Kawałek kosmosu Davida Bowiego

Czy jest coś czego przeciętny, zakochany w Bowim "heros" (nawiązując do jednego z jego najpopularniejszych utworów - "Heroes") mógłby nie wiedzieć o swoim idolu? W 74 rocznice jego urodzin warto wybrać się w muzyczno-astralną podróż, aby zobaczyć planety, z których pochodził. Oto 10 ciekawostek o słynnym Davidzie, z domu Davidzie Robercie Jones'ie:

1

David Bowie w trakcie nagrywania płyty "Station to station" żywił się jedynie mlekiem, papryką i ćpał heroinę.
Czy słychać w jego głosie narkotyczne odurzenie i ssanie w żołądku? Z pewnością Thin White Duke brzmi specyficznie, sam artysta określił muzykę z tej płyty "plastikowym soulem". Z kolei w albumie "Lodger" Bowie w pewnym momencie rapuje, muzyka w utworze "Move on" przypomina jakby galop kowboja na koniu, w innych utworach słychać wstawki reggae, nawiązania do muzyki tureckiej. Ten album zmielone ma w sobie wszystko, jest jak pasztet z mięsa najlepszego gatunku.

2

Niestety tutaj trzeba zniszczyć dziecięce uśmiechy fanów - to nieprawda, że do napisania utworu "Heroes" zainspirowała go chwila, w której zobaczył producenta Tony'ego Vinsconti całującego piosenkarkę Antonię Maa? tuż obok muru berlińskiego. Co nie zmienia faktu, że trwała zimna wojna, a Bowie śpiewał: standing by the wall and the guns shot above our heads and we kissed as though nothing could fall.

3

David Bowie w ciągu trzech lat, które spędził w Niemczech stworzył tzw. Trylogię Berlińską - albumy "Low", "Heroes" i "Lodger". Eksperymentował wtedy z psychodelicznymi brzmieniami, szczególnie lubił czerpać z ówcześnie rozwijającego się tam rocka progresywnego, tzw. krautrocka. Ów gatunek reprezentował wtedy zyskujący popularność zespół Kraftwerk. Tytuł albumu "Low" Bowie wybrał pod wpływem gorszego okresu, który przeżywał. Artysta zmagał się wtedy z kokainowym nałogiem.

4

Utwór "Warszawa" David Bowie napisał zainspirowany kupioną w Polsce na Placu Wilsona płytą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Muzyk zaopatrzył się w nią podczas przesiadki w trakcie powrotu z podróży koleją transsyberyjską w 1973 roku. Słowa piosenki są w innym, stworzonym przez samego Bowiego języku.

5

Utwór "Ashes to Ashes" opowiada o przegranej Majora Toma, postaci ze "Space Oddity", z narkotykami. Jest także rozliczeniem się z przeszłością Davida Bowiego.

Ashes to ashes, funk to funky
We know Major Tom's a junkie
Strung out in heaven's high
Hitting an all-time low
Time and again I tell myself
I'll stay clean tonight

6

David Bowie był także świetnym aktorem. Zagrał m.in. w "Człowieku, który spadł na Ziemię" (1976) oraz w "Zagadce nieśmiertelności" (1983) z Catherine Deneuve. "Zagadce" niesamowitego klimatu nadaje utwór na początku filmu - "Bela Lugosi's Dead" zespołu Bauhaus.

"All we ever wanted was everything" Bauhausu z niesamowitymi ujęciami z "Człowieka, który spadł na Ziemię":

7

Płyta "Diamond dogs" (1974) pierwotnie była inspirowana antyutopijną powieścią Georga Orwella "Rok 1984", jednak Bowie nie uzyskał zgody na bezpośrednie wykorzystanie książki od potomków autora. Mimo to motywy z niej wybrzmiewają w większości piosenek albumu, m.in. takich jak "1984", "Big brother", czy w jednym z największych hitów muzyka - "Rebel, rebel".

8

David Bowie był jednym z kandydatów do obsadzenia roli Jokera w filmie "Batman", w którego ostatecznie wcielił się Jack Nicholson. Brano go również pod uwagę przy ustalaniu angażu do tytułowej roli w filmie "Amadeusz". Ostatecznie otrzymał go Tom Hulce.

9

Pod koniec lat 80. muzyk stworzył lipograf - maszynę do identyfikacji tożsamości za pomocą odcisku ust.

David Bowie's lip prints from 1979 book  'With Love From..'
redakcja

10

W 50 rocznicę wydania albumu "Space Oddity" została wyprodukowana specjalna limitowana edycja lalki Barbie - na wzór alter ego muzyka, Zigg'iego Stardust'a.


Mattel / David Bowie Wiki

11

David Bowie, vel Ziggy Stardust z Marsa, vel kokainowy książę Thin White Duke obchodziłby dzisiaj swoje 73 urodziny. Czy mimo wszechobecnej pandemii fani świętują w jakiś sposób rocznicę narodzin idola - pierwszego zwężenia się jego niebieskich tęczówek - jednej mniejszej, drugiej większej?

Trudno było nie zwrócić uwagi na te niezwykłe oczy Davida. Przez różny rozmiar błękitu wydawało się jakby niemowlę leżące w kołysce patrzyło na świat zmysłem o dwóch kolorach. Ta przypadłość nazywana jest anizokorią. Już wtedy widać było jego niezwykle barwne, całkowicie inne spojrzenie na rzeczywistość - spojrzenie "Człowieka, który spadł na ziemię".


Fani "podkładają ogień" na torcie. w domach

Dotychczas na całym świecie z okazji urodzin Bowiego  były organizowane różne imprezy, m.in. w warszawskim Barze Studio w Pałacu Kultury czy w Pogłosie odbywały się wspaniałe potańcówki do największych hitów kochanego przez cały świat ekscentryka. Na Pintereście roi się inspiracji dla imprez w klimacie jego twórczości. M.in. w Wielkiej Brytanii w The Deaf Institute organizowane było tzw. tribute to David Bowie. Różnego rodzaju balang jest mnóstwo, wielu fanów maluje czerwono-niebieskie pioruny na swoich twarzach (element stroju Ziggiego Stardusta na albumie "Aladdin Sane"). W tym roku jednak niestety muszą bawić się sami w domach. 

Copyright © Grupa Radiowa Agory