o którym wiele piszę. Dzieciak z małego miasta, który wie, że na świecie jest coś więcej, ale spieprza sytuację, próbując to coś odnaleźć. Lubię tę postać i utożsamiam się z nią".

Piosenka znalazła się na 76 miejscu na liście "100 największych piosenek gitarowych wszech czasów" - magazynu Rolling Stone.

2. "The Waiting" Hard Promises, 1981

"The Waiting" to pierwszy singiel z płyty "Hard Promises" wydanej w 1981 roku. Wielu ludzi zauważyło podobieństwo do The Animals - "It's My Life", a sam refren przypomina The Byrds. Utwór przez sześć tygodni był na szczycie listy przebojów Bilboard. 

"Refren jest tak typowy dla Byrdów, że ich przywódca myślał, że ma w tym swój udział. Przekazał mi to sam Roger McGuinn". - powiedział Petty.

Artysta został zainspirowany do napisania utworu słowami Janis Joplin: "Kocham być na scenie, a cała reszta dopiero na mnie czeka".

"Utwór ten, opowiada o czekaniu na swoje marzenia, nie wiedząc czy kiedykolwiek się spełnią. Zawsze jednak uważałem, że to optymistyczna piosenka". - Tom Petty na temat "The Waiting".

1. "Free Fallin'" Full Moon Fever, 1989

"Free Fallin" to utwór otwierający solowy album Toma - "Full Moon Fever" z 1989 roku. Piosenka została napisana przez Petty'ego ,oraz Jeffa Lynne'a. Duet napisał i nagrał singiel w dwa dni. Jest jednym z najbardziej znanych utworów artysty. Kiedy muzyk pierwszy raz przyniósł "Full Moon Fever" do MCA Records, wytwórnia nie widziała jakiegokolwiek potencjału i nie zgodziła się na wypuszczenie albumu.

"To zdarzyło się raz w moim życiu. Rekord został odrzucony". - Tom Petty

Na szczęście, wytwórnia zdecydowała się wydać album, który później osiągnął najwyższe miejsce na liście Billboard Hot 100.

"Nie ma takiego dnia, kiedy nie słyszę "Free Fallin". Słyszę to wszędzie, w radiu, telewizji, na ulicy, w kawiarni. Nie mogę tego pojąć! Nagrałem to w pół godziny".

Piosenka powróciła na 2 miejsce Globalnej listy popularności serwisu Spotify, tuż po śmierci muzyka.

Copyright © Grupa Radiowa Agory