To czego jeszcze nie wiecie o Dire Straits

Podbili rekordy list przebojów i najdłużej widnieli na?liście UK Albums Chart. Według?Guinness Book of British Hit Albums, albumy zespołu spędziły tam łącznie ponad 1100 tygodni. Czego nie wiecie o Dire Straits?

Czy naprawdę muzycy byli w "poważnych tarapatach"?

Dire Straits zasadniczo oznacza "bycie w trudnej sytuacji", co przywodzi na myśl warunki finansowe muzyków. Myśląc o początkach kilku chłopaków z północnego wschodu, określenie Dire Straits miałoby wiele sensu, jednak według Davida Knopflera jest w zasadzie odwrotnie. 
 
Pogląd, że zespół był dosłownie w poważnych tarapatach, jest w dużej mierze tworzeniem mitów retrospektywnych i nie można go poprzeć faktami.?Wszyscy pracowaliśmy na co dzień, dopóki nie otrzymaliśmy ogromnej zaliczki od Polygramu. 

Gwiazdą rocka nie jest się od zawsze

Zanim zespól zdobył międzynarodową sławę, Mark Knopfler był nauczycielem w Essex (a wcześniej dziennikarzem The Yorkshire Post, gdzie jego pierwszym zadaniem było napisanie o śmierci Hendrixa). David Knopfler był pracownikiem socjalnym w Londynie. John Illsley był współlokatorem Davida i studiował socjologię na Goldsmiths. Jedynie Pick Withers był już profesjonalnym muzykiem, więc znał reguły muzycznej gry od podszewki, co wpłynęło na szybki sukces Dire Straits

Nie pojawili się na Hall of Fame

Wszyscy członkowie Dire Straits zgadzają się co do jednego - sławy.? W 2008 roku Mark Knopfler stwierdził:  
Jeśli ktoś może mi powiedzieć jedną dobrą rzecz o sławie, byłbym bardzo zainteresowany.  
W wywiadzie dla Rolling Stone wyraził się jasno:  
Uwielbiam sukces.?To znaczy, że mogę kupić motocykle i Gibsony. ?Ale nie znoszę sławy.?Koliduje z tym, co robisz i nie ma w ogóle żadnych funkcji w życiu.  
Bracia Knoplfer na tyle niechętnie stają na ściankach, że w 2018 zdecydowali się nawet nie pojawić się na uroczystości wprowadzenia Dire Straits do Rock and Roll Hall of Fame.  

Królewska fanka

W 1985 zespół uczestniczył w charytatywnym koncercie na stadionie Wembley Arena w Londynie. Ich koncert trwał nieco ponad godzinę, zebrał 55?000 funtów i okazał się na tyle dużym sukcesem, że poderwał do tańca samą Księżną Dianę!
24-letnia Księżna koncercie spotkała się z muzykami, aby pogratulować im fantastycznego show. I to się nazywa fanka VIP!

Englishman & Dire Straits

Kojarzycie pierwsze słowa z "Money For Nothing" - I want my MTV? Wiece, że to głos Stinga? Mark Knopfler zaoferował Stingowi szansę dodania czegoś do piosenki. Szansa została wykorzystana i na zawsze zapisała artystę na kartach historii zespołu. Skończyło się na tym, że jest to jedna z niewielu piosenek Dire Straits, której prawa autorskie nie zostały przypisane wyłącznie Markowi. Mimo, że wkład Stinga to tylko kilka słów, artysta cały czas otrzymuje tantiemy za "Money For Nothing". Tytuł utworu okazał się być wyjątkowo proroczy.

Każdy chłopiec marzy o swoim dinozaurze

Mało kto może pochwalić się, że coś zostało nazwane jego imieniem. Niektórzy mają szkoły, ulice, fundacje, ale tu sprawa jest o wiele ciekawsza. Brytyjscy naukowcy nazwali imieniem Marka Knopflera dinozaura! Według wspomnień archeologów, to właśnie w trakcie słuchania Dire Straits, znajdowali najwięcej?skamielin. "Masiakasaurus Knopfleri" - brzmi jak spełnienie marzeń z dzieciństwa!

Dire Straits

Zespół Dire Straits został założony w 1977 przez ?Johna Illsleya, Picka Withersa oraz braci Marka i Davida Knopflerów. Młodszy z nich - David, obchodzi dziś 68 urodziny! Może ktoś przekaże Davidowi życzenia od naszej redakcji? Wszystkiego, co najlepsze!

Copyright © Grupa Radiowa Agory