To czego jeszcze nie wiecie o Johnie Lennonie!

Urodził się 9 października, a dziś obchodziłby 79 urodziny. Z okazji rocznicy jego urodzin zebraliśmy dla Was garść ciekawostek na temat Johna Lennona, człowieka, który stał się ikoną rocka.

Ulubiona cyfra

John Lennon uwielbiał cyfrę 9. Co ciekawe, urodził się 9 października, a zastrzelony został 8 grudnia w Nowym Yorku, był to już jednak 9 grudnia według stref czasowych Wielkiej Brytanii.

John Lennon John Lennon www.facebook.com/johnlennon/photos

Utwór "Imagine"

Utwór "Imagine" zajmuje 3 miejsce w rankingu 500 najlepszych piosenek wszechczasów według magazynu Rolling Stone. Piosenka ta była hymnem Ruchu Hippisowskiego.

The Beatles The Beatles fot. Omroepvereniging VARA - Beeld en Geluidwiki - Gallery: The Beatles, CC BY-SA 3.0 nl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9832115

Rozpad The Beatles

Po rozpadzie Beatlesów, w jednym w wywiadów Lennon powiedział, że nie podoba się mu żadna z piosenek zespołu i że chciałby nagrać wszystko na nowo

John Lennon signs an autograph for Mark Chapman - his murderer, 1980 John Lennon signs an autograph for Mark Chapman - his murderer, 1980 www.rarehistoricalphotos.com

Ostatnia fotografia

8 grudnia 1980 roku zrobiono ostatnią fotografię muzyka. Widać na nim, jak Lennon daje autograf swojemu mordercy, Markowi Chapmanowi, na płycie "Double Fantasy". Było to pięć godzin przed tym, jak został zamordowany.

John lennon John lennon John Lennon

Nazwa lotniska w Liverpoolu

Nazwisko Johna Lennona nosi nazwę lotnisko w Liverpoolu, czyli w mieście, z którego artysta pochodził.

Pogrzeb Kurta Cobaina

Na pogrzebie słynnego Kurta Cobaina rozbrzmiewał jeden z utworów Johna Lennona.

'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles. 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles. Redakcja

Okładka płyty The Beatles

John Lennon chciał, by wizerunek Adolfa Hitlera widniał na okładce płyty "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Pomysł spotkał się ze sprzeciwem reszty zespołu The Beatles.

John Lennon / funeriss.wordpress.com John Lennon / funeriss.wordpress.com John Lennon / funeriss.wordpress.com

Jeden z najważniejszych Brytyjczyków

W 2002 roku w plebiscycie BBC na "100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów" nazwisko Lennona znalazło się na 8. miejscu.

Nagroda Grammy Lifetime Achievement Award

W 1991 roku otrzymał pośmiertnie Grammy Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości.