Najlepiej sprzedające się rockowe albumy

Przed Wami zestawienie 10 najlepiej sprzedających się rockowych albumów. Który jest Waszym ulubionym?

10. Metallica

Na dziesiątym miejscu naszego zestawienia ląduje Metallica i ich "Black Album". Był to 5 krążek amerykanów - Jamesa Hetfielda, Kirka Hammeta, Larsa Urlicha i Jasona Newsteda. Wydany został w sierpniu 1991 roku. To z niego pochodzą najbardziej znane kawałki grupy: "Enter The Sandman", "The Unforgiven" i "Nothing Else Matters". Sprzedany został w liczbie 30 milionów egzemplarzy na całym świecie (w tym około 16 milionów w samych Stanach Zjednoczonych). 

9. Brothers In Arms

Najważniejszy album w historii zespołu Dire Straits. Pracowano nad nim kilka lat, żeby ostatecznie został wydany w 1985 roku. Prezentował nowy poziom i podejście do tworzenia muzyki rockowej. Więcej o grupie Dire Straits mogliście usłyszeć w naszym programie Anatomia Rocka. Album "Brothers In Arms" sprzedany został w ilości 35 milionów kopii.

8. Born in the U.S.A.

Rok 1984 był chyba przełomem w karierze Bruce'a Springsteena. W tytułowym utworze artysta zawarł swój sprzeciw przeciwko wojnie w Wietnamie. Słuchacze oszaleli na punkcie patriotycznej kompozycji. Krążek rozchodził się jak świeże bułeczki. Na dzień dzisiejszy sprzedał się w ponad 35 milionach.

7. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Nie byłoby rocka bez Brytyjczyków z The Beatles. Podbili cały świat swoimi melodiami. Są nawet słyszani w kosmosie, o czym kiedyś pisaliśmy. Znacie kawałek "Lucy In The Sky With Diamonds"? Ten numer pochodzi właśnie z najlepiej sprzedającego się albumu The Beatles o tytule "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". 36 milionów sprzedanych albumów powinno Wam uzmysłowić skalę tego dzieła.

6. Led Zeppelin IV

Szóste miejsce naszego zestawienia zajmują kolejni Brytyjczycy. Tym razem mowa o Led Zeppelin i ich czwóreczce. Można byłoby godzinami wymieniać ile Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones i John Bonham dali dla świata muzycznego. Gdybyście kiedyś musieli komuś jednak wytłumaczyć sukces tej grupy to pokażcie im "Led Zeppelin IV". Jeżeli nie zrozumieją to... przykro nam.

Jeżeli jesteście zainteresowani cyframi to sprzedano 37 milionów kopii tej płyty na całym świecie.

5. Rumours

Plotki o ciężkich chwilach w zespole Fleetwood Mac pojawiały się dość często. Było trochę w nich prawdy, bo relacje między członkami tej grupy były napięte. Życie jest najlepszą inspiracją. Być może dlatego "Rumours" sprzedało się w ponad 40 milionach kopii. Albumu jest po prostu piękny.

4. Their Greatest Hits 1971-1975

Eagles poszło w pewien sposób na łatwiznę i postanowiło wydać swoje najlepsze utwory w jednej kompilacji. Dzięki temu zabiegowi uplasowali się wysokim miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się albumów. Wielu artystów mogłoby im pozazdrościć sprzedaży 42 milionów płytek.

3. Bat Out of Hell

Piosenkarz pochodzący z Teksasu ma powód do dumy. Swoim pierwszym albumem osiągnął prawie to samo co Michael Jackson i jego popowy album "Thriller". Jeżeli nie znacie Meat Loafa to poniżej macie jego kawałek, który pochodzi z tej płyty.

2. Back In Black

Australia znana jest z kangurów, wielkich owadów, ruchu lewostronnego i AC/DC. Prawdziwi giganci rocka w 1980 roku wydali album "Back In Black". W naszym zestawieniu znajduję się na drugim miejscu z liczbą 49 milionów sprzedanych kopii. To więcej niż populacja naszego kraju! AC/DC ma aktualnie plany zatrudnienia Axl'a Rose z GNR.

1. The Dark Side Of The Moon

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduję się Pink Floyd. Ich album "The Dark Side Of The Moon" jest niekwestionowanym muzycznym dziełem. Fakt o tym stanowi 50 milionów sprzedanych albumów i miliony słuchaczy na całym świecie.