Plagiat czy inspiracja?

W świecie muzyki nieustannie wybuchają głośne skandale związane z oskarżeniami o plagiat. Artyści staczają ze sobą batalie sądowe, a stawką są ogromne pieniądze i prawa autorskie. Czy można jeszcze stworzyć utwór, w którym nie sposób odnaleźć znajomych brzmień? Gdzie kończy się inspiracja, a zaczyna się plagiat?

1. Led Zeppelin vs Spirit

Jednym z niekwestionowanych liderów, w rankingu zespołów najczęściej oskarżanych o plagiat, jest grupa Led Zeppelin. W 2014 roku Mark Andes ( członek zespołu Spirit ) złożył pozew do sądu, w którym oskarżył Led Zeppelin o skopiowanie dźwięków z utworu "Taurus". Sprawa ciągnęła się 6 lat. Głosy w tej kwestii były podzielone, bo choć faktycznie można odnaleźć podobieństwo w obu otworach, to jednak "Stairway to Heaven" wydaje się być bardziej rozbudowany. Dziś zapadł wyrok oddalający zarzuty. Sąd apelacyjny orzekł, iż zespół nie dopuścił się plagiatu.

2. Vanilla Ice vs Queen i David Bowie

W 1990 roku głośno było o plagiacie, którego dopuścił się amerykański raper o pseudonimie Vanilla Ice. Muzyk bezprawnie wykorzystał utwór autorstwa Davida Bowiego i Queen- "Under Preassure". Mimo, iż podobieństwo między piosenkami jest niezaprzeczalne, "Ice Ice Baby" przyniosła raperowi ogólnoświatową sławę, a sprawa nie trafiła do sądu. Ustalono, że Vanilla Ice, Queen i Bowie podzielą się zyskami z utworu. Ta sprawa pokazuje jednak, że są artyści, którzy nie boją się nawet takich

3. The Rolling Stones vs K.D. Lang

Ta sytuacja różni się od poprzednich. Na próżno w niej szukać walki między artystami i wzajemnych oskarżeń. Stonesi promowali swój album "Bridges to Babylon" utworem "Anybody Seen My Baby?". Niespodziewanie jednak córka Keitha Richardsa (współzałożyciela i członka zespołu) po odsłuchaniu utworu Stonesów doszła do wniosku, że jest on łudząco podobny do refrenu przeboju K.D. Lang ,,Constant Craving". Muzycy chcąc uniknąć skandalu dopisali K.D. Lang do listy autorów ich hitu. Sama artystka była tym faktem bardzo pozytywnie zaskoczona i przyznała, iż uznała to za zaszczyt. 

4. Nirvanna vs Killing Joke

Zespół Killing Joke pozwał Nirvannę do sądu pod zarzutem skopiowania riffu z ich kawałka pt. "Eighties". Sprawie przyglądali się muzykolodzy, który rzeczywiście dopatrzyli się podobieństwa w piosence Nirvanny " Come As You Are". Jednak po samobójczej śmierci lidera zespołu- Kurta Cobaina, Killing Joke wycofał pozew, a cała sprawa pozostała nierozwiązana.

5. The Beatles vs Chuck Berry

John Lennon stanął przed sądem w związku z oskarżeniami, jakimi Beatlesów obarczał wydawca utworu Chucka Berry'ego. Według niego muzycy w swoim utworze "Come Together" wykorzystali zarówno słowa jak i muzykę pochodzącą z jego piosenki "You Can't Catch Me". Sprawę rozwiązano za porozumieniem obu stron ustalając, że Lennon wyda trzy utwory Berrego na swoich płytach, co miało mu przynieść więcej zysków niż wypłacenie grzywny.

Copyright © Grupa Radiowa Agory