John Lennon - muzyk, artysta, ekscentryk.

W rocznicę jego śmierci wspominamy najdziwniejsze fakty z życia sławnego Beatlesa. Dokładnie 41 lat temu, w mroźny grudniowy wieczór, John Lennon został zastrzelony przed wejściem do swojego mieszkania w Nowym Jorku. Do dzisiaj jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdują się jego prochy. Jego żona, Yoko Ono nigdy nie mówiła o tym publicznie.
JOHN LENNON I PAUL MCCARTNEY JOHN LENNON I PAUL MCCARTNEY EAST NEWS

1. Początki

Pierwszym instrumentem, na którym nauczył się grać było czterostrunowe banjo. To Paul McCartney nauczył go chwytów na gitarze klasycznej.

JOHN LENNON JOHN LENNON EAST NEWS

2. A czemu by się nie pośmiać?

Na pierwszym etapie kariery Beatlesów, Lennon często śpiewał piosenki z niemieckim, francuskim lub meksykańskim akcentem. Tak po prostu, żeby było zabawnie.

The Beatles - Abbey Road The Beatles - Abbey Road Redakcja

3. Mówię co myślę

Lennon mówił wiele kontrowersyjnych rzeczy. Często przekornie powtarzał, że wolałby być częścią Cyrku Monty'ego Pytona niż The Beatles. W wywiadach nie raz wspominał też, że tak naprawdę nie lubi swojego głosu. Dodał też, że wolałby się zabić niż mieć tzw. "normalny" zawód.

The Beatles The Beatles KEYSTONE USA / eyevine / East News

4. Eksperymenty

Jego własny dentysta, podczas imprezy po koncercie, podał mu narkotyk psychodeliczny w kawie. Lennon lubił eksperymentować z psychodelikami. Jego pierwsza żona Cynthia, powiedziała, że ich małżeństwo zaczęło się rozpadać, gdy obydwoje zaczęli przesadzać z używkami.

'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles. 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles. Redakcja

5. Miłość do kofeiny

Dziennie wypijał podobno około 20-30 filiżanek kawy albo herbaty.

Imagine Imagine East News

6. Każda metoda jest dobra

The Beatles brali udział w transcendentnej grupowej medytacji, w Indiach, która zainspirowała Lennona do napisania nowych tekstów piosenek.

Yoko Ono Yoko Ono Retna/Photoshot/PERPORTER/East News

7. Medium

Razem z żoną Yoko Ono zatrudnili medium, które miało pomagać im w podejmowaniu biznesowych decyzji. Ta osoba otrzymywała wynagrodzenie takie samo jak ich prawnicy i księgowi. Miała wpływ na większość podejmowanych przez nich działań.

Okładka płyty HELP The Beatles Okładka płyty HELP The Beatles materiały prasowe

8. Uniewinniony złodziej

Kiedyś ukradł harmonijkę ustną z niewielkiego sklepu w Holandii. Po latach grupa jego fanów odwiedziła to miejsce i zwróciła wartość instrumentu właścicielowi.

John Lennon John Lennon EAST NEWS

9. Szofer potrzebny od zaraz

Był beznadziejnym kierowcą. Rozbił swój samochód w dość poważnym wypadku, i dorobił się 17 szwów. Po powrocie do Anglii, jak na ekscentrycznych artystów przystało, John i Yoko umieścili roztrzaskany samochód na filarze w swoim domu, na pamiątkę. Od tamtej pory korzystał tylko i wyłącznie z usług szoferów.

Okładka płyty John Lennon Okładka płyty John Lennon materiały prasowe

10. Bohema

Jednym z jego pierwszych sąsiadów był muzyk eksperymentalny i kompozytor John Cage. Autor słynnego utworu "4:33", składającego się z samych pauz.

Copyright © Grupa Radiowa Agory