Najdziwniejsze instrumenty świata

Prezentujemy zestawienie najdziwniejszych i najwspanialszych instrumentów stworzonych przez człowieka.

Singing Ringing Tree

Jest to jeden z najwspanialszych instrumentów na ziemi. Należy zaznaczyć, że przede wszystkim jest to rzeźba wykonana przez pracownię Tonkin Liu.

Skonstruowano ją z ocynkowanych rur stalowych o różnej długości. Ułożono je w przemyślany sposób. Bez znaczenia, z której strony będzie wiał wiatr, instrument zawsze będzie grał. Znajduje się na szczycie jednego ze wzniesień Gór Pennińskich, w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii. Grające drzewo jest jednym z obiektów zrealizowanych w ramach projektu Panopticons, zainicjowanego przez East Lancashire Arts Network.

Zeusofon

Świetna nazwa to nie jedyny atut tego instrumentu. Sprzęt ten składa się z głośnika plazmowego, który wytwarza wysokie napięcie i za pomocą iskrownika wydobywa dźwięki z transformatora Tesli. Brzmi dziwnie ale dźwięki jakie wydaje Zeusowy instrument są dosłownie piorunujące.

Instrumenty z warzyw

Żeby nie było, że to jakiś Pan Józek sobie coś z marchewki wyskrobał. nie nie.

W Wiedniu powstał zespół o nazwie The Vegetable Orchestra.  Muzycy należący do tej grupy najpierw chodzą po sklepach, targach w poszukiwaniu warzyw na instrumenty. Następnie w ruch idą wiertarki, dłuta i noże. Kolejnym i co ciekawe nie ostatnim krokiem jest koncert z warzywnymi instrumentami. Na koniec artyści serwują publiczności zupę przyrządzoną z wiórów i ścinków warzywnych. Niesamowity koncert. Zobaczcie sami.

Okaryna

Ten mały instrument choć z początku wydaje się całkiem obcy jest wszystkim doskonale znany. Mianowicie grupa The Troggs wykorzystała sprzęt wykonując na nim solo w utworze "Wild Thing". Okaryna wygląda jak flet w kształcie jajka. Zazwyczaj tworzy się ją z porcelany lub gliny. Pierwszy taki instrument powstał w Chinach jeszcze p.n.e.

Wielkie organy stalaktytowe

Noszące miano największego instrumentu świata organy znajdują się w jednej z jaskiń w Luray w Stanach Zjednoczonych. Autorem tego niebanalnego instrumentu był amerykanin Leland Wilfred Sprinkle. Prace nad instrumentem trwały trzy lata. Było to spowodowane tym, że Leland musiał znaleźć odpowiednią jaskinie a potem ją przygotować. Po znalezieniu musiał opiłować stalaktyty i połączyć je z klawiaturą. Niby nic trudnego gdyby nie to, że organy rozciągają się na powierzchni 14 000 metrów kwadratowych.

Organy morskie w Chorwacji

Pozostając w temacie ogromnych organów prezentujemy wam Morskie Organy w Zadarze. Jest to Chorwackie miasto leżące nad brzegiem Adriatyku. Tenże Adriatyk przygrywa sobie na zbudowanych przez inżyniera Nikola Basica. Instrument składa się z różnych rur o różnych średnicach, które są wbudowane w znajdujące się na brzegu morza marmurowe schody. Organy zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na siedem części. Dźwięk wydobywający się z organ w połączeniu z cudownym, nadmorskim widokiem jest hipnotyzujący.

Hydraulofon

Sprzęt dość ciekawy i zaskakująco pięknie grający. Do wydobywania dźwięków jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się ciśnienie wody. Jak na tym grać? Palcami. Aby wydobyć dźwięki należy zatykać poszczególne dysze palcami. Coś jak gra na pianinie. Idealny instrument na nadchodzące lato.

Copyright © Grupa Radiowa Agory