KLASYKA ROCKA Z POLSKIMI KORZENIAMI

Dziś rozmawiamy o znanych przedstawicielach rockowego grania. Nawet nie wiecie, że w ich żyłach płynie polska krew!
Steven Tyler Steven Tyler Oficjalna Strona Zespołu

Steven Tyler

Wokalista i współautor tekstów formacji Aerosmith również ma trochę polskiej krwi. Jego matka miała polskie i brytyjskie korzenie, a jej ojciec, który pochodził z Polski zmienił swoje nazwisko Czarnyszewicz na Blancha.
W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader, a grupa Aerosmith odniosła jeden z największych sukcesów spośród wszystkich grup rockowych w historii muzyki. Szacuje się, że grupa do tej pory sprzedała ponad 150 milionów albumów na całym świecie.

Hillel Slovak Hillel Slovak Oficjalna Strona Zespołu

Hillel Slovak

Hillel urodził się w 1962 roku w Izraelu w żydowskiej rodzinie i był gitarzystą zespołu Red Hot Chili Peppers. Jego matka była polskiego pochodzenia, zaś ojciec pochodził z Jugosławii. Slovak mając 5 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Kalifornii. Muzyk zmarł w wieku 26 lat w wyniku przedawkowania heroiny, na którą był uzależniony.

Janick Gers Janick Gers Oficjalna Strona Zespołu

Janick Gers

Janick Gers jest jednym z gitarzystów angielskiego zespołu heavymetalowego Iron Maiden - jednego z najlepszych a zarazem najbardziej wpływowych zespołów koncertowych w historii rocka. Jego ojciec Bolesław służył w polskiej marynarce i po kampanii wrześniowej trafił do Wielkiej Brytanii. Gitarzysta przyjeżdżał do Polski w odwiedziny do swojej rodziny w niewielkiej miejscowości Sośno w województwie kujawsko-pomorskim.

Marilyn Manson Marilyn Manson Andreas Lawen

Marilyn Manson

Jest znany przede wszystkim z prowokujących tekstów, kontrowersyjnego wizerunku i zachowania. Uznany za skandalistę, był tematem wielu kontrowersji, szczególnie pod koniec lat 90. XX wieku. Choć muzyk kształcił się w katolickiej szkole to jak widać obrał nieco inny kierunek. Prawdziwe nazwisko artysty to Brian Hugh Warner.
Muzyk urodzony w 1969 roku w miejscowości Canton ma korzenie polsko-niemieckie ze strony ojca.

Axl Rose Axl Rose Oficjalna Strona Zespołu

Axl Rose

Babcia wokalisty pochodzi z Polski, choć sam muzyk Guns N' Roses nie mówi o tym zbyt często. Co więcej na początku lat 90. pojawiła się plotka jakoby Axl powiedział, że nigdy nie zagra dla Polaków i Żydów, co oczywiście wywołało szum. Tak naprawdę te słowa nigdy nie padły.
Zresztą Axl pojawił się kilkakrotnie w naszym kraju.

Michael Antchony Michael Antchony Oficjalna Strona Zespołu

Michael Anthony

Basista to tak naprawdę Michael Anthony Sobolewski - syn polskich emigrantów w USA. W latach 1974-2006 był członkiem hardrockowej grupy Van Halen, tam muzyk zasłynął ze świetnej gry na basie, jak również charakterystycznego instrumentu przypominającego butelkę Jacka Daniel'sa.

Peter Steele Peter Steele Oficjalna Strona Zespołu

Peter Steele

Frontman Type O Negative to tak naprawdę Petrus T. Ratajczyk. Często mówiło się, że miał rosyjskie korzenie, co jednak dementował sam muzyk, który miał polskich przodków po stronie ojca:
"Chciałbym sprostować, bo moje korzenie są bardziej polskie niż rosyjskie. Owszem, mam przodków pochodzących z Rosji, ale to dalsze pokrewieństwo. Moja mama miała pochodzenie szkocko-irlandzko-islandzkie, a ojciec polskie. Z Rosji pochodzili dalsi krewni taty."
Najbliższi Steele'a twierdzili, że artysta miał krewnych w Gruzji i do jego rodziny należał sam Józef Stalin. Stąd też pojawił się pseudonim artystyczny wokalisty.

Paul Mazurkiewicz Paul Mazurkiewicz Oficjalna Strona Zespołu

Paul Mazurkiewicz

Paul Mazurkiewicz znany jest przede wszystkim z występów w deathmetalowej formacji Cannibal Corpse, której jest współzałożycielem. Wcześniej grał w death-thrashmetalowym zespole Tirant Sin. Patrząc na nazwisko muzyka nie można mieć złudzeń.

Ray Manzarek Ray Manzarek Oficjalna Strona Zespołu

Ray Manzarek

Już samo nazwisko wskazuje, że muzyk ma polskie korzenie. Klawiszowiec urodził się w Chicago w rodzinie polskich emigrantów. Rodzice, Helena i Raymond, od najmłodszych lat dbali o muzyczne wykształcenie swojego syna.
Można to oczywiście usłyszeć w muzyce The Doors, zaś w numerze "Hyacinth House" postanowił wpleść polski akcent - polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina.

Jack White Jack White Oficjalna Strona Zespołu

Jack White

John Anthony Gillis jest amerykańskim muzykiem, multiinstrumentalistą i autorem tekstów. Jest najbardziej znany jako gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes. Jego matka, Teresa, pochodzi spod Krakowa, natomiast ojciec, Gorman, jest Szkotem. Dziadkowie artysty mieszkali w małej miejscowości Lubzina, która była oddalona od Krakowa o prawie dwie godziny drogi. Muzyk często wspomina o swoich polskich korzeniach i chętnie wpada do naszego kraju.

Adam Dutkiewicz Adam Dutkiewicz Stefan Brending

Adam Dutkiewicz

Gitarzysta przyszedł na świat w 1977 roku. Ma on austriackie, polskie, szkockie oraz angielskie korzenie. Obecnie pełni rolę gitarzysty i wokalisty w metalcore'owym zespole Killswitch Engage, ale jest również wziętym inżynierem dźwięku oraz producentem wielu znanych zespołów. Pracuje Zing Recording Studios.

Richie Sambora Richie Sambora RSO, Richie Sambora, Orianthi

Richie Sambora

Jest amerykańskim gitarzystą, wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów i producentem nagrań. Najbardziej znany jako muzyk zespołu Bon Jovi - w całej swojej dotychczasowej karierze zagrał kilkanaście ogólnoświatowych tournée.
W dzieciństwie spędzał dużo czasu razem ze swoimi dziadkami ze strony ojca Adama C. Sambory, którzy byli Polakami.
W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 58. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

Paul Wandtke Paul Wandtke Nieznany

Paul Wandtke

Do niedawna był perkusistą znanego metalowego zespołu Trivium. Po odejściu z formacji obecnie jest obecnie muzykiem sesyjnym, założył także grupę Bedlem. Oprócz bębnienia Paul jest także gitarzystą i wokalistą w coverowym zespole Smells Like Nirvana. Rodzice muzyka są Polakami, pochodzą z Gdańska i wyjechali z ojczyzny w czasach komunizmu. Artysta wytatuował sobie na torsie herb miasta, z którego pochodzą jego najbliżsi.

Copyright © Grupa Radiowa Agory