Naj Na Maj - #1 Najdroższe gitary świata

Najdroższe gitary świata
Gibson SG George'a Harrisona i Johna Lennona Gibson SG George'a Harrisona i Johna Lennona https://www.alux.com

10. Gibson SG George'a Harrisona i Johna Lennona - 570 tys. dolarów

Gitara używana przez Beatlesów w latach 1966-69. George Harrison grał na niej w albumie "Revolver" i promujących go koncertach. John Lennon natomiast wykorzystał podczas sesji nagraniowej słynnego "Białego albumu". Gitara sprzedana została na 570 tys. dolarów.

Fender Stratocaster 'Lenny' Stevie Ray Vaughana Fender Stratocaster 'Lenny' Stevie Ray Vaughana https://www.premierguitar.com

9.Fender Stratocaster "Lenny" Stevie Ray Vaughana - 623,5 tys. dolarów

Król elektrycznego bluesa nazwał tę gitarę imieniem swojej żony, od której dostał ją w prezencie urodzinowym w roku 1980. Był to jeden z jego ulubionych instrumentów, którego używał aż do tragicznego wypadku w roku 1990.

'Wolf' Jerry'ego Garcii 'Wolf' Jerry'ego Garcii https://www.guernseys.com

8."Wolf" Jerry'ego Garcii - 789,5 tys. dolarów

Jedna z gitar konstrukcji Douga Irwina dla lidera grupy Grateful Dead. Często widziana w rękach Jerry'ego Garcii na koncertach. Sprzedana na aukcji przez jej twórcę w roku 2002 za prawie 790 tys dolarów.

Gibson ES 335 Erica Claptona Gibson ES 335 Erica Claptona https://www.lespaulforum.com

7.Gibson ES335 Erica Claptona - 847,5 tys. dolarów

Zanim Clapton przesiadł się na Fendery i rozpoczął karierę solową, był wyznawcą Gibsona, chętnie sięgając po modele Les Paul, SG oraz ES335. Tego ostatniego używał podczas grania z The Yardbirds, Cream czy John Mayall's Bluesbreakers. Wiśniowo-czerwona gitra została sprzedana na aukcji w 2004 roku za prawie 850 tys. dolarów.

Tiger' Jerry'ego Garcii Tiger' Jerry'ego Garcii https://newatlas.com

6.Tiger" Jerry'ego Garcii - 957,5 tys. dolarów

Jeden z ulubionych instrumentów lidera Grateful Dead zbudowany na jego osobiste zamówienie przez lutnika Douga Irwina. Jerry Garcia używał tej gitary w latach 1979-89. Po śmierci muzyka "Tiger" wrócił do swojego konstruktora, od którego kupił go James Irsay, właściciel klubu NFL Indianapolis Colts i kolekcjoner gitar.

Fender Stratocaster 'Blackie' Erica Claptona Fender Stratocaster 'Blackie' Erica Claptona http://www.bnbguitars.com

5.Fender Stratocaster "Blackie" Erica Claptona - 959,5 tys. dolarów

Historyczna gitara Claptona złożona z części kilku instrumentów kupionych przez niego w lombardach, używana przez gitarzystę w studiu i na koncertach w latach 1970-85. Instrument widnieje na okładce płyty "Slowhand".

Fender Stratocaster Boba Dylana Fender Stratocaster Boba Dylana https://americansongwriter.com

4.Fender Stratocaster Boba Dylana - 965 tys. dolarów

Podczas jednej z podróży Bob Dylan zapomniał swojej gitary z samolotu. Pilot chciał ją zwrócić, ale w związku z brakiem odpowiedzi ze strony managementu muzyka, zostawił sobie ją na pamiątkę. Niedawno instrument został wystawiony na aukcję przez córkę pilota Dawn Peterson, która uzyskała zgodę Dylana na jego sprzedaż.

Washburn 22 Series Hawk Boba Marleya Washburn 22 Series Hawk Boba Marleya https://gadzetomania.pl

3.Washburn 22 Series Hawk Boba Marleya - 1,2 mln dolarów

Jedna z zaledwie siedmiu gitar należących do ikony reggae, Boba Marleya. Artysta podarował instrument swojemy technikowi Gary'emu Carlenowi, który prawdopodobnie odsprzedał go Jamajskiemu rządowi za ponad 1mln dolarów. Gitara została uznana za dobro narodowe Jamajki.

Fender Stratocaster 1968 Jimiego Hendrixa Fender Stratocaster 1968 Jimiego Hendrixa https://beautifulguitars.wordpress.com

2.Fender Stratocaster 1968 Jimiego Hendrixa - 2 mln dolarów

To instrument, na którym Jimi wystąpił podczas festiwalu Woodstock w 1969 roku, wykonując między innymi słynną, gitarową wersję hymnu Stanów Zjednoczonych. Wiele źródeł podaje, że kupił ją na aukcji Paul Allen z Microsoftu. Obecnie instrument znajduje się w EMP Museum w rodzinnym mieście Hendrixa, Seattle.

Fender Stratocaster 'Reach Out To Asia' Fender Stratocaster 'Reach Out To Asia' https://www.luxury-insider.com

1.Fender Stratocaster "Reach Out To Asia" - 2,7 mln dolarów

Gitara zlicytowana w 2005 w Katarze w ramach zbierania funduszy dla ofiar tsunami. Swoje autografy złożyli na niej największe gwiazdy rocka: Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus i Malcolm Young, Paul McCartney, Sting, Ritchie Blackmore, Def Leppard oraz Bryan Adams.