Takich dwóch, jak nas trzech, to nie ma ani jednego.

Zestawienie najlepszych muzycznych trio.

Motörhead

Legendarna brytyjska kapela, o której mógłbym pisać w samych superlatywach. Założona w 1975 roku z inicjatywy ojca założyciela, jedynego w swoim rodzaju, Lemmiego Kilmistera. Grupa odniosła największy sukces komercyjny w latach 80-tych. Na swoim koncie mają mnóstwo doskonale sprzedających się albumów jak "Ace of Spades", "Overkill" czy "Bomber". Ich muzyka stała się inspiracją dla ogromnej ilości wykonawców z nurtu muzyki heavy metalowej. Lemmy mimo porównań jego twórczości do takich gatunków jak thrash i speed metal, zawsze powtarzał, "We are Motorhead and we play rock'n'roll!". Niestety, 28 grudnia 2015 roku, charyzmatyczny lider zespołu zmarł, a wraz z nim Motorhead.

Budgie

Walijska grupa, założona w Cardiff w 1967 roku. Pomimo, iż podczas swego istnienia nie zdobyli wielkiej popularności (w Polsce wręcz przeciwnie), wśród muzyków, jak i wielu krytyków, uchodzą za jedną z najbardziej wpływowych grupy, tworzących scenę rockowo/metalową. Pomagali promować m.in. Judas Priest w początkowych latach ich istnienia. Byli porównywani do takich legend jak Led Zeppelin czy Black Sabbath. We wczesnych latach 80, byli jednymi z prekursorów, nowo kształtującego się nurtu zwanego New Wave of British Heavy Metal.

Nirvana

Tej kapeli nie trzeba nikomu przedstawiać. Założona w 1987 roku w Aberdeen przez wokalistę i gitarzystę Kurt Cobain oraz jego przyjaciela, basistę Krista Novoselica. Podczas swojej działalności często zmieniali perkusistów, ale najbardziej znanym był Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990 i pozostał w niej aż do końca. Nirvana zdobyła ogólnoświatową sławę po wydaniu albumu "Nevermind" oraz stała się jednym z prekursorów muzyki grungowej. Dzięki m.in. ich działalności, grunge i rock alternatywny stały się najczęściej nadawanym przez stacje radiowe gatunkami muzyki na początku lat 90. Zespół został rozwiązany po śmierci Cobaina w 1994, ale popularność Nirvany nadal ma się bardzo dobrze.

Cream

Brytyjska supergrupa, grająca rocka psychodelicznego, zdążyła zrobić ogromne zamieszania podczas swojej krótkiej działalności. Założony w 1966 roku zespół Cream, w składzie: wokalista/gitarzysta Eric Clapton, basista Jack Bruce i perkusista Ginger Baker, wydał 4 albumy na przestrzeni 4 lat i każdy z nich był równie dobry co poprzedni. Pomimo tego, iż członkowie zespołu wydawali się niechętni do współpracy ze sobą (co ostatecznie spowodowało ich przedwczesny koniec), stworzona przez nich muzyka jest ponad czasowa i miała ogromny wpływ na kształtowanie rocka. Grupa rozwiązała się w 1968 po zaledwie dwóch latach istnienia.

Rush

Kanadyjscy tytani progresywnego rocka, przez swoich fanów zostali otoczeni swego rodzaju kultem. Mający swoje początki w 1968 roku w Toronto, zespół Rush jest jednym z najwybitniejszych muzycznych trio jakie kiedykolwiek istniały. W doskonałym składzie bass-Geddy Lee, gitara-Alex Lifeson i perkusja-Neile Peart tworzyli takie hity jak "The Spirit of Radio", "Tom Sawyer" czy "YYZ". Rush osiągnął sukces jako jeden z czołowych zespołów rockowych na świecie, ustępując miejsca jedynie The Rolling Stones i The Beatles w ilości sprzedanych płyt. Ich występy na żywo przepełnione są różnego rodzaju popisami muzyków, włączając w to m.in kapitalne solówki perkusyjne Neilea Pearta. Każdy fan muzyki, powinien choć raz w życiu wybrać się na koncert Rush.

Copyright © Grupa Radiowa Agory