Pierwsze koncerty rockowych zespołów w Polsce [ZESTAWIENIE]

Są takie chwile, na które czekają dosłownie wszyscy fani muzyki w danym kraju - pierwszy występ na żywo ulubionego zespołu. To niełatwe, bo nie dość, że zespół musi mentalnie przygotować się na dawkę niepoznanych emocji, to powinien zadowolić jeszcze niespotkanych fanów. Prezentujemy zestawienie "pierwszych razów" najpopularniejszych zespołów.

U2 - 1997

Po raz pierwszy wystąpili na warszawskim Służewcu w 1997 roku, co było wydarzeniem historycznym - zespół, który na "New Year's Day" śpiewał o naszej Solidarności i Lechu Wałęsie, nareszcie odwiedził Polskę parę lat po upadku samego komunizmu. Właśnie dlatego mogliśmy raz jeszcze usłyszeć ten utwór (ku pamięci wspomnianym wydarzeniom), czy na ogromnym ekranie zobaczyć kadry związane z manifestacjami i samym Wałęsą. Całość miała miejsce w ramach trasy "PopMart Tour", a uczestnicy usłyszeli takie utwory jak "I Will Follow" i "One".

The Rolling Stones - 1967

Dwa warszawskie koncerty były w ówczesnych czasach czymś zupełnie wyjątkowym. W erze polskiej Beatlemanii pojawienie się krnąbrnych Londyńczyków dawało nie tylko możliwość zetknięcia się ze wschodzącymi gwiazdami rocka, ale i samym zachodem, tak bardzo odległym dla ludzi stłamszonych PRL-owskim systemem; zespół udał się przecież za tzw. "żelazną kurtynę".

Całość została sfilmowana przez PKF (Polską Kronikę Filmową), co stało się naprawdę ciekawym materiałem i swoistą pocztówką z tamtych czasów. Nie obeszło się bez zamieszek, harmidru, a także interwencji samego MO. Władza stosowała również armatki wodne, a nawet gaz łzawiący. Stonesi koncert zakończyli sztandarowym "(I Can't Get No) Satisfaction".

Metallica - 1987

Metallica zagrała swój pierwszy koncert w Polsce w 1987 roku, a miała przyjechać do naszego kraju już rok wcześniej. Niestety - wszystko przerwała tragiczna śmierć Cliffa Burtona - a zespół zagrał dopiero 10 i 11 lipca w Katowicach. Supportowała ich także "mniejsza" potęga muzyczna, lecz popularna właśnie na polskim gruncie - zespół Kat na czele z Romanem Kostrzewskim.

Amerykanie promowali wówczas album "Master of Puppets", a na setliście fani mogli znaleźć choćby "For Whom the Bell Tolls" i "The Four Horsemen". Wręcz mityczne stały się sytuacje związane z post-koncertowym hałasem: wspólne picie Metalliki z supportem, a także zdemolowany pociąg przez fanów. Była to jazda bez trzymanki: zarówno dla członków zespołu, jak i wszystkich obecnych na katowickim Spodku.

R.E.M. - 2003

Amerykanie zaskoczyli warszawski Torwar swoją formą w 2003 roku, kiedy dali ponad dwugodzinny koncert, rozmawiając przy tym po polsku, jak i grając największe hity. "Losing My Religion", "Everybody Hurts", "Drive", "Man On The Moon" - polscy fani zostali przywitani przez zespół w najlepszy możliwy sposób. Co więcej, można było usłyszeć pewnego rodzaju "urozmaicenia". R.E.M. wykonał piosenkę "Permanent Vacation" z lat 80., czy np. "I'll Take The Rain" z albumu "Reveal".

Na Torwarze Michael Stipe posługiwał się również polskimi słowami, a sam koncert nad wyraz przyjemnie wspominają jego uczestnicy. R.E.M. nie funkcjonuje od 2011 roku, ale kto wie - może kiedyś nastąpi reaktywacja i jeszcze dane nam będzie zobaczyć zespół? Czas pokaże.

KISS - 2019

Zestawienie kończymy wydarzeniem nieco świeższym, bo krakowskim koncertem legendarnej grupy Kiss, która dopiero rok temu po raz pierwszy zagrała w Polsce. Pamiętna była to noc, której najmocniejszą stroną był pokaz sceniczny, masa atrakcji pirotechnicznych (ognie, fajerwerki etc.), a całość została zachowana w tym kiczowato-nastrojowym stylu, do którego Amerykanie przyzwyczajają nas od początku swojej niestandardowej kariery. Kiss przywitał Polskę w wielkim stylu, a fani odwdzięczyli się zespołowi wybitną atmosferą i ładunkiem ogromnej energii.

Warto obejrzeć momenty z tego koncertu, bo jest to gratka dla wszystkich sympatyków rockowego Kissu.

Copyright © Grupa Radiowa Agory