Oscary w świecie rocka

Raz w roku, w pewną wyjątkową noc, odbywa się ceremonia rozdania Oscarów. To wydarzenie, na które czeka cały świat. Kojarzy się z olśniewają scenerią, wspaniałymi kostiumami i największymi nazwiskami ze świata filmu czy muzyki. Wydawać by się mogło, że typowy wizerunek gwiazdy rocka z tatuażami i długimi włosami nie wpisuje się w przyjęty kanon, obowiązujący podczas gali Oscarowej. Co za tym idzie, wydawać by się mogło, że szanse, by ktoś ze świata rocka otrzymał Nagrodę Akademii są nikłe. Nic bardziej mylnego! Jak wiemy- wygląd zewnętrzny to nie wszystko, a na potwierdzenie tych słów przedstawiamy Wam ikoniczne momenty, w których tę prestiżową statuetkę zdobył właśnie rockman.

Bruce Springsteen zdobył nagrodę w kategorii najlepsza piosenka za utwór "Streets of Philadelphia"

W 1993 Bruce Springsteen napisał i wykonał bardzo poruszający utwór muzyczny o losie ofiar AIDS do hollywoodzkiego filmu?Filadelfia w reżyserii Jonathana Demmego. Ten pełen emocji i bólu singiel stał się ogromnym hitem- trafił na szczyt list przebojów, osiągając 9 miejsce na?liście Billboard Hot 100?w USA, królował także w Europie.?Do piosenki powstał także teledysk, w którym Springsteen pojawia się spacerując ulicami Filadelfii wraz z pojawiającym się przez chwilę Tomem Hanksem grającym główną rolę w filmie Demmego. Za tak doskonałą kreację aktorską Tom Hanks otrzymał Oscara za rolę w filmie, a piosenka Springsteena zdobyła Oscara, Złoty Glob i cztery nagrody Grammy.  
 

     

Phil Collins zdobył nagrodę w kategorii najlepsza piosenka za utwór "W mym sercu twój dom"

Jak to się mówi: do trzech razy sztuka. Ta zasada sprawdziła się w przypadku byłego frontmana Genesis, który zanim w końcu zdobył swoją najważniejszą statuetkę, był do niej nominowany dwukrotnie. Dopiero trzecia nominacja zakończyła się sukcesem i w 1999 roku Phil Collins zdobył Oscara za balladę "W mym sercu twój dom" wykorzystaną w animowanej produkcji Disneya pt. "Tarzan". Pierwotnie muzyk napisał ten utwór jako kołysankę dla swojej córki.      W jednym z wywiadów kobieta powiedziała, że w dzieciństwie wraz z tatą oglądali wspólnie programy i filmy Disneya. Podkreśla, że "było to takie wyjątkowe", gdyż piosenka to najbardziej osobisty prezent Collinsa dla swoich dzieci.  
 

     

Prince zdobył nagrodę w kategorii najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa do filmu ''Purple rain" 

W 1985 roku Prince zdobył swoją pierwszą i jedyną Nagrodę Akademii w nieistniejącej już kategorii najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa za muzykę w przełomowym, rockowym musicalu ''Purple Rain". Film po trafieniu na wielki ekran zarobił ponad 68 milionów dolarów i natychmiast stał się fenomenem kulturowym. Towarzysząca mu ścieżka dźwiękowa spędziła aż 24 tygodnie na pierwszym miejscu listy Billboard 200. I chociaż wygrana statuetka miała być tylko kolejnym dodatkiem do ogromnej listy trofeów Księcia, odbierający Oscara, owinięty w połyskującą fioletową pelerynę, muzyk oznajmił, iż "To bardzo niewiarygodne. Nie wyobrażałem sobie tego w najdzikszych snach". 
 
 

 

The Beatles zdobyli nagrodę w kategorii najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa do filmu ''Let It Be" 

Podczas 43. ceremonii rozdania Oscarów najbardziej znany w historii muzyki kwartet zdobył nagrodę za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową dzięki dokumentowi ''Let It Be" wydanemu w 1970 roku. Film jest kroniką prób i nagrań Wielkiej Czwórki, które zostały uwiecznione również, na ich ostatnim wydanym albumie studyjnym. Akademia przyznała Beatlesom nagrodę niedługo po tym, jak zespół się rozpadł i każdy z jego członków poszedł swoją własną ścieżką. W związku z tym, żaden z muzyków nie stawił się osobiście, by statuetkę odebrać. W ich imieniu przyjął ją dyrektor muzyczny ceremonii- Quincy Jones.?