Polskie klasyki, na które możecie głosować

Październik w Rock Radiu rozpoczynamy Dniem Polskiej Muzyki. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was listę 15 utworów, spośród których wybierzecie najlepszą dziesiątkę, którą usłyszycie na antenie w piątek po godzinie 18. A oto nasze propozycje, na które możecie głosować:

DŻEM - WOKÓŁ SAMI LUNATYCY

Jeden z wielu świetnych gitarowych riffów, jakie wyszły spod palców Jerzego Styczyńskiego - współautora muzyki. Utwór szczególny i ponadczasowy, tak samo, jak cały Dżem.

Mimo grania charakterystycznego dla reggae, tytułowi lunatycy są prawdziwie rockowi, a przede wszystkim ponadczasowi.

LADY PANK - MAŁA WOJNA

Utwór, który rozpoznaje się po pierwszej nutce. Co ciekawe, nagrania dokonano w studiu Radia Łódź podczas koncertu akustycznego w 1994. Muzykę do słów Zbigniewa Hołdysa (wtedy już 3 lata po jego odejściu z Perfectu) napisał Jan Borysewicz.

Klasyk otwierający głowę na mnogość interpretacji, niezmiennie wychowuje kolejne pokolenia maksymą: "zawsze iść, rozkaz, który mam we krwi".

MAANAM - KRAKOWSKI SPLEEN

Rok 1983, niepewne czasy spowodowane wprowadzonym dwa lata wcześniej stanem wojennym. Trzeci album zespołu zatytułowany "Nocny Patrol" przynosi nam utwór wyrażający tęsknotę za normalnym życiem.

MYSLOVITZ - DŁUGOŚĆ DŹWIĘKU SAMOTNOŚCI

Rok przed wejściem w nowe tysiąclecie Artur Rojek zaśpiewał nam utwór wpisujący na stałe grupę Myslovitz w karty historii polskiej muzyki rockowej. Hymn introwertyków? A może po części każdego z nas?

O.N.A. - KIEDY POWIEM SOBIE DOSC

Debiutująca Agnieszka Chylińska i gitara Grzegorza Skawińskiego - z tego połączenia nie mógł nie powstać legendarny utwór. Mimo rozwiązania zespołu O.N.A., Agnieszka wciąż chętnie wraca do tej piosenki podczas koncertów.

Zarówno Grzegorz Skawiński, jak i Agnieszka Chylińska, choć osobno, od wielu lat niezmiennie grają na polskich scenach, więc zdecydowanie "warto było szaleć tak".

ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY - DEBIUT

Festiwal w Jarocinie, odskocznia od szarej rzeczywistości, miłość i zew wolności.  To właśnie przychodzi na myśl podczas słuchania pierwszych nagrań Oddziału Zamkniętego
z ówczesnym wokalistą, Krzysztofem Jaryczewskim.

To zespół o bogatej i dość zawiłej historii spowodowanej między innymi częstymi zmianami składu. Wśród muzyków współpracujących z Oddziałem znaleźli się Robert Janowski i Artur Gadowski.

PERFECT - NIEPOKONANI

Gitara akustyczna i głos Grzegorza Markowskiego; po jednej! Jedna z wielu uznanych polskich ballad rockowych. Autorem słów jest Bogdan Olewicz, który nie raz dał muzyce wspaniałą warstwę tekstową (m.in. "Autobiografia", "Niewiele ci mogę dać"), a muzykę napisał Andrzej Nowicki, ówczesny basista zespołu.

Podobno singiel początkowo nie odnosił sukcesów, co dziś wydaje się nie do pomyślenia.

REPUBLIKA - MAMONA

Mija 19 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego i 18 od rozwiązania Republiki. Zespół zostawił po sobie na tyle charakterystyczny repertuar, że do dziś słuchany jest tak, jakby wciąż koncertował. Proszę Państwa, mamy tu do czynienia ze swoistym rockowym perpetuum mobile - satyra na piosenki pisane dla pieniędzy odniosła nie mniejszy rozgłos od komercyjnych utworów. Można? Można!

STRACHY NA LACHY - DZIEŃ DOBRY, KOCHAM CIĘ

Jakże życiowy utwór o relacji z drugą połówką. Krzysztof "Grabaż" Grabowski już na początku piosenki przypomina, że "chodzi o to, by od siebie nie upaść za daleko". Ta piosenka ma 15 lat. Czujesz się teraz staro?

T.LOVE - WARSZAWA

Piosenka stanowiąca nie tylko zapis przeżyć Muńka Staszczyka, ale przede wszystkim pocztówkę z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. To cztery minuty historii Warszawy (i nie tylko), bez których trudno wyobrazić sobie koncert T.Love. Utwór ten znacznie umocnił pozycję zespołu na polskiej scenie rockowej.

SZTYWNY PAL AZJI - WIEŻA RADOŚCI, WIEŻA SAMOTNOŚCI

"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będę duży, dzisiaj jestem mały" - to nie tylko wizytówka zespołu, lecz także hymn pokoleniowy. Leszek Nowak zaśpiewał piosenkę, do której trudno nie wracać.

To kolejny utwór w naszym zestawieniu z samotnością w tytule. Długość dźwięku czy jej wieża?  A może to i to?  

TOMEK LIPIŃSKI - NIE PYTAJ MNIE

Rok 1994; Tomek Lipiński w towarzystwie hipnotycznych gitar debiutuje solowym albumem. Utwór ten zyskał popularność dzięki kultowemu filmowi "Psy 2: Ostatnia krew" Władysława Pasikowskiego. "Nie mów mi, co jest dobre, a co złe" - prosto i w punkt.

YUGOTON, VLADO DIVLJAN, KAZIK - MALCZIKI

Czasy transformacji, zmian politycznych i wyścigów o wszystko często wpływają na twórców muzycznych. Nie inaczej było w przypadku historii powstania tej piosenki.

A teraz ciekawostka instrumentalna: w drugiej minucie usłyszycie tamburykę (podobna do mandoliny).Mówią, że rock to tylko gitary i bębny, a tu proszę, tamburyka!

IRA - MÓJ DOM

Dwie i pół minuty hardrockowego brzmienia młodej IRY. To muzyczna opowieść o Polsce lat 90., kolejny utwór stanowiący hymn pokolenia; tekst opisuje szare prawidła rządzące światem, w jakich trzeba było się odnaleźć, a toporne brzmienia gitar Jakuba Płucisza doskonale akompaniują "przerockowemu" głosowi Artura Gadowskiego.

HEY - A TY?

Metaforyczne malowanie słowem Kasi Nosowskiej w towarzystwie muzyków z grupy HEY; opowieść o miłości zamknięta w rockowo-elektronicznym brzmieniu. Gdyby tak wyjąć sam tekst z piosenki, powstaje samodzielny i kompletny wiersz.

"A Ty?" to przykład utworu, gdzie warstwy słowna i muzyczna nie przeszkadzają sobie nawzajem, przy współtworzeniu pięknej całości, to prawdopodobnie przepis na utwór idealny.

Copyright © Grupa Radiowa Agory