Obywatel nie tylko w Republice

Dziś mija 19. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego - wokalisty, pianisty, flecisty, kompozytora i autora tekstów. Co tworzył poza solowymi projektami i Republiką?

ZOSTAWCIE TITANICA

Utwór pochodzi z płyty Tacy Sami - muzykę do słów Ciechowskiego napisał Jan Borysewicz.

WOKÓŁ NIEJ

W 1996 roku ukazał się tomik z poezją artysty. Poniżej przeczytacie wstęp do lektury:

Mój wydawca poprosił mnie o notkę o Was.
I nagle poczułem się tak jakbym stał nad Waszym grobem
i miał wygłosić mowę pożegnalną.
No to cześć moje Wierszyki.
Tak właśnie wygląda utrata dziewictwa. Jesteście opublikowane.

Grzegorz Ciechowski

DZIEWCZYNA SZAMANA

To debiutancki album Justyny Steczkowskiej, którego głównym producentem był Ciechowski - napisał także wszystkie teksty pod pseudonimem Ewy Omernik. Płyta ukazała się w tym samym roku, co zbiór wierszy Grzegorza.

OGLĄDAMY FILM

To rzadko przywoływany utwór Lady Pank - pochodzi z tego samego albumu,
co Zostawcie Titanica. Na płycie słychać zmianę stylu z rockowego na ówcześnie popowy - szczególnie w tym właśnie utworze: elektroniczne bębny i syntezatory. Słowa: Grzegorz Ciechowski, muzyka i śpiew: Jan Borysewicz.

KASIA KOWALSKA - GEMINI

To debiutancki album Kasi, którego producentem był właśnie Grzegorz Ciechowski. Mocny początek muzycznej przygody - płyta dwukrotnie pokryła się platyną, sprzedając w liczbie niespełna pół miliona egzemplarzy.

WIEDŹMIN

Grzegorz Ciechowski skomponował muzykę do filmu w reżyserii Marka Brodzkiego, za co pośmiertnie otrzymał Orła w kategorii "Najlepsza muzyka". To z tego albumu pochodzi utwór w wykonaniu Roberta Gawlińskiego - "Nie pokonasz miłości".

Grzegorz Ciechowski (Obywatel G. C.)

 ukończył filologię polską w Toruniu, debiutował w zespole rockowym Res Publica jako flecista. To z udziałem muzyków tej grupy doszło do przemiany w Republikę. Został nagrodzony Fryderykami, otrzymał także Paszport Polityki. Współpracował także z Tomaszem Stańką, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Antkowiakiem
i Katarzyną Groniec.

Copyright © Grupa Radiowa Agory