Naj Na Maj - #2 Największe Festiwale Świata

Największe Festiwale Świata
Electric Daisy Carnival Electric Daisy Carnival https://www.vegas.com

10. Electric Daisy Carnival, USA - 375 tysięcy

Dziesiątkę największych festiwali muzycznych świata otwiera wydarzenie które, jako jedyne w tym zestawieniu, poświęcone jest muzyce elektronicznej. Festiwal ten, znany w skrócie jako EDC, organizowany jest co roku w kilku różnych lokalizacjach. Jego flagowa odsłona, na której pojawia się zawsze największa publiczność, ma miejsce w Las Vegas. Największa odnotowana liczba uczestników to około 375 tys.

Sziget Festival Sziget Festival https://www.bosshunting.com

9. Sziget, Węgry - 415 tysięcy uczestników

Festiwal ten odbywa się na wyspie zlokalizowanej na rzece Dunaj. Sziget w ciągu kilku lat rozrósł się ze względnie małej muzycznej imprezy dla studentów do jednego z największych festiwali muzycznych nie tylko w Europie, ale także i na świecie. Szacuje się, że aż połowa uczestników tego trwającego tydzień święta rockowej muzyki przyjeżdża do Budapesztu zza granicy. Sziget aż dwukrotnie zdobył najważniejszy tytuł na holenderskiej gali Europejskich Nagród Festiwalowych.

New Orleans Jazz and Heritage Festival New Orleans Jazz and Heritage Festival DAVID GRUNFELD

8. New Orleans Jazz and Heritage Festival - 435 tysięcy uczestników

Jest to drugi najstarszy festiwal muzyczny w rankingu - po raz pierwszy został zorganizowany w 1970r. Na scenach festiwalu pojawiają się głównie lokalni muzycy, najczęściej jazzowi ponieważ wydarzenie ma służyć celebracji kultury i muzyki Nowego Orleanu i stanu Luizjana. Koncerty organizowane na przełomie każdego kwietnia i maja i są jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych źródeł dochodu, które co roku zasila lokalny budżet kwotą ok. 300 milionów USD.

Essence Festival Essence Festival https://www.billboard.com

7. Essence, USA - 550 tysięcy uczestników

Festiwal ten zorganizowany został w celu uczczenia 25tej rocznicy istnienia miesięcznika Essence, skierowanego głównie do afro-amerykańskich kobiet. Podczas swojej pierwszej odsłony w 1994r. nikt nie przypuszczał, że odbędą się jego kolejne edycje - z założenia miało być to jednorazowe wydarzenie. W rzeczywistości stało się jednak inaczej i Essence Music Festival odbywa się od tamtej pory co roku w Nowym Orleanie, będąc największym wydarzeniem muzycznym w USA poświęconym kulturze afro-amerykańskiej.

Coachella Festival Coachella Festival https://www.cityofpalmdesert.org

6. Coachella, USA - 675 tysięcy uczestników

Festiwal cieszący się największą popularnością międzynarodową. Dla tych uczestników, którzy poza udziałem w koncertach chcą też zasmakować innego rodzaju sztuki niż muzyka, przygotowano wystawy sztuki z rzeźbami i instalacjami. Obecnie festiwal trwa w sumie sześć dni i odbywa się co roku w dwa następujące po sobie weekendy kwietnia. Coachella to najlepiej zarabiający festiwal muzyczny w USA - mimo wynoszących nawet kilkaset dolarów cenach za bilety, liczba uczestników zawsze jest ogromna.

