TOP 7 najdroższych gitar świata

Ceny niektórych z nich przekraczają koszt willi z basenem czy luksusowego samochodu. Należały do sławnych muzyków, wiążą się z nimi niesamowite historie. Oto 7 gitar-legend, które osiągnęły bajońskie sumy.

BOB MARLEY - CUSTOM MADE WASHBURN 22 SERIES HAWK - 1.2 MLN $


https://gadzetomania.pl

Jedyna gitara Boba Marleya wystawiona na sprzedaż z jego i tak nielicznej kolekcji. Jedna z pierwszych, które wyprodukowała firma Washburn. Marley nie używał jej zbyt często - w końcu oddał ją technikowi muzycznemu Gary'emu Karlsenowi. Nowemu właścicielowi proponowano za nią niesamowicie wysokie kwoty, jednak ten uparł się, że chce ją przeznaczyć na szczytny cel. Odmówił sprzedaży jamajskiemu miliarderowi Michaelowi Lee Chinowi za 5 mln dolarów. Ostatecznie fundusze z jej sprzedaży przekazał organizacji charytatywnej Different Journeys, One Destination. Władze Jamajki uznały instrument za element dziedzictwa narodowego.

JIMI HENDRIX - WHITE FENDER STRATOCASTER - 2 MLN $


youtube.com

To właśnie na niej Hendrix grał lewą ręką na Woodstocku w 1969. Jego ulubiona, praworęczna gitara z odwróconymi strunami była również towarzyszką na ostatnim koncercie w życiu artysty - na festiwalu Open Air Love & Peace w Niemczech w 1970 roku. Mimo, że muzyk nie darzył szczególnym szacunkiem instrumentów (bardzo często łamał je i palił na estradzie), o swojego białego Fendera dbał z niezwykłą czułością. Jimi wymienił ją na zestaw bębnów Mitcha Mitchella na niedługo przed swoją śmiercią. Później wystawione na aukcję oczko w głowie Hendrixa trafiło do dyrektora generalnego Microsoftu, Paula Allena. Współcześnie można ją podziwiać w muzeum Experience Music Project w Seattle - rodzinnym mieście Jimmiego Hendrixa.

PETER GREEN I GARY MOORE - '59 GIBSON LES PAUL - 2 MLN $


briandholland.com

Kupiona za kilkaset dolarów od gitarzysty Fleetwood Mac stała się jedną z najdroższych gitar na świecie. Jak? Wszystko za sprawą jej wyjątkowego brzmienia, które próbowali naśladować muzycy na całym świecie. Ponoć to przebiegunowanie magnesu w pickupie przez Greena nadało jej charakterystycznych właściwości. Inna hipoteza głosi, że przetwornik został zamontowany odwrotnie w czasie naprawy. Niektórzy z kolei mówią, że gitara posiada wadę fabryczną. Nieważne jakie byłyby przyczyny wyjątkowości wspomnianego Gibsona, upatrzył go sobie Kirk Hammett, gitarzysta Metallici. Gdy poprzedni właściciel Gary Moore, potrzebował pieniędzy, Kirk wykorzystał okazję i odkupił od niego wymarzoną gitarę.

"EDEN OF CORONET" - GIBSON SG - PONAD 2 MLN $

Eden of Coronet
ginson.com

Tym razem gitara osiągnęła kosmiczną cenę nie ze względu na swoją historię czy popularnego właściciela. Swoją wartość zawdzięcza  400-karatowym diamentom, którymi jest wysadzana oraz temu, że pokrywa ją 1,6 kg złota. Wycena rynkowa gitary należy obecnie do Księgi Rekordów Guinnessa. Wykonała ją firma Gibson we współpracy z projektantem biżuterii Aaronem Shumem, założycielem marki Coronet, od której gitara nosi swoją nazwę, oraz designerem i muzykiem Markiem Lui. 

"REACH OUT TO ASIA" FENDER STRATOCASTER - 2.7 MLN $


https://www.luxury-insider.com

Gitara podpisana przez sławy takie jak: Paul McCartney, Mick Jagger, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Angus i Malcolm Young, Sting, Ritchie Blackmore, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, Tony Iommi itd. W 2004 roku Bryan Adams zainicjował, że pieniądze z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom tsunami, które wyjątkowo dotknęło mieszkańców Azji w tamtym roku. Instrument wylicytowała siostra obecnego emira Kataru, Sheihka Miyyassah Al Than.

DAVID GILMOUR - BLACK STRAT - 3,975 mln $

Black Strat
facebook.com/davidgilmour/

Prawie 4 mln dolarów. Ostatnio taka kwota ze sprzedaży tej gitary zasiliła fundusz organizacji charytatywnej zapobiegającej zmianie klimatu. Pod koniec lat 60 grał na niej gitarzysta Pink Floyd, David Gilmour w trakcie tworzenia legendarnych albumów, takich jak "The Dark Side of the Moon", "Wish You Were Here" i "The Wall".

KURT COBAIN - MARTIN - 6,010 mln $

screen https://www.youtube.com/watch?v=fregObNcHC8
screen https://www.youtube.com/watch?v=fregObNcHC8

Nirvana przeniosła muzyczne centrum wszechświata z Los Angeles do Seattle, stolicy grunge - całkowicie odmieniła oblicze muzyki w latach 90. Kurt Cobain, wokalista grupy, który popełnił samobójstwo w wieku 27 lat, przed swoją śmiercią razem z grupą występował w MTV Unplugged w 1993. Grał wtedy na gitarze akustycznej Martin D-18E, która została ostatnio sprzedana za ponad 6 mln dolarów.

Copyright © Grupa Radiowa Agory