Ukryte przekazy w piosenkach

Backmasking to popularne w muzyce określenie na ukrywanie wiadomości i przekazów w piosenkach. W momencie, gdy będziemy odsłuchiwać utwór od tyłu usłyszymy potajemnie dodane teksty. Niektórzy robią to specjalnie, a niektórzy przypadkowo. Efekt jest jednak ciekawy. Zapoznajcie się z kilkoma przykładami, które dla Was znaleźliśmy.

The Doors - People Are Strange

Ten piękny utwór napisany został przez Jima Morrisona, gdy ten znajdował się w depresji. Niewątpliwie jest to ciekawa piosenka i do tego bardzo lubiana przez wszystkich fanów The Doors. Jeżeli puścimy ten kawałek od tyłu to będziemy mogli usłyszeć, jak Morrison śpiewa o samotności i zwraca się do Lucyfera! Dziwne, prawda?

The Beatles

Brytyjczycy stworzyli zespół znany na całym świecie. Popularność przyniosła im wiele plotek i historii na ich temat. Jedną z nich była legenda o rzekomej śmierci Paula McCartneya. Wokalista miał zginąć w wypadku samochodowym, a na jego miejsce podstawiono sobowtóra. Fani doszukiwali się ukrytych sugestii lub informacji. Znaleźli je wśród twórczości zespołu. Tajne przesłania znaleźli na fotografiach zespołu, okładkach albumów i tekstach piosenek. To ostatnie nie było tak oczywiste i wymagało trochę pracy. Odtwarzając niektóre utwory można znaleźć ukryte kwestie, które sugerują, że Paula dawno już z nami nie ma.

Led Zeppelin - Stairway To Heaven

Chyba nie ma fana muzyki rockowej, który powiedziałby, że nie zna "Stairway To Heaven". Ballada rockowa autorstwa Led Zeppelin do dziś podbija listy przebojów. W tym fantastycznym utworze ktoś doszukał się ukrytego przekazu. Czy to możliwe, żeby Robert Plant świadomie wysławiał diabła?

Pink Floyd - Empty Spaces

Ten przypadek jest inny niż wszystkie, które do tej pory wymienialiśmy. Otóż nie nawiązuję do żadnych przykrych i niemiłych tematów, a jest pewnego rodzaju żartem. Ukryty kod został umieszczony w utworze tuż przed wokalem. Być może "ukryty" nie jest właściwym słowem, bo można go usłyszeć w lewej słuchawce. Jeżeli odtworzymy "Empty Spaces" od tyłu to natrafimy na tajną wiadomość:


-Hello, hunter(s)... Congratulations. You've just discovered the secret message. Please send your answer to Old Pink, care of the Funny Farm, Chalfont...
-Roger! Carolyn's on the phone!
-Okay.

Queen - Another One Bites The Dust

Freddie Mercury niewątpliwie był bardzo pozytywnym człowiekiem. Jego energię można dostrzec na wszelkich koncertowych materiałach wideo. Umiał rozgrzać publiczność do czerwoności. Wokalista prowadził dosyć rozrywkowe życie. Być może podczas którejś z imprez wpadł na pomysł, żeby przemycić w swojej piosence ukrytą frazę o paleniu marihuany. Przypadek?

Copyright © Grupa Radiowa Agory