Rock In Rio Festival Rock In Rio Festival https://www.nme.com

5. Rock In Rio, Brazylia - 700 tysięcy uczestników

Choć pierwszy Rock In Rio odbył się w 1985r., kolejne jego odsłony pojawiały się w nieregularnych odstępach czasowych i dopiero od roku 2010 festiwal ten odbywa się corocznie. Choć jego nazwa jednoznacznie wskazuje na miejsce, w jakim się dobywa, to Rio de Janeiro dotychczas tylko sześć razy gościło u siebie ten festiwal. Poza brazylijskim miastem to gigantyczne wydarzenie muzyczne organizowane było także w Lizbonie, Madrycie i Las Vegas. Na scenie pierwszej edycji Rock In Rio pojawiły się tak legendarne zespoły jak Queen, Iron Maiden i AC/DC. W kolejnych latach też nie brakowało gwiazd - dla publiczności wystąpili min. Beyonce, Metallica, Boj Jovi, Cold Play, Elton John czy Rihanna.

Przystanek Woodstock Przystanek Woodstock http://www.iuve.pl

4. Przystanek Woodstock, Polska - 750 tysięcy uczestników

Nie dość, że jest to największy festiwal muzyczny w Polsce to również jest jednym z największych na świecie. Organizowany jest przez Jerzego Owsiaka jako podziękowanie dla wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przystanek Woodstock, którego nazwa zainspirowana została legendarnym festiwalem rockowym z USA, organizowany jest od roku 1995, ale dopiero w 2004r. festiwal przeniósł się na stałe do Kostrzyna nad Odrą. Wydarzenie to przyciąga tak ogromne rzesze ludzi także dlatego, że jest imprezą z wolnym wstępem. Oprócz muzycznych koncertów w ramach festiwalu odbywa się także Akademia Sztuk Przepięknych, czyli spotkania z ludźmi kultury i sztuki - artystami, dziennikarzami, aktorami. Od samego początku mottem festiwalu jest slogan "miłość, przyjaźń, muzyka".

Summerfest Summerfest JAY BAUMGARDNER

3. Summerfest, USA - 850 tysięcy uczestników

Jest to najstarszy festiwal z tej dziesiątki. Od czasu swojego powstania pod koniec lat 60tych ,amerykański Summerfest odbywa się co roku pod koniec czerwca i trwa kilkanaście dni. Na jedenastu scenach rozmieszczonych w pobliżu jeziora Michigan występuje ponad 700 artystów, wśród których znajdują się zarówno gwiazdy największego formatu jak i mało znani, lokalni muzycy. Summerfest cieszy się tak ogromną popularnością wśród fanów muzyki głównie dzięki bardzo przystępnym cenom biletów, nawet kilkanaście razy tańszym niż wejściówki na festiwal taki jak Coachella

Mawazine Festival Mawazine Festival https://www.moroccoworldnews.com

2. Mawazine, Maroko - 2,6 milionów uczestników

Festiwal zapoczątkowany i organizowany przez sekretarza samego króla Maroko, Muhammada VI. Choć Mawazine ma służyć celebracji głównie marokańskiej kultury i sztuki oraz promocji stołecznego miasta Rabatu, w którym odbywa się to wydarzenie, to na głównych scenach festiwalu nie brakuje gwiazd światowego formatu. Whitney Houston, Shakira, Jennifer Lopez, Stevie Wonder, Justin Timberlake czy Chris Brown to tylko jedni z licznych gwiazd, które pojawiły się na wydarzeniu. Mawazine rozpoczyna się co roku z reguły pod koniec maja i trwa około tygodnia.

Donauinselfest Donauinselfest https://www.waszaturystyka.pl

1. Donauinselfest, Austria - 3,1 milionów uczestników

Donauinselfest odbywający się w Wiedniu to największy festiwal muzyczny na świecie. Z rzadkimi wyjątkami, zawsze organizowany jest w drugiej połowie czerwca i trwa trzy dni. Jego nazwę tłumaczy się z języka niemieckiego jako Festiwal Na Rzece Dunaj - i rzeczywiście, ten gigantyczny event odbywa się pod gołym niebem, na wyspie usytuowanej na przepływającym przez Wiedeń Dunaju.

Copyright © Grupa Radiowa Agory